Evropská komise pokutuje za geoblokaci klíčů na Steamu

Valve a pětice vydavatelů zaplatí 8 milionů eur. Mluvčí Steamu se závěry Komise nesouhlasí

Zdroj: koláž, Vortex
21. 1. 2021

Evropská komise udělila pokutu společnostem Valve, Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media a ZeniMax v celkové výši 7,8 milionů eur za porušení pravidel hospodářské soutěže a antimonopolních nařízení Evropské unie. Rozhodnutí je výsledkem více než tříletého vyšetřování, týkající se tzv. geoblokace aktivačních klíčů pro více než 100 her na Steamu, která však podle závěrů Evropské komise popírá myšlenky jednotného hospodářského prostoru EU. „Zabraňují zákazníkům aktivovat a hrát počítačové hry, které distributoři prodali skrze fyzická média i digitálně [mimo určené země]. Takové obchodní praktiky zbavují evropské zákazníky výhod jednotného digitálního trhu EU a možnosti najít v členských státech tu nejvýhodnější nabídku,“ uvádí Komise ve svém prohlášení.

Co se týče pokut, společnost Valve coby zprostředkovatel prvotní možnosti zakázat aktivaci konkrétního klíče mimo zvolené území zaplatí 1,6 milionů eur. Ostatní zmiňovaní vydavatelé pak musí zaplatit od 340 000 eur (Bandai Namco), až po 2,9 milionů eur (Focus Home) s tím, že do výpočtu částky byla zahrnuta i míra spolupráce v uplynulých letech. Díky  tomu byla pokuta pro Bandai Namco, Focus, Koch Media a ZeniMax snížena o 10 procent a o 15 procent v případě Capcomu. Evropská komise rovněž uvádí, že Valve spolupracovat odmítlo, což ale následně mluvčí společnosti ve svém vyjádření pro Eurogamer popírá.

Zdroj: Evropská komise

„Během sedmiletého vyšetřování spolupracovalo Valve s Evropskou komisí a na vyžádání poskytovalo důkazy a informace. Společnost Valve nicméně nesouhlasí, že porušuje zákony tak, jak předkládá Komise a nesouhlasí s jejími závěry ani udělenou pokutou,“ říkají provozovatelé Steamu. Odvolávají se na to, že klíče pro jednotlivé vydavatele generují zcela zdarma a geografický zámek na ně udělují výhradně na vyžádání, nikoliv z vlastního zájmu. Žádná z geograficky blokovaných her pak podle vyjádření nepochází od Valve a má jít přibližně o 3 procenta celkového katalogu Steamu. „Ve skutečnosti jsme uvnitř jednotného hospodářského prostoru EU geoblokaci od roku 2015 rušili, pokud nebyla vynucována vládami jednotlivých států (jako je například Německo), případně licencí pro distributory na prodej v konkrétních regionech,“ hájí se Valve.

Žádná z geograficky blokovaných her pak podle vyjádření Valve nepochází přímo od nich a má jít přibližně o 3 procenta celkového katalogu Steamu.

Zástupci Steamu závěrem varují, že výsledkem tohoto rozhodnutí Evropské komise může být zvýšení ceny her v ekonomicky slabších státech, aby nedocházelo ke skupování levnějších klíčů a následnému předprodeji. Na první pohled se to Evropské unie netýká, pokud se bavíme o ceně digitálních kopií – jak dokazuje například portál SteamDB, kde lze cenu her porovnávat napříč regiony a jednotlivými zeměmi, cena klíčů přímo na Steamu je v rámci Evropské unie jednotná, velké rozdíly ale pochopitelně přichází s prodejem v kamenných prodejnách. Hry mohou stát v různých členských státech výrazně odlišně, proti čemuž ale vzhledem k výše uvedenému pochopitelně Komise nic nemá. V tiskové zprávě ostatně uvádí, že každý, kdo se cítí poškozen pokutovanými praktikami a má důkazy o nelegální činnosti Valve či dalších společností, může jít s celou záležitostí k soudu.

Nahlásit chybu v článku

8

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru