Francouzský web tvrdí, že P.T. vznikl z rozpočtu MGS V

Kojima Productions to odmítají a označují zprávu za výmysl. Portál si však dál stojí za svým

Zdroj: Kojima Productions
26. 6. 2020
Název hry: P.T. Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 12. 8. 2014 Platformy: Žánr: ,

Už před několika dny přišel francouzský magazín Gameblog s poměrně závažným obviněným, když na základě informací od nejmenovaných zdrojů uvedl, že společnost Kojima Productions – v té době integrována do struktury společnosti Konami – používala finance z rozpočtu Metal Gear Solid V na vývoj hratelné ukázky Silent Hills, známé pod označením P.T. Právě tyto kroky měly být podle francouzského webu důvodem, proč se Hideo Kodžima ve zlém rozešel s Konami a údajně stály na začátku nepříliš lichotivých vyjádření, proudících před lety oběma směry. Současné vedení Kojima Productions, které se osamostatnilo v roce 2015, však tato nařčení popírá a ve svém vyjádření označuje zprávu za lživou. Magazínu Gameblog to ale – zdá se – příliš nevadí, a i když byla odpověď ředitele marketingového oddělení Kojima Productions Jaye Boora přidána k původní zprávě, redaktor Romain Mahut si nadále stojí za jejím obsahem a odmítá článek odstranit.

„P.T. byl přísně tajný projekt, na kterém pracoval jen velmi malý tým. Naše zdroje se shodují, že jen velmi omezený počet lidí v Konami věděl, že bude P.T. zveřejněno,“ říká novinář Romain Mahut. Naznačuje také, že mnoho zaměstnanců Konami, kteří z povahy své pracovní pozice museli o projektu vědět, považovali P.T. za stolní hru a o její skutečné podobě a vydání se měli dozvědět spolu s veřejností až na Gamescomu 2014. „Aby k tomuhle podvodu mohlo dojít, Hideo Kodžima vytvořil propracovanou strategii, v rámci které počítal i se založením fiktivní společnosti 7780s Studio, prostřednictvím které jednal se Sony ohledně zveřejnění hry na PlayStation Network,“ píše se ve zprávě dál. Připustíme-li, že by mohl být tento příběh pravdivý, podle Romaina Mahuta by ho ještě byli ochotní lidé z Konami akceptovat, s čím však kategoricky nesouhlasili bylo údajné použití části rozpočtu pro vývoj Metal Gear Solid V: The Phrantom Pain právě na financování příprav P.T.

Článek Romaina Mahuta nerozebírá pouze situaci kolem P.T., ale také údajnou nedokončenost Metal Gear Solid V, resp. distancování Kodžimy od Metal Gear Survive.

„Hidea Kodžimu není snadné zvládnout a vždy si dělá, co se mu líbí. Hlavním důvodem jeho odvolání se ale stalo až použití financí přidělených na vývoj Metal Gear Solid V k dokončení P.T. Jak nám naše zdroje potvrdily, šlo o hlavní důvod jeho odvolání,“ říká Mahut. Na základě těchto informací pak rozporuje tehdejší stanovisko Konami, jehož zástupci nejdříve tvrdili, že je Kodžima po dokončení MGS V na dovolené, následně odstranili jeho jméno z her této série a nakonec se distancovali od proběhnuvší rozlučkové party ve svých kancelářích. Před ní navíc několikrát tvrdili, že se nově hodlají zaměřit na mobilní segment, z čehož se dalo vytušit, že už Kodžimu a jeho velké hry nepotřebují, byť tohle explicitně z úst zástupců Konami nikdy nepadlo.

Jak už ale bylo uvedeno výše, bez ohledu na stín minulosti, Kojima Productions se zprávou francouzského magazínu nesouhlasí a označuje ji za nepravdivou. „Kojima Productions se obvykle k fámám a spekulacím nevyjadřuje, chceme ale tentokrát uvést na pravou míru, že nedávno zveřejněný článek na webu Gameblog.fr je kategorickou lží,“ napsal ředitel marketingového oddělení studia. Jeden z prvních dotazů pod příspěvkem na Twitteru nicméně mířil k tomu, že článek Romaina Mahuta nerozebírá pouze situaci kolem P.T., ale také údajnou nedokončenost Metal Gear Solid V, resp. distancování Kodžimy od Metal Gear Survive, se kterým prý neměl nic společného, i když měl údajně vznikat ještě v době před jeho odchodem. „Mohl byste prosím vymezit, jaké části článku jsou nepravdivé? O některých tvrzeních už totiž dříve psala i jiná média,“ zeptal se proto Jaye Boora uživatel s přezdivkou Nitorid. Odpovědí mu však bylo jen konstatování, že dokud nebudou podobné zprávy pocházet z věrohodného zdroje, není co vymezovat a do té doby se bude Kojima Productions soustředit na vydání PC verze Death Stranding.

Těžko proto usuzovat, nakolik může být pravdivá i poslední informace z článku Romaina Mahuta, který v závěru tvrdí, že válka mezi Kodžimou a Konami už dávno skončila. „Podle našich informací komunikace mezi oběma tábory pokračuje. A pokud už na něčem tyto společnosti nepracují, nebylo by pro nás překvapivé, kdyby se tomu tak v budoucnu stalo,“ říká Gameblog. Na tomto místě vás samozřejmě můžeme odkázat ke spekulacím, které se objevily v polovině letošního března a odkazovaly k možnosti, že se Kodžima dostal znovu k Silent Hill díky iniciativě Sony. Do případného oznámení dalšího dílu hororové série ale mít jasno nebudeme.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru