Epic žaluje organizátory Fortnite festivalu v Norwichi

Epic žaluje organizátory Fortnite festivalu v Norwichi

Děti platily za hraní bezplatné hry a na atrakce typu lukostřelba stály hodinové fronty

20. 2. 2019

Minulý víkend proběhl ve městě Norwich na východě Anglie festival oslavující hru Fortnite a všechny, kdo v ní tak rádi tráví svůj čas. Akci nazvanou Fortnite Live Norwich uspořádala agentura Exciting Events, jejíž misí je hostit festivaly, které budou nesmírně vzrušující pro vystavovatele a hlavně návštěvníky, což se ovšem v Norwichi mírně řečeno nepovedlo… Ve skutečnosti natolik, že se vývojáři z Epic Games rozhodli organizátory žalovat, a to nejen za nelicencované užití značky Fortnite, ale především za poškození dobrého jména firmy a reputace hry jako takové.

Festival, na který nikdo nezapomene…

Všechno přitom zprvu nasvědčovalo tomu, že se Norwich skutečně chystá na velkolepou show, která dostojí popularitě hry – v propagačních materiálech byly doslova slíbeny taneční battly, šílené soutěže, úžasné aktivity, plejáda populárních youtuberů, hrajících non-stop, a – samozřejmě – nakupování. Organizátoři prodávali vstupenky už od konce loňského září a nutno podotknout, že nešlo o nic levného – každý musel zaplatit v přepočtu přibližně 650 Kč za vstup a necelých 600 Kč za náramek, opravňující jeho držitele k vyzkoušení všech aktivit, i přes to všechno ale byl o akci enormní zájem. Podle dojmů lidí, kteří Fortnite Live během víkendu navštívili, se už od rána tvořily před branami festivalu dlouhé fronty, jen v tu dobu nikdo netušil, čím přesně jsou způsobeny. Na místě bylo podle odhadů několik tisíc lidí, nicméně i majitelé vstupenek, zaručujících předčasný vstup, se na místo dostali až dlouho poté, co byl festival odstartován a právě na tomto místě se roztočila spirála smrtících problémů, které vedly k výše zmíněné žalobě.

Návštěvníci festivalu totiž začali pomalu chápat, proč stojí ve frontě tak dlouho – jednak proto, že organizátoři dávali přednost prominentním hostům a jednak kvůli nutnosti vyzvednout si zmiňovaný náramek, který nebyl součástí klidně i předem pořízené vstupenky. Ihned za kasou tak stála další fronta, která se neměla kam pohnout a kvůli ní nebyli lidé vůbec vpouštěni do areálu. Rozhodně ale nešlo o to nejhorší, čím si museli návštěvníci projít – poté, co vystáli frontu na náramky, přišel další šok v podobě nulové organizace a až směšně malých stanovišť s jednotlivými atrakcemi. Děti, na které jsou podobné akce převážně cíleny, si mohly vyzkoušet třeba lukostřelbu, ačkoliv netušíme, jak souvisí s Fortnite. K dispozici byla také umělá lezecká stěna, úžasný zážitek v jeskyni, která byla vytvořena z přívěsu náklaďáku a černé plachty, stánek s reklamními předměty, kde se prodávaly čepice s obrázkem marihuany a nechyběla ani občerstvovací stanice Dusty Diner, kterou obsluhovaly postarší paní s konvicemi čaje a několika muffiny. Většina atrakcí přitom byla dimenzována tak pro 3-4 děti, čímž vznikaly další a další fronty, v nichž postávaly plačící děti a nervózní rodiče.

Slibované taneční battly se údajně během víkendu odehrály, pódium ale bylo podle výpovědí návštěvníků festivalu tak malé, že ani nedokázalo upoutat ničí pozornost.

Středobodem celého festivalu pak byla obrovská herna s počítači, na kterých běžel bezplatný Fortnite a ke kterým mohli hráči usednout jen v případě, pokud vlastnili náramek za necelých 600 Kč nebo si koupili jednotlivé tokeny. Pokud se vám na tom zdá v souvislosti s free to play modelem Fortnite něco divného, pak s vámi souhlasíme. A málem bychom zapomněli na slibované taneční battly – údajně se snad i během víkendu odehrály, pódium ale bylo podle výpovědí návštěvníků festivalu tak malé, že ani nedokázalo upoutat ničí pozornost. Sami tedy asi chápete, že celou akci organizátoři hrubě podcenil a přirovnání Fortnite Live ke školní akci na oslavu dne dětí je až děsivě přiléhavé.

Chtěli jsme víc!

I z těchto důvodů se proto zástupci Epic Games nechali ve vyjádření pro Eurogamer slyšet, že k akci nezůstanou lhostejní a budou se domáhat finanční nápravy za vzniklou škodu. „Kvalita zážitku z Fortnite je pro nás velmi důležitá, ať už jde o samotnou hru, nebo o oficiální veřejné festivaly, jako byl například Fortnite Pro-Am. S festivalem v Norwichi jsme ale nebyli jakkoliv spojeni a již jsme podali žalobu u Nejvyššího soudu v Londýně,“ píše se v prohlášení. Z druhé strany pak zaznívá jisté nepochopení a snad i zklamání, neboť Exciting Events chtěli z Fortnite Live učinit každoroční akci a plánovali festival uspořádat i v dalších městech. „Tahle akce je pro děti, které milují Fortnite a drtivá většina z nich si Fortnite Live Norwich užila,“ vzkázal všem návštěvníkům ve svém prohlášení šéf Exciting Events Shaun Lord. „Byli jsme odhodlaní uspořádat dvě další podobné akce, a to i přes medializaci festivalu, osobní urážky a vyhrožování mé osobě i členům mé rodiny. Bohužel, kvůli tlaku médií nás vedení Epic Games přinutilo plány zrušit […], což bude mít katastrofální dopad na naší společnost,“ říká Lord. Společnost se teď bude muset vyrovnat s pohledávkami, které vznikly během příprav Fortnite Live ve Spaldingu a Newarku, vyřešit žádosti o vrácení vstupného rozhořčeným zákazníkům z minulého víkendu a očekávat, s čím přijdou lidé z Epic Games prostřednictvím soudu.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru