FIFA 19, EA Sports, Electronic Arts se zbavují C. Ronalda coby tváře FIFA 19

Electronic Arts se zbavují C. Ronalda coby tváře FIFA 19

Hra má pět měsíců po vydání nový obal, o pravých důvodech vývojáři mlčí

17. 2. 2019
Název: FIFA 19 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: Datum vydání: 28. 9. 2018

Už loni v říjnu jsme vás v novinkovém souhrnu informovali o tom, že vývojáři z Electronic Arts potichu upravují propagační materiály FIFA 19, ze kterých odstraňují podobiznu Cristiana Ronalda. Důvodem byly množící se zprávy o tom, že měl slavný fotbalista v roce 2009 během svého pobytu v Las Vegas znásilnit 24letou Kathryn Mayorga, za což mu její právníci hrozili soudem. Zástupci EA Sports tehdy uvedli, že celou situaci monitorují a očekávají od sportovců i ambasadorů chování, které se shoduje s hodnotami společnosti. Cristiano Ronaldo proto postupně zmizel ze sociálních sítí a webových reklam, nicméně EA ve svém postupu dále nepokračovala. Cristiano Ronaldo tak zůstal hlavní tváří hry, a až do poloviny letošního února byl součástí jejího obalu – to se ovšem v těchto dnech mění a FIFA 19 prochází kompletním rebrandem.

Z nových krabiček se hrou tak budou na hráče shlížet fotbalisté Paulo Dybala, Neymar a Kevin de Bruyne, kteří by měli postupně ovládnout všechna prominentní místa na sociálních sítích i hlavních stránkách hry. Cristiano Ronaldo mizí také z úvodní obrazovky přímo ve hře a neobjeví se ani v menu, kde ho na konkrétních místech nahradí zmiňovaný trojlístek a také americká fotbalistka Alex Morgan. Změny se logicky týkají všech verzí hry a projevovat by se měly v obchodech přibližně od března, případně po vyprodání stávajících zásob a naskladnění nových verzí. Mnohem zajímavější ale je, že k tomuto kroku zatím EA nevydala žádné prohlášení či tiskovou zprávu a nechává fanoušky i novináře interpretovat změny po svém.

Není totiž zřejmé, co přesně EA přivedlo k tomu, aby tak dramatickou změnu provedli a vzhledem k tomu, že spor C. Ronalda s Kathryn Mayorga stále běží – naposledy byl fotbalista vyzván, aby předložil lasvegaské policii vzorek své DNA – může být důvodem obvinění a následná podmínka z daňových úniků. Tomuto nařčení totiž C. Ronaldo čelil ve Španělsku a 22. ledna ho madridský soud přiměl k zaplacení pokuty necelých 19 milionů eur a udělil mu 23měsíční podmíněný trest. To samotné se zcela určitě dá chápat jako porušení zmiňovaných hodnot EA, a tudíž i jasný důvod k tomu, aby byl C. Ronaldo z obalu hry odstraněn, jenže tomu neodpovídá předchozí precedent s Lionelem Messim. Ten byl totiž od roku 2015 rovněž soudy popotahován za podezření z daňových úniků (z čehož byl později podobně jako C. Ronaldo odsouzen k pokutě a podmínečnému trestu), nicméně to EA nevedlo k jeho odstranění z obalu FIFA 16. Je sice pravdou, že v následujícím roce byl hlavní tváří německý fotbalista Marco Reus, ale EA tuto změnu nikdy nekomunikovala v souvislosti s kauzami kolem Lionela Messiho.

Kritickým pohledem tak můžeme poukazovat na presumpci neviny, vzhledem k tomu, že v případě údajného znásilnění nebyl C. Ronaldo odsouzen, na druhou stranu to ale budou vždycky jen lidé z EA, kteří mají poslední slovo v tom, kdo se na obalech jejich hry objeví a kdo ne.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru