Electronic Arts se po osmi letech vrací na Steam

Electronic Arts se po osmi letech vrací na Steam

První hrou bude Star Wars, do konce roku už ale žádná další dorazit nemusí

29. 10. 2019

Už o víkendu se objevily náznaky, že chce Electronic Arts vrátit na Steam svou knihovnu her. Sociální sítě zaplavil kouřící hrneček s logem EA, a i když k němu lidé z EA nepřidali žádný popisek, o plánech měli hráči jasno poměrně rychle. Na potvrzení jsme si nicméně museli počkat až do dneška, kdy návrat potvrdil místopředseda EA Mike Blank a v rozhovoru pro magazín Games Industry odpovídal na některé z nabízejících se otázek. Zpřístupnění her od EA na Steamu totiž není tak jednoduchý krok, jak by se mohlo zprvu zdát, zvlášť když EA počítá i se zprovozněním předplatného EA Access a poskytnutím stejného servisu jako na ostatních platformách.

V první řadě se sluší mírně komentovat titulek článku, vzhledem k tomu, že se teoreticky můžeme bavit o šestileté, nikoliv osmileté pauze – až do roku 2013 bylo možné na Steamu kupovat expanze pro The Sims 3. Obecně vzato ale radikální krok přišel už v roce 2011, kdy EA spustilo Origin a od té doby koncentrovalo svoji tvorbu tam. Jediným rozšířením byl již zmiňovaný EA Access, který se hráčům nejprve zpřístupnil na Xboxu One, dále v PC verzi jako Origin Access, posléze v letošním roce na PS4 a podle Blanka bude Steam čtvrtou platformou, kde bude předplatné od EA k dispozici. Má to ale několik háčků, o kterých sice Blank mluví otevřeně, ale do značné míry popírají to, čím EA Access je.

Aby totiž mohla být do předplatného na Steamu nějaká hra od EA zařazena, musí být také na Steamu k dispozici, a to se dosud nestalo. Navíc nejde jen o formalitu a Blank připouští, že vedle Star Wars Jedi: Fallen Order, které partnerství načne, se v „nadcházejících měsících“ zpřístupní už jen dvě další hry. Jde o druhý díl Unravel a čtvrté The Sims, což zní jako zklamání také proto, že už za pár dní vyjde Need for Speed Heat a od vydání aktuálního ročníku FIFA také mnoho času neuteklo. Tyto hry, ačkoliv NFS Heat jmenováno nebylo, by se pak podle Blanka měly objevit v nabídce EA Access na Steamu až v příštím roce, takže lze onen proklamovaný návrat alespoň prozatím považovat jen za formalitu. Navíc stále platí, že se pořád bavíme o hrách, které vznikají přímo v EA a je pravděpodobné, že tituly od více než 85 spolupracujících vývojářských studií a vydavatelů typu Warner Bros. nebo THQ v nabídce nebudou vůbec. A aby toho všeho nebylo málo, k hraní těchto her i nadále budete potřebovat účet EA (v nastavení prolinkovaný s účtem na Steamu) a samozřejmě i nainstalovaný Origin, přes který se budou hry sekundárně spouštět úplně stejně, jako se momentálně děje s hrami od Ubisoftu a jejich platformou uPlay.

Další hry by se podle Blanka měly objevit v nabídce EA Access na Steamu až v příštím roce, takže lze onen proklamovaný návrat alespoň prozatím považovat jen za formalitu.

Na druhou stranu ale Blank potvrdil, že součástí předplatného na Steamu bude také 10procentní sleva na nové hry od EA, tedy stejně, jako je tomu na ostatních platformách, což rovněž nemuselo být úplnou samozřejmostí. I proto pak bude předplatné stát stejně, tedy 5 dolarů měsíčně, případně 30 dolarů ročně. „Od chvíle, kdy jsme odstranili naše hry ze Steamu, dramaticky narostl počet herních služeb, které se pro hráče na první pohled jeví jako výhodné. V mnoha případech je tomu ale přesně naopak. Zájmem EA tedy je, roztříštění komunity zmírnit [a současně věřím], že přetrvají jen služby, které [hráče] spojují a nabízí jim možnost hrát na jakékoliv platformě, kterou si vyberou,“ vysvětluje Blank. Současně s tím pak zve další potenciální partnery ke spolupráci a doufá, že nabídka EA/Origin Access bude co největší. Žádná konkrétní jména titulů ani společností ale Blank v tuto chvíli neoznámil.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru