Cyberpunk 2077, CD Projekt, Cyberpunk 2077 byl odstraněn z nabídky PlayStation Storu

Cyberpunk byl odstraněn z nabídky PlayStation Storu

Hru si v tuto chvíli v digitální verzi na PS4 nekoupíte. Sony začala hromadně vracet peníze

Zdroj: koláž/Vortex
18. 12. 2020
Název: Cyberpunk 2077 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: , Datum vydání: 10. 12. 2020

Společnost Sony odstranila z PlayStation Storu hru Cyberpunk 2077 od CD Projektu a přestala prodávat její digitální verzi. Titul v tuto chvíli není dostupný a výrobce konzole vyhoví zákazníkům, kteří požádají o vrácení peněz. Sony za tímto účelem zřídila speciální stránku, kde je možné reklamovat digitální PlayStation verzi.

Tento krok je výsledkem několikadenní kritiky, která mířila na studio CD Projekt i výrobce konzole obecně, kteří jen neochotně vraceli peníze za digitální verze, ačkoli to samotní vývojáři hráčům nabídli. Později však tým upřesnil, že nemá se Sony v tomto smyslu žádnou speciální dohodu. U Microsoftu byl proces s ohledem na benevolentnější pravidla zjevně snazší. Autoři se pochopitelně opakovaně zavázali s pomocí dalších updatů výrazně vylepšit výkon hry a její stabilitu na nejstarších konzolích, kde je titul dostupný. Sony některým zákazníkům na žádosti o vrácení peněz radila, aby vydrželi na další důležité patche, které přijdou v lednu a v únoru.

V tuto chvíli není jasné, zda je krok jednostranným rozhodnutím Sony, anebo výsledkem dohody s CD Projektem. Jde o výsledek dohody Sony s CD Projektem a je společným rozhodnutím, uvedli dodatečně autoři v krátkém prohlášení. Vývojáři naposledy vzkázali fanouškům na PlayStationu, kteří chtějí hru vrátit, aby vyčkali na další informace. Momentálně už každopádně Cyberpunk 2077 na PlayStation Storu nenajdete. Ten, kdo si hru koupil a nechce ji vrátit, samozřejmě může nadále hrát a tyto skutečnosti ho nijak neovlivní. PS4 verze bude přirozeně dál procházet updaty. Cyberpunk 2077 je rovněž stále dostupný ve fyzické verzi, která se bude prodávat bez omezení. Digitální verze pro Xbox One je stále k dispozici.

CD Projekt ignoroval problémy konzolové verze

Vyvrcholil tak týdenní spor o to, zda je Cyberpunk 2077 v adekvátní kondici zejména na nejpomalejších základních konzolích dosluhující generace. Na autory se snesla kritika za to, že záměrně neposkytli včas review kódy pro PS4 a Xbox One a první recenze z konzolí se objevily až po vydání hry. Zákazníci si stěžují na to, že jim autoři nezprostředkovali reálnou představu, co mohou od grafiky na konzolích čekat. Problémem ale není jen samotná podoba hry, ale především její chyby a framerate. CD Projekt rovněž čelí kritice za to, že verzi pro PS4 a Xbox One dostatečně neprezentoval sám.

Samotní autoři později tyto výtky uznali s tím, že podcenili rozsah problémů na starých konzolích a nevěnovali jim dostatečnou pozornost. “Podcenili jsme rozsah a komplikovanost problémů, ignorovali jsme signály, že hra potřebuje víc času k vyladění na základních starých konzolích,” uvedl šéf společnosti Adam Kiciński. “Byl to špatný přístup a proti naší obchodní filosofii. A navíc jsme během kampaně ukazovali hru převážně na PC,” doplnil. To podle něj vedlo ke ztrátě důvěry a pověsti, kterou dlouho budovali. Proto první kroky studia povedou k tomu, aby je znovu získali. “Opravdu doufáme, že naše úsilí povede k obnovení důvěry, kterou jsme ztratili,” dodal.

CD Projekt se krátce po vydání pochlubil, že hru si předobjednalo 8 milionů lidí. Autoři zlomili několik rekordů, pokud jde o úspěšný launch. Titul se okamžitě zaplatil, pokud jde o náklady na vývoj a marketing. Přibližně 41 % předobjednávek přitom připadlo na konzolovou verzi. Řada hráčů poukazovala na to, že tento úspěch tak stojí z velké části i na nespokojených zákaznících, i když samozřejmě nelze dát automaticky rovnítko mezi konzolistu a hráče, který není se Cyberpunkem spokojený. Stav na rychlejších konzolích je lepší a řada fanoušků se přenesla i přes problémy na základních systémech.

Update: CD Projekt se nakonec k celé věci vyjádřil i na svém Twitteru. Zopakoval, že dočasné pozastavení prodeje digitální verze na PlayStation Storu je společným rozhodnutím studia a Sony. Krabicová verze se nadále prodává a její distribuce není nijak omezena. Tým také znovu ujistil, že digitální a fyzické verze budou dál dostávat pravidelné opravy. Každý, kdo nechce na updaty čekat a přeje si hru vrátit, má nyní podle autorů možnost. CD Projekt usilovně pracuje na tom, aby se Cyberpunk 2077 co nejdřív na PlayStation Store zase vrátil.

Update 2: Šéf CD Projektu Adam Kicinski pro agenturu Reuters prohlásil, že o stažení Cyberpunku pro Xbox z digitální distribuce s Microsoftem v tuto chvíli nejednají.

 

Nahlásit chybu v článku

25

Napsat komentář

Další články
Nahoru