Dune: Awakening, Funcom, Funcom vytvoří nejméně tři hry ze světa Duny

Funcom vytvoří nejméně tři hry ze světa Duny

Autoři Conana ještě letos začnou pracovat na MMO. Další hrou může být pokračování Duny II

27. 2. 2019
Název: Dune: Awakening Vývojář: , Vydavatel: Platformy: Žánr:

Arrakis – Duna – Pouštní planeta. Těmito slovy se mladý Paul v dechberoucím románu amerického spisovatele Franka Herberta chystal na své největší životní dobrodružství. Norský Funcom nyní oznámil, že uzavřel exkluzivní partnerství s filmovou společností Legendary Entertainment, jehož výsledkem mají být konečně nové videohry podle slavné ságy. Šestiletý kontrakt počítá minimálně se třemi tituly pro PC i konzole, ale her by ve výsledku mohlo být nakonec mnohem víc. Jednou z nich má přitom být openworldový multiplayerový projekt, který vznikne přímo v kancelářích Funcomu v Oslu a pracovat se na něm začne ještě letos.

Nejde samozřejmě o blesk z čistého nebe. Společnost Legendary v roce 2016 získala filmová a televizní práva na Dunu a nové hollywoodské adaptace se ujme režisér Denis Villeneuve (Blade Runner 2049, Příchozí, Zmizení). Snímek by měl dorazit do kin v listopadu 2020. Zástupci Funcomu se nechali slyšet, že možnost pracovat na hrách z tohoto vesmíru je pro ně splněným snem, což jim rád věřím. Jde ostatně o splněný sen i pro fanoušky, protože vesmír Duny, jakkoli nechal ve světě videoher výraznou stopu, je podle mě pohříchu nevytěžený a zasloužil by si mnohem více pozornosti. Podobně jako třeba jiná slavná sci-fi sága – Planeta opic.

Onlinovka Dune Generations od Crya byla k velké lítosti fanoušků zrušena ještě před svým dokončením a spolu s ní zanikl i celý tým.

Pokud si odmyslíme stolní i karetní hry a nelicencované projekty či mody, vydali jsme se na Dunu jen párkrát. Jednak ve stejnojmenné adventuře s prvky strategie z roku 1992 od studia Cryo. Ve stejném roce i v kultovní real-time strategii Dune II od Westwoodu, pak v roce 1998 v jejím remaku Dune 2000 a v roce 2001 v pokračování nazvaném Emperor: Battle for Dune. Televizní sérií se inspirovala nepříliš kladně přijatá 3D adventura Frank Herbert’s Dune z roku 2001. A konečně onlinovka Dune Generations od Crya byla k velké lítosti fanoušků zrušena ještě před svým dokončením a spolu s ní zanikl i celý tým.

Není těžké dovtípit se, že minimálně jedna z her by mohla být přímou adaptací knihy, respektive připravovaného filmu v pravém slova smyslu, a vůbec bych se nezlobil, kdyby šlo o adventuru. Právě z tohoto pohledu není volba Funcomu coby partnera vůbec špatná. Studio má na kontě adventury jako The Longest Journey nebo Dreamfall: The Longest Journey. S MMO má zase zkušenosti díky hrám Anarchy Online, Age of Conan či The Secret World. V obecné rovině je pak důležité, že Funcom dlouhá léta pracuje s jinou známou značkou, a sice zmíněným Conanem od Roberta E. Howarda.

Na strategii Conan Unconquered pro Funcom pracují bývalí autoři Duny II.

A tady to právě začíná být vůbec nejzajímavější. Kromě nedávného titulu Conan Exiles totiž Funcom svěřil práce na strategii Conan Unconquered studiu Petroglyph, jak jsme vás informovali loni v prosinci. Tento tým byl založen v roce 2003 a tvoří jej veteráni a bývalí zaměstnanci Westwood Studios. Zakládající členové týmu pracovali na hrách jako Command & Conquer, Earth & Beyond nebo… Dune II. Samotní Petroglyph Games pak mají na kontě strategie jako Star Wars: Empire at War, Universe at War: Earth Assault, Panzer General: Allied Assault či Grey Goo a už nějakou dobu víme, že pracují rovněž na remasteru legendy Command & Conquer pro EA.

Není tak snad příliš odvážné přát si, aby se bývalí autoři Duny II ujali jednoho ze zmíněných nových titulů a byla jím nová real-time strategie. Přání otcem myšlenky? Možná. Ale já si jako fanoušek držím palce. Koření musí proudit…

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru