Codemasters budou od příštího roku patřit Take-Two

Codemasters budou od příštího roku patřit Take-Two

Vedení obou společností došlo k dohodě. Obchod bude uzavřen v prvním čtvrtletí 2021

Zdroj: Codemasters
10. 11. 2020

Už na konci minulého týdne se začaly objevovat zprávy, že společnost Take-Two Interactive uvažuje o koupi britského studia Codemasters. Informace pocházely přímo od zástupců Take-Two, kteří mluvili s redaktory magazínu Video Games Chronicle a vzhledem k pochvalným komentářům směrem k vývojářům bylo pravděpodobné, že jednání skutečně probíhají a jsou na dobré cestě. Dnešní potvrzení, že k akvizici v prvním čtvrtletí roku skutečně dojde, proto nevnímáme jako velké překvapení, přesto se bude mapa herních společností významným způsobem překreslovat.

„Je nám nesmírným potěšením oznámit, že jsme se s vedením Codemasters dohodli na transakci,“ řekl v úterním prohlášení prezident Take-Two Strauss Zelnick. Podotknul, že britské studio stojí za jedněmi z nejmilovanějších sérií napříč spektrem závodních her a věří, že spojení dlouhodobě posílí portfolio sportovních značek, které pod Take-Two spadají. Je samozřejmě na místě připomenout především label 2K Sports, zdráháme se však s odkazem na historii automaticky předpokládat, že závodní hry od Codemasters připadnou právě jemu. Přeci jen, pod hlavičkou 2K Sports vychází dlouhé roky simulace jednotlivých sportovních odvětví – v poslední době nejaktivněji série NBA – a jakákoliv závodní hra by byla v rámci této značky debutantem.

Codemasters budou od příštího roku patřit Take-Two

Codemasters

Samotní Codemasters se v posledních letech hodně rozrostli a ještě nedávno se nezdálo, že by měli zájem o kupce. Tito závodní specialisté sídlí ve Velké Británii a studio bylo založeno už v roce 1986. Jedná se o jeden z nejstarších anglických týmů. Má několik poboček a shodou okolností Codemasters sami loni v listopadu získali asi za 30 milionů dolarů Slightly Mad Studios, vývojáře Project CARS nebo Fast & Furious Crossroads. V tuto chvíli v Codies pracuje na různých projektech dohromady asi 700 lidí, rozhodně to není žádné malé studio. Letos v lednu se firma pochlubila, že od roku 2023 může vydávat závodní hry s licencí WRC. První vyjde v roce 2024. Jinak má na kontě série jako F1, Dirt, Colin McRae Rally, TOCA nebo Micro Machines. Codemasters vlastní také značku Operace Flashpoint.

Že jde o kompletní převzetí struktury Codemasters a nikoliv jen strategické spojení na úrovni odkupu vyššího počtu akcií, dokládá i Zelnickovo potvrzení, že pod Take-Two nepřechází pouze jednotliví zaměstnanci konkrétních studií, ale také vyšší management. „Těšíme se na společnou vizi ohledně nejkvalitnějších produktů v zábavním odvětví a naší snahou je být nejinovativnější, nejkreativnější a nejefektivnějši společnost v celé branži,“ dodal pak poněkud vzletně prezident Take-Two.

Jeho protějšek, předseda Codemasteres Gerhard Florin, pouze dodal, že jeho společnost bude nepochybně těžit z možností Take-Two a pomůže zaručit setrvalý úspěch Codemasters. „Rada Codemasters věří, že je akvizice v nejlepším zájmu všech podílníků společnosti a tuto nabídku jim doporučuje využít,“ dodává ve svém prohlášení Florin. Vyzdvihuje rovněž práci celého vedení a poukazuje také na skvělou návratnost investic, které jedotliví akcionáři od roku 2018 učinili. Ačkoliv aktuální informace nezmiňují finální částku, podle odhadů by se hodnota Codemasters měla pohybovat kolem 1 miliardy dolarů. Akvizice pak proběhne odkoupením akcií a částečně i skrze hotovost, vyplacenou majitelům společnosti.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru