Epic žádá soud, aby přikázal vrátit Fortnite na App Store

Apple prý způsobil nenapravitelnou škodu. Autoři hry se bojí, že přijdou o 116 milionů hráčů

6. 9. 2020

Ačkoliv se mohlo zdát, že kauza kolem společností Epic Games, Apple a Google pomalu utichá a vše směřuje k soudnímu řízení, které je naplánované na konec září, přichází další významný posun. Zástupci Epicu totiž podali u soudu žádost o rozhodnutí ohledně vrácení hry Fortnite zpět na App Store a požadují, aby tak bylo učiněno ještě před soudním řízením 28. září. K rukám soudkyně Yvonne Gonzalez Rogers se tak dostává soupis s vymezením škod, které měly Epicu konáním Applu vzniknout, na jehož absenci soudkyně poukazovala při prvním předběžném slyšení. Právě z toho důvodu nerozhodla ve prospěch vývojářů – kteří se už před týdnem snažili soud přimět, aby byl Fortnite na digitálních distribučních platformách znovu dostupný – a došlo jen na příkaz směrem k Applu, pozastavit snahy o zablokování přístupu k vývojářským účtům subjektu Epic International, spravující Unreal Engine. Nyní však v dokumentu o 182 stranách hovoří Epic o citelném odlivu zákazníků z řad hráčů Fortnitu a nenapravitelných škodách, které měl Apple svým konáním způsobit.

„Denní statistika počtu hráčů na iOSu klesla od odstranění Fortnitu o více než 60 procent,“ tvrdí Epic Games. Jak uvádí magazín The Verge, měření probíhalo do 2. září, po kterém už nebylo možné hru dále aktualizovat a nová sezóna tak na iOSu vůbec nezačala. Tím došlo k rozštěpení komunity, kterou se Epic snaží držet celistvou a k onomu uvedenému poklesu hráčů. Důležité také je, že hraní Fortnitu na telefonech a tabletech Applu tvoří přibližně třetinu celé komunity, čítající 350 milionu hráčů. A jak Epic dále uvádí, více než polovina nehrála jinde nežli na iOSu a vývojáři se obávají, že o tyto zákazníky přijde.

Ještě před řízením 28. září tak musí být podle Epicu hra opět zpřístupněna, byť herní společnost nadále požaduje, aby soud proběhl.

Nepřípustné pro Epic pak má být i další výhružka Applu, že neumožní zažádat o nové vývojářské účty dříve než za rok. Tím společnost přijde o možnost oslovit nové uživatele, čímž pro Epic vzniká neoddiskutovatelná škoda a stává se důvodem, proč vývojáři chtějí, aby zasáhl soud. Ještě před řízením 28. září tak musí být podle Epicu hra opět zpřístupněna, byť herní společnost nadále požaduje, aby soud proběhl. Skoro jako by se totiž zapomnělo, že hybatelem sporu je výše provize, kterou si Apple i Google berou z každé transakce na svých distribučních kanálech.

Odpověď Applu na další kroky Epic Games pak v podstatě kopíruje vyjádření ze začátku měsíce. Technologická firma vyjadřuje lítost nad tím, že Epic nejedná v souladu s pravidly, která po dobu deseti let přijímal a odmítá ustoupit ze svých pozic. Snahu vývojářů hodnotí jako nefér postoj vůči ostatním a doufá, že v budoucnu obě firmy znovu najdou společnou řeč.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru