Fanatec odhalil oficiální volant pro Gran Turismo

Jde o první volant s technologií Direct Drive pro PlayStation 5. Fungovat bude i na PC a Xboxu

Zdroj: Fanatec
26. 11. 2021

Pokud rádi hrajete závodní simulátory, a alespoň jednou jste vyzkoušeli volant s přímým napojením na motor základny, pravděpodobně vás už zkušenost s obyčejným volantem nikdy plně neuspokojí. Síla, ale i drobné detaily, které tzv. direct drive technologie poskytuje, jsou neocenitelné a posouvají zážitek o kus dál. Naplno si to uvědomují také vývojáři Gran Turisma ze studia Polyphony Digital, kteří se pustili do spolupráce s předním výrobcem volantů, firmou Fanatec. Výsledkem je první direct drive volant pro PlayStation 5 ve speciální edici Gran Turismo, který se začne prodávat příští rok na jaře a rozšíří možnosti chystané miniverze základny CSL DD, kterou hráči očekávají coby dostupný model s prověřenou technologií Fanatecu.

Gran Turismo DD Pro, jak se nový volant jmenuje, bude vedle PC a Xboxu (zde je kompatibilní pouze základna a pedály) pochopitelně kompatibilní s konzolí PS4 i PS5, čímž se v rámci platformy stane prvním svého druhu. V porovnání se základní verzí CSL DD, která by se měla začít prodávat hned na začátku ledna příštího roku, tak doplní trojlístek platforem a rázem se stává důvodem k přemýšlení, do čeho vlastně investovat. Nutno ovšem doplnit, že i za základní verzi Gran Turismo DD Pro si budou muset hráči v porovnání s CSL DD připlatit, protože cena začíná na 700 eurech. Tato verze GT DD navíc přichází jen s 5 Nm kroutícího momentu, takže pokud byste se chtěli dostat na nejvyšší hodnotu 8 Nm, musíte ještě počítat s přikoupením Boost Kitu za 150 eur. Ten je bez jakékoliv slevy – tedy za 850 eur – součástí dalšího balíčku, který se k vám navíc může dostat výrazně rychleji v množstevně omezené expresní edici s předpokládaným datem dodání už 17. prosince. Poslední bundle, označený jako prémiový, pak nabízí popisovaný volant, základnu, Boost Kit, ale vyšší řadu pedálů, včetně spojky, která u levnějších balíčků GT DD chybí.

Co se týče samotného volantu, vznikal v přímé spolupráci s autory Gran Turisma. Nad rámec loga závodní série přináší pochopitelně tlačítka odpovídající rozložení a označení na PlayStationu, má malý informační OLED displej, RevLED proužek s informacemi o otáčkách motoru, shoulder tlačítka, ovladač menu, pádla pro řazení a čtveřici směrových páček. K základně se připojuje standardním systémem Fanatecu QR1 Wheel-Side, čímž zachovává plnou univerzálnost a použití s jakýmikoliv dalšími periferiemi z ranku řadicích či brzdových pák nebo dalších pedálů. Platí to samozřejmě i pro upgrade dostupných pedálů v levnějších balení volantu, které lze doplnit i třetím chybějícím pedálem prodávaným zvlášť. V tomto ohledu se Fanatec snaží zachovat maximální modulárnost a použití napříč platformami a hrami podle libosti.

Samozřejmostí je ale nutnost mít stabilní základnu, v lepším případě celý závodní kit, ke které volant připevníte, protože síla DD volantů je nepoměrně větší nežli u klasických servomotorů. S přihlédnutím k tomu, že by zájemce nákupem učinil několikatisícovou investici je ale pravděpodobné, že je s těmito požadavky obeznámen a ví, co může očekávat.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru