Google nabídne streamování her přímo z vyhledávání

Tlačítko „Play“ se nebude vztahovat jen na Stadii. Hrát můžete i přes Lunu nebo xCloud

Zdroj: Google
15. 8. 2022

Když společnost Google před třemi lety představovala svou streamovací platformu Stadia, nešetřila superlativy. Hráči se měli dočkat nejen vlastního hraní her přes cloud, ale také doprovodných prvků napojených na ekosystém Googlu. Sdílení odkazu, který automaticky spustí danou hru, připojování více lidí najednou, nebo propojení možnosti vyzkoušet si vybraný titul přímo z výsledků vyhledávání. Že na většinu vymožeností nedošlo, už patrně víte, a není těžké domyslet si, že všechno souviselo i s ukončením vývoje vlastních her přímo v Googlu. Od této chvíle, i přes ujišťování zástupců Google, tak stojí Stadia na druhé koleji, a i když má své zákazníky a stále pro ní vychází tituly, nestojí v popředí aktuálního dění. Nyní ale přichází funkce, která by mohla stojaté vody mírně rozčeřit, i když se ve výsledku nevztahuje pouze na Stadii, ale také na další streamovací platformy jako je Luna, GeForce Now či Xbox Cloud Gaming.

Řeč je o testování hratelných výsledků vyhledávání, které by podle novináře Bryanta Chappela, redaktora magazínu The Nerf, mělo být dostupné skupině vybraných uživatelů Googlu. Jak Chappel popsal a názorně představil v sérii tweetů, vše je prostě jednoduché. Stačí, abyste vyhledali nějakou hru, a pokud se nachází v katalogu zmíněných streamovacích platforem, na pravé straně s výsledky vyhledávání uvidíte příslušná tlačítka „Play“ pro zahájení hraní. Samozřejmě, výsledky s tlačítky pro spuštění her je nutné brát jako další rozcestník s odkazy, které nemusí vždy fungovat shodně. Patrně jen Stadia umožní spustit hru, resp. její ukázku, aniž byste museli udělat cokoliv dalšího – samozřejmě za předpokladu, že jste v prohlížeči přihlášení pod svým účtem Google. V případě Xbox Cloud Gaming a dalších se očekává, že vás platforma vyzve k přihlášení, případně dalším nezbytným krokům, aby se hra spustila.

Ve výsledku tak nejde o nic vysloveně převratného, jen další krok na cestě za integrací herních zážitků do míst, kde byste je ještě před několika lety vůbec nečekali. V souvislosti se Stadii se navíc mluví také o zavádění nového způsobu pro vytváření časově omezených ukázek, kde dostávají vývojáři a vydavatelé další možnosti, jak hraní omezit. Samotný čas totiž nemusí nikdy úplně stačit, takže novinkou je získání vybraného achievementu, po kterém ukázka skončí. Vývojářům to dává lepší možnost dávkovat, co hráčům ukázat, a co nikoliv, samozřejmě s možností, že i v případě omezení achievementem může na pozadí běžet nějaký časový limit. Samozřejmě ale bude záležet na individuálním nastavení vývojářů, kam mohou zahrnout i rozhodování stran specifik žánru či hry jako takové. Jen namátkou, demoverze Sniper Elite 4 je zatím omezena pouze časem na 90 minut s tím, že ji nelze spustit opakovaně.

Takové rozhodnutí učinili sami vývojáři a v případě jiných titulů mohou být pravidla nastavena úplně jinak. Například ukázka z RPG může být nastavena tak, že hráč začíná na úrovni 100, namísto pěkně od začátku, což by mohlo sloužit jako typická ochutnávka, přirozeně umisťovaná na začátek podobných titulů, aby hráč věděl, co ho potenciálně později čeká. Ani to ale není definitivní podoba a zástupci Stadie slibují, že další možnosti budou postupně přidávat.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru