Fortnite, Epic Games, Fortnite nebude možné hrát na Steam Decku nativně

Fortnite nebude možné hrát na Steam Decku nativně

Epic se i navzdory podpoře anti-cheatu obává SteamOS verze. Řešením je hrát na Windows

Zdroj: Epic Games
8. 2. 2022
Název: Fortnite Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 25. 7. 2017

Prezident Epic Games potvrdil, že Fortnite nebude možné hrát na přenosném počítači Steam Deck od Valve, pokud si na něj hráči nenainstalují Windows. Tim Sweeney to uvedl v odpovědi jednomu z hráčů, který se ptal na případný update hry ve smyslu možnosti hrát přes emulační vrstvu Proton, díky níž mohou v operačním systému SteamOS běžet aplikace pro Windows. Nic takového ovšem Epic neplánuje, i když z druhé strany mluví Sweeney o co největší podpoře systému Easy Anti-Cheat, který jeho společnost rovněž vlastní. V případě Fortnite by to ale bez ohledu na ochranu proti cheaterům znamenalo jen další bezpečnostní riziko, se kterým podle Sweeneyho není možné adekvátně bojovat na tolika frontách.

„Nemáme jistotu, že bychom byli schopní řešit podvádění ve velkém měřítku na tak široké paletě konfigurací kernelu, včetně těch, které si uživatelé sami upravují,“ vysvětlil Sweeney blíže své rozhodnutí. Potvrdil ale, že je cílem Epic Games maximalizovat kompatibilitu se zmiňovanými nástroji Easy Anti-Cheat, které chrání jiné hry a těm by údajně nic nebránilo, aby fungovaly přímo v prostředí SteamOS. Dalším z důvodů, proč je Fortnite už dopředu vyjmutý ze seznamu možných podporovaných titulů, je rovněž jeho velikost, která hru činí podle Tima Sweeneyho extra zranitelnou ve smyslu možného podvádění.

Linux ne, Windows ano

Právě za tento přístup nicméně schytal Sweeney kritiku od diskutujících na Twitteru i Redditu, kteří se navíc uchýlili k trochu přehnaným zkratkám. Hráč s přezdívkou Leanux naznačil, že je to úplně stejné, jako kdyby Sweeney nevěřil vlastnímu produktu, na což ale prezident Epic Games pohotově reagoval. „Bavíme se o anti-cheatu na Linuxu, který podporuje vlastní konfigurace kernelu a threat modelling u her velikosti Fortnitu. Takže ano, je to úplně stejné,“ řekl ironicky, ale ani tak se nevyhnul dalším výčitkám ze strany těch, kdo chtějí hrát právě na Linuxu. Vyjádření Sweeneyho vnímají jako alibismus, zejména proto, že je Fortnite dostupný na Androidu, který je podobně otevřený jako Linux. A Sweeneymu další hráči vyčítají, že lidé jako je on mohou za všeobecné přesvědčení, že Linux není stvořen pro hry.

Ať už je ale za rozhodnutím Epic Games cokoliv, stále existuje možnost nainstalovat na Steam Deck Windows a spouštět všechny problematické aplikace z něj. Ano, nemusí jít o to nejelegantnější řešení, případně řešení pro všechny, ale otevřenost počítače od Valve skýtá značný potenciál, co se spouštění nejrůznějších aplikací týče. Steam Deck navíc umožní i dualboot, takže hráči nemusí měnit jeden operační systém za druhý a vzdávat se všech výhod, které ten, nebo ten systém přináší. O takovém fungování Fortnitu se už ale Sweeney nevyjadřuje a komentář odmítla poskytnout i společnost Epic Games jako taková.

Bez ohledu na Fortnite, Steam Deck v recenzích boduje

Pokud bychom se ale měli přesunout od Fortnitu, ale zůstat u Steam Decku, můžeme se zaměřit na první recenze, které začínají přicházet ze zahraničí. Ačkoliv se zařízení začne prodávat až 25. února, vybraní tvůrci obsahu – námatkou GamersNexus, Linus Tech Tips nebo The Phawx – dostali možnost sdělit veřejnosti své dojmy z finální verze zařízení a pochopitelně se věnovali mnoha okruhům od ergonomie, přes výkon, až po výdrž baterie. Ačkoliv není v našich silách na tomto místě citovat všechny verdikty a dílčí zhodnocení, nejvíce jsou zmiňovaní ohromeni výkonem. Zdá se, že Steam Deck překonává všechny dosavadní pokusy o podobné zařízení, včetně Aya Neo nebo GPD Win 3. Co se týče ergonomie, pochvalná slova míří za analogovými páčkami, reproduktory a displeji zejména ve smyslu celkového jasu. Pak je tu ale baterie, která údajně nedosahuje slibovaných hodnot a lze ji vyčerpat možná až příliš rychle. Například hraní Devil May Cry 5 s vysokými detaily a zapnutým VSyncem zvládne Steam Deck provozovat jen 2 hodiny. U Forzy Horizon 5, omezené na 30 fps, to už je ale dvojnásobek a třeba Ghostrunner –  opět omezený na 30 fps – poběží necelé 3,5 hodiny. Vše ale závisí na nastavení grafických detailů, jasu displeje, ale také na zmiňované frekvenci snímků.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru