Gabe Newell musí osobně vypovídat u soudu

Gabe Newell musí osobně vypovídat u soudu

Žádal o výjimku kvůli covidu. Žaloba obviňuje Steam z využívání dominantního postavení

Zdroj: IGN
28. 11. 2023

Společnost Wolfire Games podala v roce 2021 na Valve antimonopolní žalobu, přičemž tvrdila, že Valve využívá svého dominantního postavení na trhu k vykořisťování vývojářů, vydavatelů i spotřebitelů. Podle nich jde v rámci Steamu o protikonkurenční praktiky, což se týkalo především 30procentního poplatku, které si platforma účtuje za všechny transakce. V listopadu téhož roku byla žaloba zamítnuta kvůli nedostatkům a/nebo nedostatečně dobře formulovaným potřebným faktům, v květnu 2022 však byla podána žaloba nová. Nyní spor vstupuje do další fáze, jíž se bude muset osobně účastnit i CEO Valve Gabe Newell.

Zástupci Wolfire Games uvedli, že je Gabe Newell v jedinečné pozici, aby mohl svědčit ohledně všech aspektů obchodní strategie společnosti Valve, jak stojí v nařízení datovaného k 16. listopadu, na které upozornil například magazín GamesIndustry.biz. Newellova důvěryhodnost a jeho svědectví má však být adekvátně posouzena skrze jeho osobní účast. V této souvislosti nicmén Newell žádal o možnost vypovídat na dálku kvůli obávám z covidu a toho, že značně změnil svůj život právě kvůli tomu, aby se tomuto riziku vyvaroval, to mu však bylo zamítnuto.

Důvodem mělo být nedostatečné množství důkazů a argumentů, že by mu hrozilo onemocnění. Na základě toho proto Newellovi přišla výzva, podat výpověď osobně u oblastního soudu ve Washingtonu, během slyšení však mají všichni ostatní mít nasazenou ochranu v podobě roušky nebo respirátoru. Je nicméně otázkou, jakým směrem se bude spor s Wolfire Games ubírat, s přihlédnutím k nesnadnému řešení v případě podobných stížností ze strany Epic Games směrem ke společnostem Google či Apple. Je nicméně zřejmé, že právě Steam a 30procentní poplatek, který získává Valve po jakékoliv finanční transakci, je hlavním a největším zdrojem příjmů společnosti.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru