FIFA 21 vrací do hry Voltu a snaží se zlepšit chování hráčů

Postup režimem FUT bude možné přenést na nové konzole. Dojde i na rozšíření kariéry

Zdroj: Electronic Arts
24. 7. 2020
Název hry: FIFA 21 Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 9. 10. 2020 Platformy: , , , , , , Žánr:

Souběžně se startem včerejšího programu našeho přenosu z Xbox Games Showcase zveřejnili vývojáři z Electronic Arts první video z nového ročníku své fotbalové série FIFA. Už dopředu jsme věděli, že jeho hlavní tváří bude Kylian Mbappé, dostali jsme rovněž potvrzení ohledně bezplatného vylepšení hry pro nové konzole a těšit jsme se mohli i na konkrétní datum 9. října, kterému předchází odemknutí hry pro majitele předobjednávek, resp. předplatitele služby EA/Origin Access. Až do včerejška jsme ale vedle traileru čekali také na konkrétní informace o vlastnostech nového ročníku, a zatímco video nás zrovna neuchvátilo, textový soupis novinek je poměrně šťavnatý. Připomínáme však, že ačkoliv se vývojáři právem chlubí řadou vylepšení, ne všechny budou dostupné na stávajících konzolích, ani ve verzi pro PC, která vychází právě z podoby hry na Xboxu One a PlayStationu 4.

Začneme-li režimem Volta, na který se první video z velké části zaměřuje, vývojáři logicky staví na tom, co připravili pro předchozí díl. Důraz bude kladen na ještě větší socializaci v rámci celého režimu, úpravu vašeho fotbalisty – ať už se bude jednat o ženu, nebo o muže – a pochopitelně také rozšířené možnosti přizvat do svého týmu některou z hvězd z velkého fotbalu. V rámci toho budou dostupné speciální výzvy proti slavným fotbalistům, řízených umělou inteligencí, s vidinou zisku dalších bodů a odměn. Standardní režimy budou samozřejmě zachovány také, stejně jako exotická místa, na nichž se budou zápasy v režimu Volta odehrávat. Vývojáři vyzdvihují zejména Sao Paulo, Milán či Dubaj a některé z plácků prezentují na nových obrázcích v galerii níže.

Vývojáři podtrhují, že se snažili zakomponovat do hry přirozené chování všech hráčů na hřišti a zajistit, aby střety mezi nimi byly co nejplynulejší a lépe odpovídaly realitě.

Co se týče hratelnosti v tradičních zápasových režimech, posílena by měla být funkce tzv. agilního driblinku, která vám dá větší kontrolu nad míčem zejména v situacích jeden na jednoho. Přijít by s tím měly i nové finty a speciální pohyby, jako jsou náznaky přihrávek nebo otoček, prostřednictvím kterých by mělo být snazší proklouznout obranou k zakončení. Pokud hrajete fotbalové simulace pravidelně, určitě vás pak nepřekvapí sliby stran zlepšeného pohybu hráčů po hřišti nebo inteligentnějšího nabíhání do otevřených či otevírajících se prostorů, nic z toho ale nelze kvalifikovaně posuzovat, dokud si nebudeme moci nový ročník sami zahrát. V oficiálním popisu nicméně vývojáři podtrhují, že se snažili zakomponovat do hry přirozené chování všech hráčů na hřišti a zajistit, aby střety mezi nimi byly co nejplynulejší a lépe odpovídaly realitě. Pokud si navíc budete chtít vyzkoušet, s jakým nastavením hrají profesionální hráči FIFY, nový ročník vám to umožní díky tzv. Competitor módu, v němž byste se měli s trochou cviku vyrovnat i umělé inteligenci s nejvyšší obtížností.

Nové detaily se týkají také režimu kariéry, který nabídne možnost kdykoliv přerušit simulovaný zápas, vstoupit do jeho přímého dění v jakékoliv situaci a po odehrání klíčového momentu se znovu vrátit na stránku, kde probíhá simulace v duchu Football Manageru. Právě tato funkce ale bude podle naší úvahy dostupná jen na nových konzolích s rychlým SSD, který umožní provádět skoky z menu do hry a zpět bez zdlouhavých loadingů. Vývojáři ale tuhle domněnku zatím nepotvrzují a stejně jako u všech ostatních informací se odkazují na kompletní odhalení v srpnu. Nad rámec hraní zápasů vás nicméně v kariéře čeká i spousta manažerské práce, lepší indikace toho, co se vašim svěřencům líbí a nelíbí, případně širší záběr tréninků, které se mohou úžeji specializovat na některé momenty, v nichž váš tým selhává. V neposlední řadě pak Electronic Arts mluví o realističtějším fungování přestupů hráčů, možnosti získat některého hráče s budoucí opcí nebo lepší komunikaci s dalšími členy realizačního týmu.

Boj o licence přiostřuje

Když loni získalo Konami výhradní práva na zařazení Juventusu do své nabídky dostupných klubů, mluvili jsme o bezprecedentním kroku a přinucení EA nečekaně sklonit hlavu. Výsledkem bylo Piemonte Calcio - fiktivní klub, který slavný Juventus ve Fifě nahradil. Snad i proto teď vývojáři z Electronic Arts zdůrazňují, kolik soutěží, týmů a hráčů mají k dispozici a věnují výpisu velkou část celé webové prezentace. Řečí čísel to znamená 17 000 hráčů, více než 700 týmů, 90 stadiónů a přes 30 ligových soutěží, spolu s Ligou mistrů, Evropskou ligou nebo Superpohárem.

Poslední věcí, na kterou nesmíme zapomenout, je pochopitelně oblíbený FIFA Ultimate Team s plejádou ikonických fotbalistů z bohaté historie tohoto sportu. Režim logicky nebude chybět ani v nadcházejícím ročníku, přibude do něj kooperace a vývojáři potvrzují, že když rozehrajete mód na PS4 či Xboxu One, budete si moci váš profil a progres přenést ve zmiňovaném režimu Dual Entitlement přenést na nové konzole. Stále ovšem musíte myslet na skutečnost, že pokud si hru pořídíte ve fyzické kopii pro PlayStation 4 a následně budete chtít přejít na digitální verzi pro PlayStation 5 – třeba v případě, koupíte-li si bezdiskovou revizi – upgrade neproběhne. Lidé z EA proto nabádají, ať hráči uvažují dopředu a v případě, budou-li chtít hrát v budoucnu na konzoli bez mechaniky, ať rovnou pořizují digitální verzi na stávající generaci. Další informace máme očekávat za měsíc.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru