Chernobylite, Do Černobylu se vrátíme v novém polském hororu

Do Černobylu se vrátíme v novém polském hororu

Stýská se vám po sérii S.T.A.L.K.E.R.? Líbí se vám svět Fear the Wolves? Jste tu správně

5. 2. 2019
Název: Chernobylite Vývojář: Platformy: Žánr: ,

Ukrajinská oblast, kde v roce 1986 došlo k nejhorší jaderné havárii v historii energetiky, je pro autory videoher vděčnou kulisou. Znovu se do těchto míst podíváme díky polskému studiu The Farm 51, jemuž se povedlo ve světě prorazit s titulem Get Even z roku 2017 a značnou pozornost si získala i jeho on-line akce World War 3, která je od loňského podzimu k dispozici na Steamu v rámci programu předběžného přístupu. Teď nás ale zkušení autoři lákají do Černobylu, kde tým strávil podle vlastních slov spoustu času sběrem dat a materiálů, které jim mají pomoci vytvořit survival horor postavený na příběhu nechvalně proslulé nehody nazvaný Chernobylite.

The Farm 51 jsou poměrně schopní vypravěči a navíc jejich hry vynikají precizní audiovizuální stránkou. Titul v tuto chvílí míří na PC, ale autoři se nechali slyšet, že by jej rádi uvedli také na konzole. Ostatně s dalšími platformami už mají rovněž zkušenosti. Jak už bylo řečeno, Chernobylite je horor, ale okořeněný o sci-fi prvky a svobodný průzkum znepokojivého světa, kde na vás bude číhat nebezpečí na každém kroku. Pokud má hráč přežít, musí si osvojit soubojový systém i výrobu vlastních předmětů. Studio nás láká také na nelineárně vyprávěný příběh a věrně zachycené kulisy, které mají kopírovat skutečnou oblast katastrofy. Když už padla zmínka o scénáři, stojí za pozornost i údajná emotivní zápletka, v níž nemají chybět ani témata konspirace a lásky.

Hru pohání technologie Unreal Engine 4 a každé místo, které v jejím světě navštívíme, skutečně existuje.

O Chernobylite neslyšíme zdaleka poprvé, nyní se však můžeme konečně podívat na první střípky přímo ze hry. Titul jako takový byl oznámen už loni v dubnu. Tehdy vývojáři prozradili, že hru pohání technologie Unreal Engine 4 a že každé místo, které v jejím světě navštívíme, skutečně existuje. Není těžké představit si, kolik mravenčí práce zdokumentování celé oblasti asi obnášelo. Už od oznámení se hodně spekuluje také o tom, do jaké doby bude Chernobylite zasazen a zda kromě následků havárie neokusíme třeba události z pohledu přímého účastníka incidentu.

Není náhodou, že se studio The Farm 51 vypravilo se svým hororem právě do Černobylu. Nejde totiž o jeho první projekt z tohoto místa. Už před dvěma lety vydali polští autoři titul Chernobyl VR Project, což byla virtuální procházka stejnojmennou oblastí, respektive městě duchů jménem Pripjať a pochopitelně areálem samotné jaderné elektrárny. Počin pro headsety PlayStation VR, Oculus Rift a HTC Vive nebyl hrou v pravém slova smyslu, ale není těžké představit si, že autory inspiroval k další práci a rozhodli se také zužitkovat načerpané poznatky i data.

Už při oznámení Chernobylite ostatně autoři říkali, že mapování a průzkumu oblasti věnovali několik let, není proto divu, že se s tématem nechtěli tak rychle rozloučit. Otázkou také je, zda rovněž jejich novinka nenabídne podporu virtuální reality, když už s ní mají vývojáři zkušenosti, ale v tomto směru tým zatím nic konkrétního neslíbil.

Doufejme, že si autoři neukousnou až příliš velké sousto, když se musí stále soustředit také na vývoj a dokončení early access verze akce World War 3, která v poslední době zaznamenává na Steamu oproti původnímu nadšení a vysokému očekávání spíše smíšené ohlasy. My jim každopádně držíme palce, protože Černobyl podle nás představuje jednu z dokonalých kulis pro hororovou hru. Inspiruje koneckonců nejen autory her, ale i filmaře.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru