Doom 64 je první hra, jež překonala na Xboxu One S 1080p

Nightdive Studios dokázali to, co nikdo před nimi. Celý port se povedl na jedničku

9. 4. 2020

Xbox One S představený v roce 2016 je teoreticky schopný zobrazit hry až v rozlišení 4K. Prakticky tohoto rozlišení ale vývojáři nativně nedosahují a nevyužívají na této konzoli. Maximálně upscalují. Hodí se tak například pro přehrávání videa. Tedy až dosud. Jak se povedlo zjistit magazínu Digital Foundry, port akce Doom 64 původně z roku 1997, je pravděpodobně první hrou, která na této konzoli běží v rozlišení vyšším než 1080p.

Autoři vylepšené verze z Nightdive Studios během vývoje zjistili, že GPU Xboxu One využívají jen na 20 procent. Díky tomu později dosáhli až na rozlišení 1440p, které zvládne i bez upscalování. Jasně, pořád se jedná o 23 let starou hru, ale je to přesto úspěch, který stojí za pozornost. Zajímavé také je, že hra na Xboxu One podporuje ovládání za pomoci klávesnici a myši, které pochopitelně nebylo vlastní původní verzi, a přitom nový Doom Eternal si na Xboxu s klávesnicí a myší bohužel nerozumí.

Dotykovou plošku na DualShocku 4 lze například využít pro práci s mapou, podobně jako dotykovou obrazovku na Switchi.

Na původním Xboxu One Doom 64 funguje v rozlišení 1080p a na Xboxu One X ve 4K. Obdobně je na tom PS4 a její rychlejší revize. Switch dosahuje v handheldovém módu v případě Dooma 64 na maximální rozlišení 720p a v doku opět atakuje maximum konzole, tedy FullHD rozlišení. Autoři konverze se také snažili využít všemožné specifické funkce jednotlivých platforem. Dotykovou plošku na DualShocku 4 lze například využít pro práci s mapou, podobně jako dotykovou obrazovku na Switchi. Doom 64 na konzoli od Nintenda podporuje také takzvaný HD rumble.

Nightdive podle Digital Foundry odvedli na portu skvělou práci a magazín předpovídá, že nebude potřeba ani dalších patchů a oprav, aby hru vyladil. Doom 64 je sám o sobě dost zajímavý, prodává se za sympatickou cenu a byl i součástí předobjednávek Doomu Eternal. Dlouho nedoceněná hra obstála ve zkoušce časem a zjevně nabízí i z dnešní pohledu zajímavý obsah a netradiční pohled na legendární sérii. Původní hra je navíc nejen brilantně převedena na moderní systémy, ale rozšířen byl také její obsah o úplně novou epizodu.

Dooma 64 jsme si vyzkoušeli i my a velmi příjemně nás překvapil.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru