Gameboard-1 je poslední stolní hra, kterou budete potřebovat

Gameboard-1 je poslední stolní hra, kterou potřebujete

Nový interaktivní čtvercový tablet kombinuje výhody tradičních a digitálních her

15. 10. 2019

Na Kickstarteru v tuto chvíli běží kampaň na velice zajímavé zařízení. Jmenuje se Gameboard-1, stojí za ním společnost příznačně pojmenovaná The Last Gameboard a jedná se o interaktivní přenosný tablet určený primárně pro deskové a stolní hry. Autoři požádali fanoušky o 100 tisíc dolarů a už v tuto chvíli, kdy do konce kampaně zbývá ještě 24 dní, mají na kontě 130 tisíc. Jak už jste určitě z obrázků pochopili, cílem je skloubit dohromady výhody digitálních a klasických her.

Jedná se o zařízení a platformu, která má podle výrobce změnit způsob, jakým hrajeme společně hry. Nováčci přijdou snáze čerstvému titulu na kloub, zařízení se stará o průběh hry a k dispozici máte neustále se rozšiřující knihovnu her, které můžete vyzkoušet ještě předtím, než je koupíte. Obrazovka umí dokonce spolupracovat s figurkami a dalšími fyzickými prvky a dokáže z nich třeba i přečíst nějaké údaje.

Gameboard-1 se umí bezdrátově spojit s dalšími obrazovkami, a plochu výsledné desky je tak možné ještě zvětšit.

Takové herní prvky mohou, ale nemusí obsahovat vlastní baterie. S tabletem lze komunikovat také za pomoci mobilu a aplikace, která vám odhalí něco, co spoluhráči či protihráči vidět nemají. Na baterie dokáže futuristická herní deska fungovat 4 hodiny. Gameboard-1 se rovněž umí bezdrátově spojit s dalšími obrazovkami, a plochu výsledné desky je tak možné ještě zvětšit. Třeba když se sejde více přátel nebo rodin s touto vychytávkou.

Kupovat si půjde jednotlivé tituly, anebo se v rámci předplatného probírat neomezenou nabídkou, jako je tomu zvykem u videoherních služeb. Autoři říkají, že Gameboard-1 je tablet speciálně vyvinutý pro hráče, větší než iPad, interaktivnější než televize a hlavně je snadno přenosný. Za projektem stojí systémový architekt původního Xboxu Rob Wyatt a Gameboard-1 se pyšní obrazovkou 16×16 palců s rozlišením 1920×1920 bodů. Ta by měla být zároveň patřičně odolná, protože na ní bude přirozeně značný “provoz”. Samozřejmostí je také schopnost detekovat více dotyků současně a sledovat paralelně pohyb několika figur.

Těšit se můžeme na osvědčené klasiky i nové hry. Na zařízení mají být k dispozici kromě deskových a stolních her i automatové arkády a vlastně “cokoli”, s čím nakonec vývojáři přijdou. I proto o tabletu tým říká, že je tou “poslední” herní deskou, kterou budete potřebovat. Na rozdíl od klasických tabletů si hra rozumí s figurkami a dalšími fyzickými předměty, právě to ji má odlišovat od konkurenčních zařízení a stávajících stolních her pro tablety. Tady hrajeme klasickým způsobem s klasickými rekvizitami a jen využíváme předností digitálního zařízení.

Výrobce také přirovnává novinku k Netflixu nebo Kindlu na poli společenských her. I proto se autoři spojili s některými velkými společnostmi v oboru, aby jejich nabídka titulů byla co možná nejpestřejší. Některé z nich se samozřejmě mihnou i v aktuálním demonstračním videu. Tým stojící za tímto vynálezem věří, že moderní technologie mohou vylepšit zážitek z takových her a nikoli jej nahradit. S pomocí mobilu si bude tablet rozumět dokonce i s rozšířenou realitou, která může pomoci nahradit klasické hmatatelné prvky známé ze stolních her.

Gameboard-1 je kompatibilní s technologiemi Unity a Unreal Engine. Díky vývojářské verzi se může každý pustit do tvorby vlastní hry, všechny potřebné nástroje budou součástí. Jak už v článku padlo, pod projektem je podepsaný Rob Wyatt. A jeho jméno by vám mohlo být povědomé i z posledních dní. Psali jsme o něm na Vortexu minulý týden, když jako klíčový inženýr opustil retro konzoli Atari VCS a odhalil, jaké problémy má společnost s její produkcí a financováním vývoje.

Jako obvykle je k dispozici v rámci kampaně celá řada příhozů od 1 dolaru po 749 dolarů. První vlna tabletů by měla být pro ty nejštědřejší přispěvatele k dispozici už v červenci příštího roku. Další pak budou přicházet v následujících měsících v průběhu roku 2020. Možná tak příští rok pod stromečkem budeme hledat nejen konzolové nové generace, ale i digitální stolní hru nové generace.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru