EA odstraní ruskou reprezentaci a týmy z her FIFA a NHL

Ukrajina vyzývá videoherní společnosti, aby dočasně pozastavily podporu ruského trhu

Zdroj: koláž/Vortex
2. 3. 2022

Vývoj událostí na Ukrajině a dění související s touto krizí si žádá, abychom opět navázali na naše souhrny z posledních dní. Zachytit úplně vše, co se tohoto tématu týká z perspektivy videoher, už pomalu není ani možné. Určitě byste ale měli vědět to nejpodstatnější, a proto si alespoň telegraficky zrekapitulujeme ty nejdůležitější novinky.

A začneme rovnou tím nejaktuálnějším. Jak už před několika hodinami naznačil důvěryhodný insider Tom Henderson, Electronic Arts se skutečně zbavují ruských a běloruských týmů ve svých sportovních hrách. Po vzoru partnerů z organizací FIFA a UEFA EA Sports odstraní ruský národní tým a všechny ruské kluby z her FIFA 22, FIFA Mobile a FIFA Online. V hokeji zase vývojáři následují kroky IIHF. Z NHL 22 zmizí ruské a běloruské národní týmy a všechny kluby.

Nejrůznější technologickém firmy pozastavují vývoz svého zboží do Ruska. Vicepremiér a ministr pro digitalizaci Mychajlo Fedorov vyzval při této příležitosti otevřeným dopisem videoherní společnosti, vývojáře a esportové organizace, aby dočasně pozastavili podporu ruskému a běloruskému trhu. V roce 2022 podle něj mohou být moderní technologie nejlepší odpovědí na tanky a rakety. Fedorov chce, aby příslušné firmy dočasně zablokovaly všechny ruské a běloruské účty, aby se pozastavila účast ruských a běloruských týmů a hráčů na mezinárodních akcích podobně jako ve sporu, a aby byly zrušeny všechny mezinárodní akce pořádané v těchto zemích. Vzkaz přitom přímo na Twitteru adresoval také Xboxu a PlayStationu, respektive Microsoftu a Sony.

Už dříve Fedorov k podobnému kroku vyzval také další technologické firmy a IT giganty. Společnosti Electronic Arts, Ubisoft, Riot Games, Gameloft a Wargaming vybídl, aby uzavřely své pobočky v Rusku. Většina společností zatím nereagovala na výzvu přímo, ale třeba Sony už oznámila finanční podporu lidem v nouzi.

Společnost Secret Mode oznámila, že vydání hry Little Orpheus od studia The Chinese Room (Dear Esther a Everybody’s Gone to the Rapture) se kvůli událostem posouvá. Titul pro PC a konzole měl původně vyjít včera. Důvodem odkladu je ruský pilot a sovětská tematika. Původně hra vyšla už v roce 2020 ve službě Apple Arcade.

Největší a nejslavnější ukrajinská studia, která jsme zmiňovali už v předchozích souhrnech, se pravidelně na Twitteru hlásí s dalšími novinkami. GSC Game World žádají hráče o finanční dar ve prospěch ukrajinské armády. Vostok Games si ve stínu války připomněli 10. výročí studia a nejlepším narozeninovým darem je podle nich také finanční podpora ukrajinských ozbrojených sil. Průběžně přidávají aktuality také Frogwares

Vývojáři realistického vojenského leteckého simulátoru DCS World ze studia Eagle Dynamics znovu požádali hráče, aby nepoužívali jejich hru k vytváření falešných videí ke konfliktu na Ukrajině. Tyto materiály se vyrojily v hojném počtu a podobně před nimi už dřív varovalo české studio Bohemia Interactive, které pomáhá i s jejich odhalováním v souvislosti se sérií Arma. Podle Eagle Dynamics mají být lidé rozumní a domyslet možné následky, aby se nikdo vinou podobných materiálů nevystavil většímu riziku třeba.

Když už byla řeč o Bohemce, i ta podpořila Ukrajinu zvláštním charitativním bundlem pro Armu 3, který má pomoci vybrat peníze pro lidi v nouzi. Bude k dispozici dva týdny a peníze z něj poputují na různé humanitární organizace.

Podporu Ukrajině vyjádřilo rovněž české studio Keen Software House, autoři Space Engineers. Současně vyzvalo hráče, aby zvážili finanční podporu Červenému kříži. Přímo Ukrajinu podpořil také zakladatel firmy Marek Rosa.

Podporu Ukrajině vyjádřili i autoři hry Factorio z českého studia Wube Software, kteří mají v zemi kolegy a přátele.

Obecně pak stojí za zmínku, že situace se velmi dotýká také esportu. Týmy a hráči přerušují styky s ruskými organizacemi nebo pořadateli podobně jako v klasickém sportu. Někteří esportovci také obdobně jako další osobnosti věnují peníze na humanitární účely.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru