FIFA 23 nabídne vytrhaný trávník a lepší stíny

Vývojáři představili také hezčí diváky, sítě v brance, ženské rozhodčí a nový systém stínů

Zdroj: Electronic Arts
7. 8. 2022
Název hry: FIFA 23 Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 30. 9. 2022 Platformy: , , , , , Žánr:

Vývojáři z Electronic Arts opět věnovali pozornost nadcházejícímu ročníku série FIFA, aby hráče seznámili s dalšími novinkami. Po představení hry a odhalení základních prvků přichází s videem zaměřeným převážně na grafickou stránku, ale dojde i na potvrzení ženských rozhodčí nebo vysvětlení, co za statistiky se objevovaly na screenshotech při standardkách a některých kopech na branku. Nutno připustit, že ačkoliv se jedná už o třetí next-gen verzi, vývojáři neustrnuli a posouvají kupředu přesně ty detaily, které podtrhují celkovou atmosféru a autenticitu.

Nové video seznamuje s tím, jak bude probíhat zápas, nikoliv však přímo na trávníku ve smyslu hratelnosti, ale stran veškeré doprovodné prezentace. Ačkoliv chápeme, že grafika je jen pozlátko a zejména u her, jako je FIFA, závisí větší díl zábavy a spokojenosti na tom, jak se titul skutečně hraje, některé z grafických novinek nelze nepochválit. Každoročním tématem je trávník, který vývojáři v porovnání s předchozím ročníkem opět trochu upravili, pozměnili jeho barvu a přidali mu další vlastnosti. Ačkoliv to není poprvé, kdy bychom mohli sledovat vytržené drny či stopy po soubojích, vývojáři možnosti prohloubili a nejrůznější jizvy zpracovávají ještě podrobněji. Například skluz Mbappého po kolenou zanechá stopy i ve druhém poločase, bez ohledu na to, že přes ně budou hráči dále přebíhat a části zadupávat.

Co se ale od pohledu povedlo opravdu hodně, jsou nové animace sítí v brankách a jejich celkové zpracování.

Vývojáři rovněž zapracovali na stínech, které by měly být ve výsledku měkčí a lepé sjednocovat celou scénu. Zejména na hřištích, kam dopadá stín ze střechy, by tak neměli hráči působit příliš jasně, byť vývojáři připouští, že se stíny záměrně trochu přehánějí. Výsledný efekt ale nepůsobí vůbec špatně, a to ani v případě nástupu fanoušků na stadion nebo sestřihu před zápasem, doplněným o momenty z předchozích střetnutí hrajících týmů a další útržky, s nimiž přichází velké televizní stanice před důležitými klání. Nic neobvyklého by pak v úvodech před zápasy měly být záběry na ženské rozhodčí, které mohou tvořit smíšený tým arbitrů, ať už by se jednalo o čárové nebo hlavní sudí. V tomto ohledu samozřejmě vývojáři připomínají skutečnost, že se do nového ročníku série FIFA dostává ženský fotbal v ještě rozšířenější podobě, tedy včetně ligových soutěží.

Aby toho televizního zpracování nebylo málo, vývojáři připravili také nové fanoušky, resp. množství hlav a oblečení, aby vše působilo ještě pestřeji a přidávají také dramatické kamerové prostřihy například před vhozením autu nebo odkopu od brány. Lidé z EA používají kamery s výraznou hloubkou ostrosti a přidávají samozřejmě i nové animace. Jak rychle se okoukají, teď samozřejmě nelze odhadnout, ale za novinky se na vývojáře určitě nezlobíme. Co se ale od pohledu povedlo opravdu hodně, jsou nové animace sítí v brankách a jejich celkové zpracování. Působí mnohem realističtěji, vlní se i samy o sobě a při vstřelení gólu adekvátně zachycují míč a třepotají se tak, jak byste patrně očekávali. Poslední novinkou hodnou zmínky jsou pak opakované záběry v úvodu zmíněných střel a standardních situací, které jsou doplněny o nejrůznější statistiky o vzdálenosti od branky, síle střely či detaily o hráči, což jsou přesně ona čísla, která se objevovala dříve na obrázcích.

Připomínáme, že FIFA 23 vychází 30. září, hru lze samozřejmě už nyní předobjednat a zajistit si tím předběžný přístup do plné verze, třeba pro vybudování náskoku v módu FUT nebo jen tak, pro radost.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru