Electronic Arts se zbavují C. Ronalda coby tváře FIFA 19

Hra má pět měsíců po vydání nový obal, o pravých důvodech vývojáři mlčí

17. 2. 2019
Název: FIFA 19 Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 28. 9. 2018 Platformy: , , , , , Žánr:

Už loni v říjnu jsme vás v novinkovém souhrnu informovali o tom, že vývojáři z Electronic Arts potichu upravují propagační materiály FIFA 19, ze kterých odstraňují podobiznu Cristiana Ronalda. Důvodem byly množící se zprávy o tom, že měl slavný fotbalista v roce 2009 během svého pobytu v Las Vegas znásilnit 24letou Kathryn Mayorga, za což mu její právníci hrozili soudem. Zástupci EA Sports tehdy uvedli, že celou situaci monitorují a očekávají od sportovců i ambasadorů chování, které se shoduje s hodnotami společnosti. Cristiano Ronaldo proto postupně zmizel ze sociálních sítí a webových reklam, nicméně EA ve svém postupu dále nepokračovala. Cristiano Ronaldo tak zůstal hlavní tváří hry, a až do poloviny letošního února byl součástí jejího obalu – to se ovšem v těchto dnech mění a FIFA 19 prochází kompletním rebrandem.

Z nových krabiček se hrou tak budou na hráče shlížet fotbalisté Paulo Dybala, Neymar a Kevin de Bruyne, kteří by měli postupně ovládnout všechna prominentní místa na sociálních sítích i hlavních stránkách hry. Cristiano Ronaldo mizí také z úvodní obrazovky přímo ve hře a neobjeví se ani v menu, kde ho na konkrétních místech nahradí zmiňovaný trojlístek a také americká fotbalistka Alex Morgan. Změny se logicky týkají všech verzí hry a projevovat by se měly v obchodech přibližně od března, případně po vyprodání stávajících zásob a naskladnění nových verzí. Mnohem zajímavější ale je, že k tomuto kroku zatím EA nevydala žádné prohlášení či tiskovou zprávu a nechává fanoušky i novináře interpretovat změny po svém.

Není totiž zřejmé, co přesně EA přivedlo k tomu, aby tak dramatickou změnu provedli a vzhledem k tomu, že spor C. Ronalda s Kathryn Mayorga stále běží – naposledy byl fotbalista vyzván, aby předložil lasvegaské policii vzorek své DNA – může být důvodem obvinění a následná podmínka z daňových úniků. Tomuto nařčení totiž C. Ronaldo čelil ve Španělsku a 22. ledna ho madridský soud přiměl k zaplacení pokuty necelých 19 milionů eur a udělil mu 23měsíční podmíněný trest. To samotné se zcela určitě dá chápat jako porušení zmiňovaných hodnot EA, a tudíž i jasný důvod k tomu, aby byl C. Ronaldo z obalu hry odstraněn, jenže tomu neodpovídá předchozí precedent s Lionelem Messim. Ten byl totiž od roku 2015 rovněž soudy popotahován za podezření z daňových úniků (z čehož byl později podobně jako C. Ronaldo odsouzen k pokutě a podmínečnému trestu), nicméně to EA nevedlo k jeho odstranění z obalu FIFA 16. Je sice pravdou, že v následujícím roce byl hlavní tváří německý fotbalista Marco Reus, ale EA tuto změnu nikdy nekomunikovala v souvislosti s kauzami kolem Lionela Messiho.

Kritickým pohledem tak můžeme poukazovat na presumpci neviny, vzhledem k tomu, že v případě údajného znásilnění nebyl C. Ronaldo odsouzen, na druhou stranu to ale budou vždycky jen lidé z EA, kteří mají poslední slovo v tom, kdo se na obalech jejich hry objeví a kdo ne.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru