G2A nesplní požadavek autorů Subnauticy

G2A nesplní požadavek autorů Subnauticy

Vývojáři chtěli odškodné za ilegální prodej Natural Selection. V té době ale G2A neexistovalo

15. 8. 2019

Pokud jste sledovali náš včerejší novinkový souhrn, pravděpodobně vám neunikla zpráva týkající se G2A. Nejprve jsme rozebírali stav kolem nástroje pro blokaci klíčů, které by se po zadání ze strany vývojáře či vydavatele nesměly na G2A prodávat. Podmínka zněla, že se do dnešního dne musí ozvat alespoň stovka společností, která by měla o tento nástroj zájem, ovšem ke včerejšímu datu tak učinilo jen 19 firem a i s nově prodlouženou lhůtou do konce srpna je nepravděpodobné, že toto číslo dramaticky vzroste.

V reakci na aktuální stav se pak pod článkem na webu Games Industry ozval zakladatel studia Unknown Worlds – autoři her jako Natural Selection nebo Subnautica – a tvrdil, že všechno, co G2A říká, je nesmysl: „Je úplná blbost tvrdit, že vyvinout tenhle blokovací nástroj je nějak extra nákladné. Je také podezřelé, že [G2A] zveřejňují seznam vývojářů, kteří si nepřejí, aby byly jejich hry prodávány skrze tuto službu – je to jako kdyby chtěli vyzvat hráče, kteří nechápou specifika šedého trhu, k review bombingu her od těchto vývojářů.“ V závěru svého komentáře pak vyzval Charlie Cleveland G2A k tomu, aby zaplatila jeho studiu 300 000 dolarů, což je desetinásobek částky, kterou museli v případě hry Natural Selection 2, resp. jejího nelegálního prodeje, zaplatit na poplatcích bance kvůli tomu, že klíče byly v první vlně nakoupeny odcizenými platebními kartami. Vzpomenul tak na slib, který G2A dala před nějakou dobou všem vývojářům, samozřejmě za předpokladu, že bude možné dokázat spojitost prodeje ukradených klíčů právě s G2A. A zrovna na tomto místě se Cleveland hrubě přepočítal.

G2A nesplní požadavek autorů Subnauticy

Jak je na tom Factorio?

Jedním z prvních, kdo zareagoval na nabídku G2A - uhradit 10násobek nákladů, spojených s poplatky za chargebacky - bylo české studio Wube, autoři Factoria. Už v polovině července uvedli, že poslali do G2A první materiály a dostali odpověď, že se incidentem bude zabývat auditor. Následně jsme si o celé situaci povídali s Michalem Kovaříkem z Wube, který ji rozebral a blíže popsal. A nyní, měsíc poté, přichází alespoň krátké vyjádření v souvislosti s aktuální kauzou kolem Charlieho Clevelanda. V článku na Kotaku se uvádí, že ve Wube stále probíhá audit a že to ještě nějakou chvíli potrvá, existuje proto šance, že se čeští vývojáři skutečně dostanou alespoň k části ze 150 000 Kč, které museli v souvislosti s nelegálním prodejem Factoria zaplatit v roce 2016.

Důležité je nejprve zmínit, že hra Natural Selection 2 vyšla v říjnu roku 2012 a incident, který Cleveland popisuje, se odehrál o rok později v březnu. Hned vzápětí ale musíme dodat to, co nás při tak silném obvinění ani nenapadlo, a na co vítězoslavně upozorňují zástupci G2A ve svém prohlášení. Tato obchodní platforma byla totiž spuštěna až v prosinci roku 2013, efektivně až v roce 2014, a je tedy zjevné, že přeprodej ukradených klíčů Natural Selection 2 na ní rozhodně neprobíhal. „G2A bylo spuštěno v roce 2014, letos jsme oslavili naše 5. narozeniny. Zmiňované klíče však byly očividně ukradeny a prodány před 8. březnem 2013, tedy před šesti lety. Jde tedy o pomluvu a očekáváme, že [Charlie Cleveland] alespoň upraví svůj komentář, když rovnou nepřispěchá s omluvou,“ píše se v prohlášení. G2A si pak samozřejmě nenechalo ujít možnost dalšího zesměšnění, když i přes to nabízí Clevelandovi kontakt na profesionální auditory, kteří by mohli začít zjišťovat, jestli se klíče skutečně neprodávaly v neexistujícím obchodě a doplňují své vyjádření obrázkem, jak vypadala adresa G2A.com v roce 2013. A ačkoliv se náš postoj vůči praktikám G2A nemění, Clevelandova snaha o diskreditaci šedého trhu bohužel působí zbytečně a hlavně velmi hloupě.

Bez ohledu na to, že aktivity G2A lze v určitém ohledu sledovat i hlouběji do minulosti – tehdy společnost provozovala standardní obchod go2arena – musel tedy přijít Cleveland s dalším vyjádřením, které poskytl redaktorům Kotaku. „Vypadá to, že má G2A pravdu. S těmito klíči, zatíženými 30tisícovými poplatky, skutečně nemají nic společného,“ uznává Cleveland. Podobně jako G2A ale nestahuje drápy úplně a hned vzápětí dodává, že i když v roce 2013 zřejmě go2arena neobchodovala v šedé zóně, od spuštění G2A už společnost nedělá nic jiného. Dále uvádí, že i když opakovaně v minulosti žádal G2A, aby odstranili klíče na hry od Unknown Worlds a zakázali jejich prodej, nebylo mu nikdy vyhověno. Místo toho prý jen dostal nabídku, aby hry prodával oficiální cestou, na což pochopitelně nechtěl přistoupit. Podobně jako Mike Rose z No More Robots, který aktuální kauzu začátkem července rozpoutal, pak Cleveland v závěru vysvětluje, že G2A negativně ovlivňuje jeho byznys a svůj odmítavý postoj k šedému trhu nemění.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Další články
Nahoru