Externí 1TB disk pro nový Xbox bude stát 6319 korun

Zatím ho vyrábí jen Seagate. Časem jej ale nabídnou i další firmy a také v jiných velikostech

Zdroj: Microsoft
25. 9. 2020

Včerejší informace obchodníků ohledně externího úložiště pro nový Xbox se potvrdily. Nejprve jsme se dověděli, že ve Spojených státech se karta od firmy Seagate bude skutečně prodávat za 220 dolarů a následně byla oznámena i oficiální česká cena 6319 korun. To víceméně odpovídá našemu dřívějšímu odhadu. Proprietární úložiště o kapacitě 1 TB se zasunuje do konzole na zadní straně a je samozřejmě kompatibilním se Series S i X, přičemž se pyšní stejnou rychlostí jako interní SSD.

Potvrdil se tak předpoklad odborníků, že cena zařízení bude minimálně zpočátku vysoká. Vzhledem k částce je třeba o to pečlivěji zvážit, zda se vám vyplatí investovat třeba do levnější konzole s diskem o velikosti 512 GB. Jen pro ilustraci připomene, že Series S se prodává za 8 tisíc korun a Series X za 13,5 tisíce. Samotné úložiště je dražší než třeba Switch Lite. To není žádná snaha očernit Microsoft, chápeme důvody, ale pokoušíme se upozornit potenciální zájemce, že touha rozšířit úložiště nového Xboxu přijde zpočátku draho.

Microsoft už přinejmenším potvrdil pro magazín The Verge, že se v budoucnu dočkáme dalších velikostí i úložišť od jiných výrobců.

Důvodem vysoké ceny karty je pochopitelně nákladná technologie, ale firmy Microsoft a Seagate zdůrazňují, že se pokusily srazit výslednou částku na nejnižší možnou při zachování potřebných parametrů. I takové věci se prostě pojí s launch nového systému.

Otázkou je, jak rychle bude cena klesat. A také kdy Microsoft rozšíří certifikované výrobce, protože konkurence by nepochybně hráčům v tlaku na cenovku prospěla. Časem se mohou objevit nižší i vyšší kapacity a produkty od dalších firem. Microsoft už přinejmenším potvrdil pro magazín The Verge, že se v budoucnu dočkáme dalších velikostí i úložišť od jiných výrobců.

S kartou od Seagate se můžeme podle Microsoftu spolehnout na stejnou rychlost a výkon, jako kdyby hra byla nainstalovaná na interní úložiště nové konzole.

Pokud jde o starší tituly, hráči budou moci zapojit prostřednictvím rozhraní USB 3.1 svůj existující externí HDD nebo SSD z Xboxu One do Series S a X a rovnou hrát všechny dříve nainstalované hry. Nebude ale možné hrát tituly optimalizované pro novou generaci a next-gen tituly. S kartou od Seagate se můžeme naopak podle Microsoftu spolehnout na stejnou rychlost a výkon, jako kdyby hra byla nainstalovaná na interní úložiště nové konzole. A s tím se pojí i výhody v rámci zpětné kompatibility, jako je rychlejší loading.

Jak už jsme psali včera vysokorychlostní karta umožní ukládat na externí SSD další next-gen hry, protože má mít srovnatelné parametry jako interní úložiště. Zatímco starší disky si poradí jen s tituly v rámci zpětné kompatibility a pouze tehdy, pokud nedostanou nějaké speciální vylepšení pro Series S a X, které bude opět závislé na přenosové rychlosti. Microsoft znovu upozornil, že velikost her na levnějším Xboxu Series S zkrotí i za pomocí dalšího triku. Nižší cílové nativní rozlišení 1440p umožní pracovat s méně objemnými texturami. Výrobce věří, že se tak velikost verzí pro Series S zmenší přibližně o třetinu.

Nahlásit chybu v článku

14

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru