Devotion, Red Candle Games, Devotion měl znovu vyjít. GOG prodej zablokoval

Devotion měl znovu vyjít. GOG prodej zablokoval

Kontroverzní tchajwanský horor se měl začít opět prodávat. CD Projekt se zalekl reakce hráčů

Zdroj: Red Candle Games
17. 12. 2020
Název: Devotion Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: , Datum vydání: 13. 2. 2019

Tchajwanský horor Devotion je snad doopravdy prokletý. Hra inspirovaná P.T. od studia Red Candle Games, která poprvé vyšla v únoru 2019 a krátce nato byla stažena z distribuce, protože se v ní objevily nevhodné narážky na čínského prezidenta, se měla tento týden konečně vrátit do prodeje. Namísto toho ale její neuvěřitelný příběh pokračuje další bizarní kapitolou.

Vývojáři ze studia Red Candle Games včera oznámili, že Devotion vyjde tento pátek na GOGu. O pár hodin později už ale tato informace zase neplatila. Zástupci CD Projektu, který GOG vlastní, vydali prohlášení, že obdrželi od hráčů mnoho nesouhlasných zpráv, a rozhodli se proto hru neprodávat. Jak si asi dokážete představit, toto oznámení spustilo další lavinu zpráv a komentářů.

Kritikům se nelíbí, že CD Projekt svým rozhodnutím zablokoval vydání hry, kterou sice předchází kontroverzní pověst, ale její potenciálně problematický obsah byl dávno odstraněn a zbytek hry s ním nemá žádnou souvislosti a není nijak závadný. Stejně jako v případě stažení hry ze Steamu loni v únoru se předpokládá, že důvodem změny postoje byly reakce čínských hráčů, kteří dodnes považují Devotion za velkou urážku. Potažmo, že se CD Projekt obává reakce čínské vlády.

Devotion se měl na GOGu prodávat za 14 eur. Dnes dopoledne našeho času vydalo studio Red Candle Games prohlášení, v němž stojí, že autoři respektují rozhodnutí CD Projektu, i když je mrzí. Hráčům, kteří se těšili na opětovné vydání Devotion, se tým omluvil. Je otázkou, zda by Devotion tedy nemohl zvolit jinou, třeba i minoritnější distribuční platformu, kde by si jej hráči zřejmě také našli vzhledem k publicitě, které se titulu dostává. Někdo odvážnější by se nepochybně našel.

Devotion je horor zasazený do osmdesátých let, který se inspiroval nejen tchajwanskými reáliemi, ale i místním folklorem a kulturou. Zdeněk ve své loňské recenzi udělil hře známku 7/10 a poměrně ji chválil. Je tedy velká škoda, že si ji jen málokdo vyzkoušel, protože se původně prodávala jen pár dní.

V původní verzi se objevil plakát, který označil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za Medvídka Pú. Jde o opakující se příměr, který je v Číně tabu, stejně jako nyní celá slavná postavička. Red Candle Games se za incident opakovaně omluvili s tím, že nešlo o záměr, ale o selhání kontrolních mechanismů. Nicméně čínští hráči poukazovali na údajné protičínské postoje samotných tchajwanských vývojářů.

Už v průběhu letošního roku Devotion doma na Tchaj-wan vyšel znovu ve speciální krabicové verzi. Ta se však nedostala do světa. Letos v únoru byl titul vybrán k archivaci knihovnou Harvardovy univerzity. Devotion vytvořil přibližně dvanáctičlenný tým a navazuje na úspěšnou hru Detention, která se dočkala filmové i seriálové adaptace.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru