Emulátor 3Dsen přidává hrám pro NES třetí rozměr

Neoficiální 3D remaky legendárních titulů jsou na dosah ruky. Všechno funguje i ve VR

Zdroj: Geod Studio
4. 6. 2020

Přibližně před rokem jsme vás informovali o fascinujícím obsahu youtubového kanálu Bitplex, jehož autor clitvým způsobem přepracovává herní klasiky do třetího rozměru. Za použití původní grafiky, spritů a jednoduché animace se pozvánky do 3D dočkaly tituly jako Mortal Kombat, Prince of Persia nebo dokonce některé tituly pro Game Boy, včetně svého zeleného hráškového nádechu. Protože ale šlo jen o statické obrázky, bylo sledování Bitplexova umění trochu bolestivé, vzhledem k tomu, že neexistoval způsob, jak si takové hry zahrát. Ve skutečnosti ale byly tyto hranice zbourány už před několika lety díky speciálnímu emulátoru 3Dsen, který starým hrám pro NES přidává hloubku od roku 2015. Za několik dní se nicméně dočká svého uvedení zbrusu nová verze zmiňovaného emulátoru, která je podle zveřejněných videí silným motivátorem, proč se k legendárním titulům vrátit a prožít je třeba i ve virtuální realitě.

Jak to celé funguje, popisují nejlépe zmiňovaná videa. Vyberte si některou z legendárních her, která vás v souvislosti s konzolí NES napadne, a představte si ji jako trojrozměrné diorama, které navíc můžete pohodlně ovládat. Jednoduše řečeno, renderovací engine umí původně dvojrozměrnou scénu protáhnout po třetí ose, a ačkoliv nepohne s umístěním ovládané postavičky, výsledný efekt působí omamně. Tam, kde byla jen „textura“ lesa, jsou rázem jednotlivé stromy ve dvou řadách. Tam, kde se postavička Linka pohybovala mezi shora nakreslenými texturami skal, jsou rázem homole kamení a trojrozměrný hrdina. V tomto duchu bychom mohli pokračovat v podstatě donekonečna, protože v každá hře se díky nastaveným algoritmům „ztrojrozměrní“ něco jiného a součástí celého zážitku je i objevování nové podoby a experimentování s nastavením emulátoru.

Jak už navíc padlo v úvodu, vedle standardní verze pro desktop se souběžně pracuje i na VR alternativě, která je navíc už nyní k dispozici na Steamu a webu Itch.io. Za cenu odpovídající 20 dolarům tak můžete v kombinaci se Steam VR sledovat staré hry přímo před sebou a naplno tak uplatnit i možnost zcela volné rotace kamery, pomocí čehož můžete navodit i pocit umělého 3rd person pohledu ve hrách, v nichž to dává alespoň částečný smysl. Autoři emulátoru nicméně uvádí, že až bude 19. června dostupná early access verze standardního emulátoru bez VR funkcí, začnou pracovat na implementaci first person pohledu a ten následně promítnou zpět do VR verze. Vše se ale musí pečlivě testovat a zkoušet, proto autoři prosí za vstřícnost a hlavně trpělivost, vzhledem k tomu, že převod do 3D není zcela samozřejmou součástí a vztahuje funguje zatím jen v 60 vybraných titulech.

V seznamu jsou nicméně ty nejzásadnější hry jako Arkanoid, Bomberman, Castlevania, DonkeyKong, Duck Tales, Mega Man či The Legend of Zelda, a jak autoři uvádí, počet se stále rozrůstá. Samotný emulátor pak vyžaduje řadu nastavení a není se čemu divit, že u té přielžitosti již vzniklo několik návodných videí, jak vše zprovoznit a náležitě vychutntat. Pokud by ale tohle měla být cesta – i když v tuto chvíli pochopitelně neoficiální – jak se dostat k trojrozměrným remakům, jsme pro všemi deseti.

 

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru