Control, 505 Games, Dojmy z Gamescomu: Control

Epic za exkluzivitu Controlu zaplatil 10 milionů eur

Bonus za přechod k jediné PC platformě znamená návrat až poloviny nákladů na vývoj

23. 9. 2019
Název: Control Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: , Datum vydání: 27. 8. 2019

Obchod Epicu se v posledních měsících snaží stále čím dál tím více konkurovat Steamu a jednou z nejviditelnějších a na herním trhu ne zcela oblíbených technik je snaha získávat exkluzivity pro PC na úkor Steamu. Jedním takovým případem je z poslední doby i Control, u kterého vyplynula na povrch velmi zajímavá cifra 9,49 milionů eur. Právě to totiž měla být částka, kterou Epic za exkluzivitu zaplatil.

Daniel Ahmad, analytik společnosti Niko Partners monitorující a pomáhající plánovat obchodní strategie videoherních společností pro asijský trh, na Twitteru upozornil na zveřejněnou finanční zprávu společnosti Digital Bros (k vidění zde, avšak pouze v italštině). A právě pod tuto firmu spadá vydavatelství 505 Games, které má vydání Controlu na starosti. 9,49 milionů eur, což je v přepočtu takřka čtvrt miliardy korun, společnost získala ještě před vydáním hry a jedná se pouze o platbu za PC verzi hry. 55 % z této částky šlo rovnou do kapsy vydavatele. A zatímco běžně jsou podobné situace spojované s vyplácením záloh za předpokládané prodeje, v tomto případě Ahmad v následujícím tweetu uvedl, že se má jednat o platbu úzce spojenou právě s exkluzivitou.

Tato cifra je velmi zajímavá především v kontextu celkových nákladů na vývoj. Tero Virtala, CEO Remedy Entertainment, před nedávnem totiž uvedl, že celkový rozpočet hry se pohyboval mezi dvaceti až třiceti miliony eur. To v přepočtu znamená 520 – 780 milionů korun, které tým proinvestoval v průběhu zhruba tří let. Nejvíce přitom na hře spolupracovala až stovka lidí. Pokud je tedy pravdivá informace o tom, že oněch 10 milionů eur bylo poplatkem pouze za exkluzivitu, tak to znamená návratnost 30 – 50 % jen v případě profitů z PC verze, a to takže ještě před samotným vydáním. Jde zároveň o zcela konkrétní ukázku toho, jak velké finanční prostředky je tým Epic ochoten investovat do zisku atraktivních exkluzivit od předních vývojářských týmů. Nikdo z Epicu však tyto informace pochopitelně komentovat nijak nechtěl.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru