Devil May Cry 5, Capcom, Devil May Cry 5 pro PS4 na Západě cenzuruje obnažené pozadí

Devil May Cry 5 na Západě cenzuruje obnažené pozadí

Hráče na PlayStationu holé hýždě "nezkazí". Na všech ostatních platformách jsou vidět

10. 3. 2019
Název: Devil May Cry 5 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , Žánr: Datum vydání: 8. 3. 2019

Malou bouři ve sklenici vody vyvolalo obnažené pozadí ve hře Devil May Cry 5. Vlastně spíš zahalené. Ale hezky popořadě. Když jsme se loni v jednom z našich starších témat zaměřili na cenzuru videoher v Japonsku, řada z vás nedokázala pochopit, co “to ty Japonce k podobným krokům vede”. A že právě Japonce známé svým apetitem pro opravdu hodně pestrou pornografii. Důvody na tomto místě ponechme stranou, od toho jsou samostatná témata.

Už tehdy jsme vás ale upozorňovali, že stran nahoty se seká do her nejen v zemi vycházejícího slunce, ale i u nás na Západě. Kdo má rád japonské hry, možná si ještě vzpomene, jak se některé lechtivější výjevy musely v Evropě a v USA upravovat a spoře oděné hrdinky Fatal Frame nebo Xenoblade v pikantních kostýmech přioblékat. Opakovaně pak na prudérnost za velkou louží naráží například série Dead or Alive a zejména její větev Xtreme, jejíž třetí díl s ohledem na špatnou zkušenost nechtěla společnost Koei Tecmo na Západě vůbec vydat.

Pokud byste náhodou byli na pochybách, Devil May Cry 5 je hra určená pro dospělé, ale kdyby oko dospělého spočinulo na digitálním pozadí, zřejmě by z toho poškozený měl doživotní trauma a nevratnou psychickou újmu.

Teď tu máme další podobný příklad. V pátek vyšel Devil May Cry 5 od Capcomu a fanouškům trvalo jen pár hodin, než zjistili, že verze pro konzoli PlayStation 4 maskuje za pomoci lens flare efektu obnažené pozadí. To se přitom na všech ostatních platformách předvede se vší parádou. Ba co víc, lens flare zadek se vyhnul i domácí japonské verzi. Cenzura je uplatněna “jen” na západní PS4 verzi. Je o to vtipnější, že holé hýždě se preventivně schovávají v době, kdy tu řešíme hry jako Rape Day. Pokud byste náhodou byli na pochybách, Devil May Cry 5 je hra určená pro dospělé, ale kdyby oko dospělého spočinulo na digitálním pozadí, zřejmě by z toho poškozený měl doživotní trauma a nevratnou psychickou újmu.

Podle všech dosavadních indicií se zřejmě jedná o další “oběť” přísnější politiky Sony, která se snaží mírnit podobný obsah. Nešlo by o první podobný případ, ale na oficiální vyjádření všech zúčastněných firem se stále čeká. Nově uplatňovaná pravidla už pár měsíců doléhají na autory, kteří rádi sáhnou k odvážnějším záběrům i kostýmům. Sony už v této souvislosti opakovaně čelila kritice za to, že nepřímo cenzuruje obsah titulů a za puritánství. Zdá se navíc, že tenhle autocenzurní zásah se ve hře projevil až po Day 1 updatu. Jak to vypadá v praxi a jak se jednotlivé verze liší, se můžete přesvědčit na videu, ale pozor na spoilery, pokud se na hru teprve chystáte.

Celá situace je o to zmatenější, že ve hře se nachází i další podobná scéna, v níž můžeme spatřit nahou ženu zezadu. V tomto případě ale její hýždě kryje odlesk na všech platformách a ve všech regionech. Je snad možné, že v updatu pro PC a Xbox One opomněl někdo učinit stejné opatření? Proč je ale v japonské PS4 verzi vše vidět a u nás nikoli? Na další vývoj celého případu si zřejmě budeme muset počkat.

Nemožnost spatřit ve hře jeden nahý digitální zadek rozhodně není konec světa. Pokud by se ale potvrdilo, že nejde o nedopatření či nějaký omyl, působí to jako nebezpečný precedent. Zatímco se tak leckdo smál japonským pravidlům za rozpixelování genitálií či schovávání explicitního násilí, západní zastoupení Sony by se podobně jako předním Nintendo třeba u Fatal Frame: Maiden of Black Water mohlo postarat o to, že naše verze budou ještě cudnější. Není přitom paranoidní myslet si, že evropské verze doplácí na americké puritánství a pro zjednodušení jsou považovány za rovnocenné a je s nimi nakládáno jako s jedním regionem.

Na případ z mainstreamových médií jako první upozornily magazín Twinfinite, Eurogamer.net a DualShockers a YouTube kanál Naughty Gaming 2.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Další články
Nahoru