Epic měl nabídnout 4 miliardy korun za PC porty her z PS4

Epic měl nabídnout 4 miliardy korun za PC porty her z PS4

Podle odtajněného dokumentu čekal na odpověď. Jednat se mělo i o Xboxu a Switchi

Zdroj: Sony
8. 5. 2021

Ani o víkendu se patrně nevyhneme informacím, které k nám proudí z bojiště právní bitvy mezi společnostmi Epic a Apple. Další z dokumentů, který byl v souvislosti s touto kauzou, se týká snah získat pro Epic Games Store PC verze konzolových titulů, bez ohledu na to, zda by měly pocházet z knihovny Xboxu, Switche nebo PlayStationu. Část prezentace, v níž Epic interně hodnotí probíhající jednání či pokusy o ně, se objevila na diskuzním portálu Resetera a naznačuje, že zřejmě nejdál bylo vyjednávání se Sony, kam měla přijít konkrétní nabídka na 200 milionů dolarů za 4-6 PC verzí dosavadních exkluzivit pro PlayStation.

Zdroj: Resetera

Podle citovaného dokumentu se Epic v jednu chvíli zaměřil na všechny tři výrobce konzolí a chtěl s nimi uzavřít potenciální dohodu vedoucí ke zatraktivnění nabídky Epic Games Storu. Nejsložitější to měli lidé kolem Tima Sweeneyho s Nintendem, s nímž ani nezačali jednat. Dokument popisuje Nintendo jako neprůchozí volbu, zejména s ohledem na historii společnosti, což je – dle našeho pohledu – správný úsudek. Co se týče Microsoftu, Epic mluví o rozběhnutí konverzací na toto téma, k dispozici však měli interní informace z Microsoftu, které mohly předvídat neúspěch. V první řadě by došlo ke kolizi s Game Passem, protože Microsoft se pro svou službu snaží sehnat tituly stejně odhodlaně, jako činí Epic Games. Podstatný je ale údajně i osobní vztah mezi Philem Spencerem a Gabem Newellem, kteří se podle dokumentu občas potkávají a spojení s Epic Games Storem – coby velkým konkurentem Steamu – tak nebylo pravděpodobné.

Můžeme konstatovat, že Sony na nabídku patrně nekývla a věřila prodeji na obou platformách, resp. částce, kterou utrží přirozenou cestou bez podpory popisované smlouvy.

Pak tu ale zbývá zmiňovaná Sony, které měl Epic nabídnout částku 200 milionů dolarů jako záruku očekávaných tržeb z prodeje 4-6 PC portů dosavadních exkluzivit pro PlayStation 4. Nabídka byla odeslána a v době vyhotovení dokumentu očekával Epic odpověď. Zda přišla, resp. jakou měla podobu, už není v tuto chvíli známo, faktem ovšem zůstává že Horizon Zero Dawn ve své PC verzi debutoval 7. srpna loňského roku vedle EGS také na Steamu. Tím pádem se dá konstatovat, že Sony na nabídku patrně nekývla a věřila prodeji na obou platformách, resp. částce, kterou utrží přirozenou cestou bez podpory popisované smlouvy. V případě Days Gone tomu ostatně bude stejně, takže se prostor pro další spekulace povážlivě zmenšuje.

Na tomto místě jen připomínáme, že hry od studia Quantic Dream – tedy Heavy Rain, Beyond: Two Souls a Detroit: Become Human – které exkluzivně vyšly na Epic Games Storu, nebyly first party tituly Sony. Quantic Dream bylo a je nezávislé studio, bez ohledu na to, že zmiňované tituly až do svého uvedení na PC byly dostupné pouze na PlayStationu. Stejná situace pak panovala u Death Stranding – Kojima Productions je nezávislé studio a o PC verzi se mluvilo v podstatě od představení hry, byť byla celá kauza poněkud zmatečná.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru