Days Gone, Sony Interactive Entertainment, Days Gone

Days Gone

Odvážný vyzyvatel The Last of Us

9. 5. 2018
Název: Days Gone Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr: , , Datum vydání: 26. 4. 2019

Na připravovanou PS4 exkluzivitu Days Gone jsme vás upozorňovali už v rámci našeho přehledu nejočekávanějších her na konzoli od Sony. Nyní se k ní vrátíme v podrobnějším preview, protože od té doby jsme se o hře dozvěděli spoustu nových informací. A tenhle vyzyvatel The Last of Us rozhodně stojí za pozornost.

Days Gone je akční adventura s hororovými prvky zasazená do otevřeného světa. Na svědomí ji má tým Bend Studio, autoři série Syphon Filter nebo Uncharted: Golden Abyss pro Vitu. Američtí vývojáři se vrací k velkému konzolovému titulu poprvé od roku 2010, protože v posledních letech se zaměřili výhradně na handheldy. A jde o jejich první nové původní IP od vydání premiérového dílu série Syphon Filter v roce 1999.

Hlavním hrdinou postapokalyptické 3rd person akce je tulák a námezdní lovec Deacon St. John, který se snaží přežít ve světě, který před dvěma lety zpustošila globální pandemie. Ta většinu lidstva vyhubila a miliony dalších proměnila v zombie. Hra se má pochlubit kreativním řešením misí, v nichž si sami zvolíme nejvhodnější postup. Záleží jen na nás, zda dáme přednost tichému plížení a kradmému postupu, anebo upřednostníme hrubou sílu.

Hratelnost má ovlivňovat i dynamické počasí a střídání dne a noci, přičemž nepřátelé budou rychlejší a nebezpečnější právě po slunce západu. Není proto divu, že zbývající lidé opustili zdánlivé bezpečí měst a útočiště raději hledají v divočině. Deacon St. John ale nezůstává dlouho na jednom místě a výměnou za zásoby pomáhá ostatním řešit jejich problémy.

Deacon nedá ani ránu bez své motorky, která nepředstavuje zdaleka jen dopravní prostředek. Funguje rovněž jako mobilní inventář. Podobně jako auto v Mad Maxovi může být motocykl vnímán jako další hrdina. Musíte se starat o to, aby vám nedošel benzin, svůj vehikl můžete upravovat a vylepšovat, aby lépe odpovídal prostředí, kam se zrovna vypravíte. Samozřejmostí je, že na jízdní vlastnosti bude mít vliv i zmíněné proměnlivé počasí. Nepůjde ale jen o to, že při dešti bude motorka hůře ovladatelná, pořádný liják vám může na druhou stranu prospět tím, že vás nepřátelé nespatří a nezaslechnou tak snadno.

Autoři slibují, že po krku nepůjdou hlavnímu hrdinovi jenom zdejší monstra, ale svět jako takový, který bude krutý a nebezpečný. Americký severozápad má nabídnout pestrou směsici prostředí, jež bude stejně malebná jako smrtící. Ve hře nebude chybět ani crafting, díky němuž si vyrobíme nové zbraně, ale i brutální pasti, do nichž vlákáme své nepřátele.

S novou porcí informací pak v těchto dnech přispěchal magazín Game Informer, který se podělil i o aktuální záběry ze hry. Samotní vývojáři tvrdí, že Days Gone je titul, jaký by od jejich studia hráči nečekali. Nedělají prý takovou zombie hru, kterou si lidé představují. I redaktoři Game Informeru si před svou návštěvou studia údajně kladli otázku, zda svět potřebuje další zombie hru. A po několika dnech strávených s Days Gone a lepším pochopení toho, o co se autoři snaží, říkají, že rozhodně ano.

Podle vývojářů titul dohrajeme přibližně za 30 hodin a snaží se rozptýlit pochyby hráčů o projektu, které prý cítí od jeho odhalení. Přirozeně bude možné ve světě Days Gone strávit mnohem více času v závislosti na tom, jak důkladně budete jeho prostředí prozkoumávat. Pokud máte stále pochybnosti o tom, zda je novinka něčím výjimečná, vývojáři tomu rozumí, ale tvrdí, že Days Gone není jako žádná jiná zombie hra, kterou jste dosud hráli. A až ji vyzkoušíte, poznáte to. Jedním z důvodů mají být kupříkladu masivní hordy nepřátel, které se na vás povalí ze všech stran.

Bend Studio také slibuje, že pocítíme konstantní pocit ohrožení. Neustále na nás bude číhat nějaké nebezpečí a hra bude díky tomu v dobrém slova smyslu mnohem obtížnější než konkurenční tituly, lákají autoři. Vše má být velice brutální, ale současně maximálně realistické. Nikdy si prý nebudeme jistí, co se stane v dalším okamžiku. V boj o holý život se může proměnit i zdánlivě rutinní cesta za další misí, když vás zničehonic napadne nepřítel.

Od prvního nápadu na Days Gone už uplynulo pět let. Tenhle projekt se začal vývojářům rodit ve hlavách po vydání Uncharted: Golden Abyss. Během roků se vývojářský tým zdvojnásobil na více než stovku autorů. Úkolem hráče je přitom čistě přežít, nikoli najít lék na chorobu, která změnila lidstvo na děsivá monstra. Ve hře budeme lovit zvěř, útočit na nepřátelské tábory a prožijeme i několik flashbacků, v nichž se dozvíme víc o minulosti ústředního protagonisty.

Deacon musí také navazovat a udržovat vztahy s ostatními přeživšími v několika bezpečných kempech a se svými kolegy. Pokud budete například okrádat své přátele, pořádně je naštvete. Vydáme si i do velkých opuštěných měst, kde můžeme nalézt vybavení potřebné pro upgrady motorky. Podobně ale půjde vylepšovat i schopnosti hlavního hrdiny.

Pokud jde o zbraně, ve světě Days Gone nebude nouze o brokovnice, sniperky, pistole, útočné pušky ani granáty. A že se bez nich neobejdete, vám musí být při pohledu na hru úplně jasné. Ostatně, když už narazíte na nepřátelskou hordu, může čítat i stovky jedinců.

Zdá se také, což není pro survival zombie hry úplně obvyklé, že volby, které učiníme v průběhu příběhu, budou mít vliv na konec hry. Ten se tak může u jednotlivých hráčů lišit. Příkladem takového rozhodnutí budiž moment, kdy můžeme zraněného parťáka nechat v úkrytu i s brokovnicí, anebo se rozhodneme vzít si ji s sebou.

Na rozdíl od většiny exkluzivních titulů pro PS4, které pohaní některý z vlastních enginů, autoři Days Gone vsadili na prověřenou multiplatformní technologii Unreal Engine 4 od Epicu. Titul je v plném vývoji od roku 2015 a hra se poprvé představila na veletrhu E3 v červnu 2016. Původně měla vyjít už letos, ale byla odložena na příští rok. Dalších informací se samozřejmě dočkáme už za měsíc na E3.

Bend Studio před sebou nemá snadný úkol. Přesvědčit v tvrdé konkurenci postapo zombie titulů, že jejich počin je jiný, nebude lehké. Máme tu hry jako Dead Rising, Dying Light, The Walking Dead, State of Decay nebo už zmíněný The Last of Us. Days Gone mají přesto něco do sebe a my bychom rádi uvěřili slibům vývojářů, že jejich novinka se bude hrát docela jinak. A co vy, máte chuť na tuhle hororovou survival akci? Dejte nám vědět v komentářích, jak se vám líbí, a pak si klidně pusťte další video.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru