Duke Nukem 3D, FormGen, Zahrajte si Duke Nukem 3D v enginu Serious Sama

Zahrajte si Duke Nukem 3D v enginu Serious Sama

Fanoušek předělal první část kampaně do moderní podoby. Nechybí podpora VR

5. 8. 2019
Název: Duke Nukem 3D Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , , , , , , Žánr: Datum vydání: 29. 1. 1996

Snad každý hráč, který se na poli videoher začínal orientovat už v devadesátých letech ví, kdo je Duke Nukem. Alfa samec s trvrďáckými hláškami se natrvalo vryl do paměti celé jedné generace hráčů a na dlouhou dobu dopředu ovlivnil podobu trojrozměrných FPS. Bohužel pokračování s podtitulem Forever ani po patnáct let trvajícím vývoji nedostálo statusu předchozího dílu. Z toho důvodu zůstává Duke Nukem 3D z roku 1996 v očích mnohých fandů stále tím nejlepším Dukem. A díky snaze jednoho z fanoušků série se do tohoto dílu můžeme podívat znovu, a to ve značně modernizované podobě.

Ta nese jméno Serious Duke 3D a jak již název napovídá, má něco společného s dalším matadorem akčních titulů – se Serious Samem. Serious Duke 3D si vypůjčuje engine ze hry Serious Sam 3 a v tom láká do notoricky známých úrovní. Autorem modifikace pro SS3 je fanoušek s přezdívkou Syndroid, který se rozhodl celou první část kampaně 23 let staré hry předělat do moderní podoby. Nejde přitom jen o pouhý port úrovní, ale o opětovnou návštěvu z pohledu designéra. Všechny ikonické scény z první epizody jsou tedy zpět, jednotlivé úrovně jsou ale zásadně rozšířené a obohacené o množství zásahů do designu. K tomu Syndroid přidal nové modely zbraní a dokonce i zbraně nové, všechny ty následně doplnil o animace a ozvučil je za pomocí zvuků známých hned z několika dílů série. Tato recyklace se týká i některých modelů postav. Narazit tedy lze na vylepšené modely nepřátel z Duke Nukem Forever. Syndroid navrch zážitek obohatil i o nové skripty a další drobnosti, díky kterým mají hráči získat dojem z něčeho moderního, ale přesto povědomého. Atmosféru můžete nasát z přiložené upoutávky, v níž nesmí chybět například ikonický moment nalezení Assault Troopera sedícího na toaletě.

U předělané první třetiny kampaně by to přitom ještě končit nemuselo. Autor připouští, že by se v budoucnu mohl vrhnout i na další dvě epizody. V takovém případě by z každé z nich vybral jen ty nejlepší scény a ty nastrkal do jediné úrovně. Vzniknout by tedy mohly ještě dva rozsáhlé levely, z nichž každý by byl kompilátem jedné ze dvou zbývajících částí základní verze hry.

Duke Nukem 3D, FormGen, Zahrajte si Duke Nukem 3D v enginu Serious Sama

Zdarma, ale s háčkem

Z faktu, že hra využívá engine Serious Sama 3, vyplývá pochopitelná nutnost vlastnictví této hry, a to konkrétně ve verzi pro Serious Sam Fusion. To je v betaverzi běžící platforma určená ke spouštění všech novějších titulů z této série. K dostání je na Steamu a kdokoli, kdo v tomto obchodě vlastní některý z HD remaků prvních dvou dílů či Serious Sam 3 BFE, ten má automaticky do Fusion zajištěný přístup.

Z technického hlediska je zapotřebí mít na paměti, že se jedná o jednomužný projekt vytvořený fanouškem. Ten navíc běží na platformě Fuison (její představení naleznete v přiloženém boxu), která je samotná ještě ve fázi testování. Technické obtíže a občasné bugy tedy možné jsou, zejména, pokud se hráči budou pokoušet o kooperativní multiplayer, který zapůjčená platforma nabízí. Za zmínku stojí i to, že díky Fusion lze využít i podpory virtuální reality. I v tomto případě je ale zapotřebí obrnit se trpělivostí, neboť se mohou objevit nedodělky. To se má týkat zejména cutscén. Pro VR ještě navíc platí nutnost mít v knihovně na Steamu i titul Serious Sam 3 VR.

Na plnohodnotný návrat Duka to v nejbližší době nevidíme, pokud se vám ale po tomto akčním hrdinovi stýská, Serious Sam 3 máte a rádi byste okusili cokoli moderního s výjimkou vlažně přijatého Duke Nukem Forever, tak neváhejte. Přístupnější už to nebude. Pokyny ke stažení a k instalaci můžete nalézt v tomto příspěvku na Steamu.

Duke Nukem 3D, FormGen, Zahrajte si Duke Nukem 3D v enginu Serious Sama

Maximální přístupnost

Na této modifikaci je kromě znovuoživení klasiky zajímavý také přístup ke konfiguraci ovládání. To lze maximálně přizpůsobit jak na klávesnici, tak i na gamepadu. Syndroid navíc do hry zakomponoval i takzvanou turistickou obtížnost ze Serious Sama. Ta s sebou přináší asistenta míření nastaveného na maximum. A právě díky kombinaci těchto dvou prvků si mohou hru užít i ti hráči, kteří mají například díky nejrůznějším zdravotním komplikacím obtíže s ovládáním klasicky nastavených FPS.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru