DayZ, Bohemia Interactive, DayZ bylo v Austrálii zakázáno kvůli marihuaně

DayZ bylo v Austrálii zakázáno kvůli marihuaně

Závěr komise se vztahuje i na digitální verzi. Zakázanou látku přitom ve hře nelze použít

11. 8. 2019
Název: DayZ Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: , , Datum vydání: 13. 12. 2018

Minulý týden přinesli redaktoři portálu Gamasutra zprávu, že český survival DayZ neprošel u australské ratingové komise a nesmí se v zemi prodávat. Zprvu se informace týkala pouze fyzických kopií, které chtěla Bohemia Interactive začít v Austrálii prodávat, a tudíž musela požádat o opětovné posouzení, později ovšem vyšlo najevo, že o svůj dosavadní věkový rating 15+ přišla také digitální verze a stala se nedostupnou na Steamu, resp. digitálních obchodech PlayStationu i Xboxu. Logicky se proto nabízí otázky, co k tomu komisi vedlo a zda se podobné problémy nemohou později projevit i v dalších regionech, nicméně podle vyjádření vývojářů jde v podstatě jen o planý poplach a náprava nebude příliš složitá.

„Důvodem neudělení věkového ratingu  je droga použitá ve hře,“ říkají zástupci Bohemia Interactive ve svém prohlášení PC Gameru. Problém je ale v tom, že jedinou „drogou“, kterou lze ve hře požít je morfin, a to výhradně za účelem úlevy od bolesti ze způsobeného zranění. Není proto pravděpodobné, že je kamenem úrazu právě tato látka, a proto je nutné přejít od poživatelných drog k těm, které ve hře sice jsou, ale nelze je jakkoliv využít. Tím se dostáváme k obsahovému updatu na verzi 0.58 z roku 2015, který do hry přidal semínka marihuany a následně možnost pěstovat i sklízet samotnou rostlinku. Tam ale řetěz končí a vzhledem k tomu, že jde o několik let starou záležitost, se kterou se dosud nic nedělo, nevypadá to, že by chtěli vývojáři trávu jakkoliv dále využívat.

„Hráči v Austrálii jsou velkou a pro nás velmi důležitou komunitou,“ říkají vývojáři hry, která původně vznikla coby modifikace v hlavě novozélandského designéra Deana Halla. „V tuto chvíli se proto zabýváme tím, jak problém vyřešit, abychom prošli novým hodnocením a mohli i nadále DayZ v Austrálii prodávat. Uděláme všechno, co je v našich silách, aby pro australské hráče zůstalo DayZ i nadále k dispozici,“ uzavírá Bohemia Interactive. Důležitá také bude součinnost s australským vydavatelem Five Star Games, ale hádáme, že v tomto případě to skutečně nebude nic složitého. Snad tedy při dalším posouzení nebude vadit, že ve hře je vedle pěstování marihuany možné například přepadnout jiné hráče, slíbit jim, že se jim zaručeně nic nestane, když odevzdají všechno své hodnotnější vybavení, a pak svůj slib skandálně porušit…

 

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru