Díky adaptéru lze hrát hry nejen na PS5 jednou rukou

Kompenzační pomůcku si můžete zdarma stáhnout a vytisknout na 3D tiskárně

Zdroj: Akaki Kuumeri
13. 1. 2022

Akaki Kuumeri navrhl a vytvořil zajímavou kompenzační pomůcku pro hendikepované hráče, s jejíž pomocí je možné ovládat tituly na gamepadu DualSense jednou rukou. Hodit se to může nejen majitelům konzole PlayStation 5, protože DualSense lze připojit také k PC. Zatímco jednu analogovou páčku ovládáte standardně palcem, pohyb té druhé je možné díky adaptéru řídit pohybem celého gamepadu na podložce, stole nebo na klíně. Lépe to v praxi demonstruje video samotného autora.

Jedná se o další z řady podomácku vyrobených alternativ třeba k ovladači Xbox Adaptive Controller od Microsoftu. Tento návrh byl součástí soutěže pořádané pod hlavičkou PrusaPrinters, která byla zaměřená primárně právě na lidi s fyzickým hendikepem. Aby mohli snáze hrát, vznikla knihovna součástek a modifikací, které je možné vytisknout na 3D tiskárně a neinvazivně nainstalovat na standardní ovladače. To byla hlavní podmínka.

Soutěž běžela od 8. listopadu do 4. ledna a zapojilo se do ní 122 výtvorů. Jejich kompletní seznam si můžete projít na na příslušném webu. Samozřejmostí tak je, že všechny části pomůcky lze vytisknout na 3D tiskárně. A navíc za návrh nemusíte nic platit. Je k dispozici zcela zdarma.

Nejen pro pravou ruku

Jde o další krok k větší přístupnosti, o níž se stále častěji snaží i samotní vývojáři her. Primárně je zařízení určené pro pravou ruku, ale jeho zrcadlovou verzi lze vytisknout také pro levou stranu. Přirozeně nejde o dokonalé řešení, které se nemusí hodit na každou hru a je možné jej kombinovat s přemapováním tlačítek přímo v daném titulu tak, aby rozložení vyhovovalo hráči a jeho potřebám. Je přesto úžasné, jakého výsledku lze svépomocí dosáhnout na standardním gamepadu, který není specializovanou periferií pro tyto účely.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru