Wing Commander IV: The Price of Freedom, Electronic Arts, Fanoušci připravují remaster hry Wing Commander IV

Fanoušci připravují remaster hry Wing Commander IV

Vylepšená verze nabídne moderní grafiku, filmečky ve vysokém rozlišení i podporu VR

Zdroj: EA
18. 10. 2020
Název: Wing Commander IV: The Price of Freedom Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Datum vydání: 12. 2. 1996

Ještě předtím, než se Chris Roberts ponořil do vývoje hry Star Citizen, dlouho před Freelancerem a Starlancerem, proslul jako vývojář jiné série vesmírných simulátorů. Vytvořil totiž ságu Wing Commander, jednu z mých nejoblíbenějších v historii videoher. Na její comeback v podání EA čekám už od roku 1997, kdy vyšel Wing Commander: Prophecy, respektive od Secret Operations z roku 1998. A úpěnlivě se snažím zapomenout, že na Xboxu 360 vydavatel poslal nedůstojný spin-off Wing Commander Arena. Jsem opravdu velký fanoušek, tak velký, že mám svým způsobem rád i film Wing Commander, který sám Chris Roberts uvedl do kin na jaře 1999. Mám proto obrovskou radost, že díky fanouškům vzniká alespoň neoficiální remaster čtvrtého dílu s podtitulem The Price of Freedom.

I když osobně mám ještě o fous raději raději Wing Commander III: Heart of the Tiger z roku 1994, Wing Commander IV: The Price of Freedom z roku 1996 je rozhodně skvělá volba. I tady jsme se koneckonců mohli těšit z úžasných filmečků, v nichž si zahráli Mark Hamill, John Rhys-Davies nebo Malcolm McDowell. Také díky nim skoro čtvrtstoletí starý titul stále láká pozornost pozornost hráčů. Autoři neoficiálního komunitního remasteru se proto snaží, aby byl čtvrtý Wing Commander co nejatraktivnější i pro dnešní publikum. Ačkoli se opírá o nový engine, využívá data z původní hry a je zaměřen na majitele originálu. Nebude tedy k dispozici jako samostatný počin.

Původní hru je i dnes možné pořídit na GOGu nebo Originu za symbolickou částku, ale autoři remasteru chtějí podporovat také starou diskovou verzi. Tímto způsobem se chtějí vyhnout případnému konfliktu s EA, protože nepřetváří celou hru, ale “jen” ji vylepšují. Snad skutečně tato rétorika obstojí a majitel práv plány nepřekazí.

Jak už bylo řečeno, ve své době působivá technologie a grafika už dnes nikoho neohromí, a proto autoři naroubují původní obsah na nový engine společně s novými assety. Výsledkem má být modernější zážitek ze hry. Těšit se můžeme na modely lodí ve vysokém rozlišení i vylepšený zvuk. Pokud navíc jejich pokus uspěje, mohli by prý stejnou technologii využít i pro další příbuzné hry jako Wing Commander III a Wing Commander: Armada, které poháněl stejný engine.

Nová verze bude rovněž podporovat gamepady, moderní joysticky i ovládání na klávesnici a myši. Autoři dokonce už testují VR režim a plánují ho začlenit do remasteru. Upgradem projde nejen samotná hratelná část, ale i FMV sekvence. Díky existence speciální DVD edice měli autoři k dispozici poměrně dobrý základ, který dále upscalují s pomocí umělé inteligence. Svět videoher už podle nich nikdy poté nespatřil tak ambiciózní FMV titul a nyní bude kvalita filmečků ještě blíž moderním standardům.

A proč si autoři nevybrali jiný díl a sáhli právě po čtyřce? Na oficiálním webu vysvětlují, že pokud by se EA pustili do oficiální vylepšené verze, pravděpodobně by zvolili původní trilogii. Čtyřka podle nich nebyla tak úspěšná, a proto neočekávají oficiální remake. A Wing Commander: Prophecy se na druhé straně jako nejnovější díl těší dlouhodobé skvělé podpoře ze straně modderů, kteří vylepšují jeho technickou stránku i kompatibilitu. Wing Commander IV se týmu mimo jiné zamlouvá pro jeho příběh, filmečky a jejich produkční kvality. A na druhé straně hratelnost podle nich poskytuje značný prostor pro vylepšení.

Vývojáři si zatím nestanovili žádné datum vydání. Rádi by ale v dohledné době vydali hratelnou ukázku s první misí, která by posloužila jako důkaz, že projekt může fungovat. Remaster pochopitelně vychází z PC verze a míří jen na PC, i když původní hra vyšla v roce 1997 také na prvním PlayStationu. Nějaké další podrobnosti a především víc ukázek najdete na oficiálním webu remasteru. Podle autorů samozřejmě stále nereprezentují finální zamýšlenou kvalitu. Nezbývá než dodat, že jim upřímně držím palce, aby uspěli. Vlastně sám sobě…

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Další články
Nahoru