Fortnite

Fortnite poráží PUBG ve sledovanosti

Je to konec jednoho velkého příběhu?

6. 3. 2018
Název: Fortnite Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 25. 7. 2017 Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 25. 7. 2017

Není žádným tajemstvím, že battle royale hra Fortnite získává každým dnem na popularitě. Věděli jste ale, jak moc? No, tak moc, že na druhé místo odsouvá dosud neotřesitelné PUBG a stává se nejvíce streamovanou i sledovanou hrou na Twitchi.

Být v něčem první s sebou přináší celou řadu výhod i nevýhod. A i přes to, že PUBG nebylo tím příslovečným battle royale průkopníkem, asi se shodneme na tom, že se po svém uvedení stalo reprezentantem žánru číslo jedna. Bohužel, už od samého začátku protínaly vlny euforie kritické ohlasy, že budoucnost hry leží v rukou vývojářů a bude přímo podléhat tomu s jakou rychlostí PUBG dokončí. Ať už se bavíme o obsahu nebo snaze odstraňovat chyby či balancovat již zaběhnuté prvky. A právě tady PUBG začíná lehce kulhat. Dalo se totiž očekávat, že se rychle vydobyté popularity chytnout další vývojáři, a tak nikdo nemůže být překvapený, když se tak skutečně stalo. Vy už samozřejmě víte, že se bavíme o hře Fortnite, která si prošla dlouhým vývojem, ale až s battle royale režimem zamíchala kartami. A to natolik, že střídá PUBG v popularitě na Twitchi.

Pro někoho bezvýznamná statistika je však pro celou řadu her určujícím faktorem a Fortnite rozhodně není výjimkou. Díky zvětšující se divácké základně i počtu streamů z této hry organicky stoupá všeobecný zájem, který například v souvislosti s PUBG vyústil v zařazení do rodiny e-sportových titulů. A určitě byste měli vědět, že rozdíl v popularitě není zanedbatelný. Aktuální čísla totiž naznačují, že začátkem března sledovalo Fortnite 152 000 diváků oproti 67 tisícům u PUBG a nejde jen o náhodnou výchylku. Podle portálu FortniteIntel se výrazné rozdíly projevují už od začátku února a stále se zvětšují. Logicky se tedy nabízí otázka, čím je to způsobeno, faktorů je ale mnoho a dnes tu nejsme proto, abychom je všechny vyjmenovávali. Nejjednodušší je poukázat na to, že je Fortnite free 2 play hrou, čímž oslovuje větší procento potenciálních hráčů a tím pádem i diváků, kteří logicky hledají nad rámec vlastního hraní jiný zábavný obsah. Samozřejmě to ale není tak jednoduché a vstupují do toho i vlastnosti obou her, prvky hratelnosti a složení obou komunit.

Pokud se ale vrátíme na Twitch, Fortnite v těchto dnech streamuje až 8000 kanálů oproti 2 tisícům v případě PUBG a už ani velcí streameři druhé jmenované hry nejsou schopní počtem svých diváků celkové statistiky vyrovnávat. Na grafu je určitě znát, když pustí stream z PUBG například Shroud nebo DrDisRespect. Ale pokud bude celkový trend zachován, je téměř jisté, že i další velcí hráči na Twitchi půjdou vstříc popularitě. Nejvýraznějším nicméně zůstává Ninja, který sám zvládá přispět do statistik sto tisíci diváky najednou. Co se týče naší domácí scény, za PUBG lze samozřejmě zmiňovat celou řadu streamerů, jako je Spajk či Mazarini, v případě Fortnite se už ale také objevují velké ryby. Tou nejvýraznější je v tuto chvíli Artix, jehož streamy z Fortnite pravidelně sleduje přes 1000 diváků a svým battle royale kolegům se postupně vyrovnává.

Jak se bude celá situace vyvíjet, ukáže až čas, na druhou stranu bych ale rád podotkl, že se pořád bavíme v uvozovkách pouze o popularitě na Twitchi. Neznamená to, že vývojáři z Bluehole balí kufry, prostoru je spoustu, a jak už padlo dřív, Fortnite pravděpodobně nemá stejné ambice, kterými kolem sebe víří PUBG. Bude nicméně hodně zajímavé sledovat, až do prostoru battle royale her vstoupí ti největší vývojáři typu Ubisoft či Electronic Arts. V jejich podání by to muselo být tak zvaně na první dobrou, no a studijních materiálů, těch mají opravdu hodně.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru