Cyberpunk 2077, CD Projekt, Cyberpunk je vyšetřován úřadem pro ochranu spotřebitelů

Cyberpunk pod dohledem úřadu pro ochranu spotřebitelů

Zjišťuje, zda CD Projekt vůči zákazníkům nepochybil. Hrozí pokuta ve výši 10 % ročního příjmu

Zdroj: CD Projekt RED
11. 1. 2021
Název: Cyberpunk 2077 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: , Datum vydání: 10. 12. 2020

Po problematickém uvedení Cyberpunku 2077 musela společnost CD Projekt RED čelit nejenom tlaku ze strany médií a hráčů, ale také svých investorů. Někteří z nich dokonce podnikli právní kroky a hodlají polské vývojáře žalovat kvůli podezření ze spáchání trestného činu zkreslování údajů za účelem získání finančních výhod. Mezi tím se pak lidé z CD Projektu RED pochopitelně snaží odstranit stávající chyby a hlavně uvést hru do stavu, ve kterém by se mohla vrátit na všechny distribuční kanály, včetně PlayStation Storu. Ani to ale nemusí stačit, aby se celá situace uklidnila, když se do ní v těchto dnech vložil i polský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a ochranu spotřebitele.

Prezident úřadu může společnosti udělit pokutu až ve výši 10 procent celkového ročního příjmu, případně nařídit další zavazující rozhodnutí, které mají kompenzovat vzniklou škodu.

Mluvčí úřadu Malgorzata Cieloch uvedla pro deník Gazeta Prawna, že dodje ke zjišťování, zda CD Projekt RED vůči svým zákazníkům nepochybil a bude nadále kontrolovat, jak probíhá postupné opravování hry, stejně jako komunikaci vývojářů se zákazníky, kteří nebyli z nějakého důvodu se hrou spokojení. „Požádali jsme subjekt o vysvětlení problémů a předložení informací o krocích, které už podnikl [k nápravě]. Zkontrolujeme, jakým způsobem pracují vývojáři na zavedení oprav a jak řeší problémy s hraním hry na různých platformách,“ uvádí Cieloch. Poté, co CD Projekt RED požadované informace poskytne, podnikne úřad další kroky, které v tuto chvíli nechce blíže komentovat.

V náznaku o nich nicméně hovoří advokát Dominik Jędrzejko, který nejprve uvádí, že ani aktivní zájem na opravě chyb a kladné vyřizování žádostí o vrácení peněz nemusí stačit k tomu, aby se tím vývojáři vyhli nařčení z nekalých praktik. Bez dalších konotací proto vysvětluje, že prezident zmiňovaného úřadu může společnosti udělit pokutu až ve výši 10 procent celkového ročního příjmu, případně nařídit další zavazující rozhodnutí, které mají kompenzovat vzniklou škodu. Zde Jedrzejko uvádí, že takové rozhodnutí může vést až k distribuci bezplatných bonusů v podobě digitálního obsahu nebo vrácení části prodejní ceny. Nakolik je ale tento scénář pravděpodobný, není možné v tuto chvíli přesně určit, Jędrzejko se nicméně klaní spíše k tomu, že pokud na pokutu dojde, bude mít finanční povahu. Pokutovaný subjekt si totiž může vybrat, zda přijme rozhodnutí o popisovaných kompenzacích, které by téměř jistě stály v rozporu s nastavenými časovými plány vývojářů a rozvrhem chystaných DLC.

Nahlásit chybu v článku

11

Napsat komentář

Další články
Nahoru