Ghost of Tsushima, Sony Interactive Entertainment, Ghost of Tsushima konečně vypadá jako hra

Ghost of Tsushima konečně vypadá jako hra

Reputaci krásného a také trochu tajemného titulu to ale mohlo paradoxně uškodit

Zdroj: Sony
15. 5. 2020
Název: Ghost of Tsushima Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr:
Datum vydání:
17. 7. 2020
16. 5. 2024 (PC)

Pokud jste si včera večer nevyšetřili ze svého volného času dvacet minut na sledování ukázky ze hry Ghost of Tsushima, máte paradoxně proti ostatním značnou výhodu. Vysílání State of Play, které se tentokrát zaměřovalo výhradně na chystanou akci od vývojářů ze studia Sucker Punch, totiž významně trpělo na kvalitu samotného přenosu a kvůli nízkému datovému toku se obraz často nepříjemně rozpadal. Z poletujících lístků květin či vlnící se trávy tak zbyla jen nevzhledná rozmazaná šmouha, a proto vám vřele doporučujeme, abyste se na video podívali ze záznamu a zvolili kvalitu 4K, i když váš monitor či televize takové rozlišení nenabízí. Jedině tak budete moci docenit detaily cušimského souostroví a třeba i porovnat rozdíly mezi aktuální ukázkou a těmi předchozími. Co se totiž dosud tvářilo jako fantastická rozpohybovaná kresba japonských mistrů teď konečně připomíná skutečnou videohru, což s sebou ale logicky nepřináší jen pozitiva.

Co se hře nedá z nové ukázky upřít, je líbivé vizuální zpracování. Nejde přitom jen o zmiňovanou trávu či poletující okvětní lístky, pečlivě je vyvedena také výbava hlavního hrdiny Džina Sakaje, vývojáři nešetřili detaily na jednotlivých stavbách a zejména v noci nechávají promlouvat skvělé nasvícení a měkké dynamické stíny. Doprovázeno podmaňující hudbou, která je v uměleckém kontrastu s brutalitou Džinových útoků a smrtících animací, se pak z Ghost of Tsushima stává jedna z nejpůsobivějších her současné generace. Je ovšem znát, že za vlastní stylizaci schovávají vývojáři spoustu nedodělků, jako je detail koňského ohonu, jednolitá barva trávy, prolínání modelu hlavního hrdiny s jinými objekty či vegetací, případně místy až podivně nenavazující animace, byť i ty by se daly vzhledem k zasazení a způsobům samurajského boje připisovat umělecké licenci. Nemůžeme se ovšem zbavit pocitu, že předchozí ukázky působily nápaditěji a tím, jak se vývojáři přiblížili k datu vydání, musely vzít některé plány za své.

Navigační systém nebude hráče obtěžovat šipkami a dalšími ukazateli, ale naznačí cestu za pomoci jasně viditelných poryvů větru.

Vedle boje, který může probíhat „čestně“ během dne a „nečestně“ během noci, prezentovali vývojáři také reakce umělé inteligence na vaše, resp. Džinovo počínání. S odkazem na název hry bylo několikrát naznačeno, že úspěšné útoky ze zálohy, přepady a další prvky partyzánské války mohou v řadách mongolských nájezdníků vyvolat strach. A ten se může, jak je všeobecně známo, projevovat různě s čímž by měla hra počítat. Někdo uteče, někdo se bude krčit v koutě a někdo se odvážně Džinovi postaví, aby záhy padl k zemi ve chvíli, kdy se už hlavní hrdina pustil do potyčky s někým dalším. V boji budou vedle katany přítomny také zbraně na dálku – v akci jsme viděli dlouhý japonský luk i omračující kouřové bombičky, pomocí kterých může Džin nejen zmizet, ale také zmást nepřátele a dezorientované je poslat k zemi jedním jediným zásahem wakizaši. Právě na rychlých přískocích a výpadech katanou je nicméně patrné, že vývojáři nemohli pro účely hry zpracovat souboje autenticky a je čím dál tím patrnější, že se Ghost of Tsushima bude řadit spíše k takovým titulům, které ke stěžejním prvkům přistupují spíše umělecky, nežli v zájmu realismu. Odpovídá tomu ostatně i navigační systém, který nebude hráče obtěžovat šipkami a dalšími ukazateli, ale naznačí cestu za pomoci jasně viditelných poryvů větru, které budete moci s hlavním hrdinou kdykoliv aktivovat. Dalšími navigátory se pak stanou malé lišky, které znají cestu do chrámů a z ukázky se zdá, že budou Džinovými mazlíčky číslo jedna.

Ve všem ostatním pak, zdá se, vychází Ghost of Tsushima z jakési Univerzální příručky open-world her™ a nabídne hráčům přibližně to, co dostali od Assassin’s Creed či Zaklínače. Tedy v první řadě hlavní příběhové úkoly, které se budou točit nejen kolem mongolské invaze, ale také kolem osobních pohnutek hlavního hrdiny a jeho vlastních přátel i nepřátel. Jak jsme mohli vidět v ukázce, chybět pochopitelně nebudou ani úkoly vedlejší a můžeme pouze doufat, že vypálení jedné z mongolských lodí není výplňový quest, který se bude na ploše hry opakovat podobně jako nechvalně proslulé plenění táborů nepřátel ve hrách od Ubisoftu. Pomoci by tomu samozřejmě mohla volnost v přístupu a již popisované dva hlavní způsoby boje – ve dne, či v noci – nezdá se však, že by Sucker Punch chtěl jakkoliv odbočit od zaběhnuté formule. Ta navíc počítá i se sbíráním některých rostlin či předmětů a pravděpodobně i s vrstvou craftingu, z níž vývojáři v aktuálním videu prezentovali zatím pouze úpravu Džinova oblečení.

Hraní bychom si dále mohli ozvláštnit speciálním černobílým filtrem v duchu starých samurajských filmů, ve kterém prý bude možné odehrát celý příběh. Pokud je na vás černobílé zpracování příliš, pravděpodobně uplatníte alespoň fotomód, který navíc vývojáři rozšiřují o nové funkce, které u jiných her nebyly k vidění. Jde zejména o možnost rozpohybovat focenou scénu a dodat ji jistou dynamiku i v případě, chcete-li ze záběru vytvořit krátké video, takže kromě větru a povlávání jednotlivých kusů oblečení je možné doplnit i hudbu a chlubit se zastavenou akcí na sociálních sítích. To všechno ale až za dva měsíce…

Nahlásit chybu v článku

8

Napsat komentář

Další články
Nahoru