Co všechno víme o novém Alone in the Dark

Dali jsme dohromady veškeré podrobnosti. Má být věrný předloze, ale přinést novou vizi

Zdroj: THQ Nordic
13. 8. 2022

Slavná hororová série Alone in the Dark se skutečně vrací. Krátce po prvních náznacích, následných spekulacích a úniku, který bezprostředně předcházel oficiálnímu představení, společnost THQ Nordic, která dnes vlastní práva na tuto značku, formálně odhalila hru na své vlastní páteční digitální akci. K dispozici máme poměrně dost podrobností, oznamovací trailer  a dokonce i první gameplay záběry z pre-alfa verze, a tak bylo jasné, že se k tomuto projektu rozhodně musíme vrátit podrobnějším článkem nad rámec včerejšího souhrnu.

Nejde o remake, jak se zprvu spekulovalo, ale o reimaginaci prvního dílu, což je důležité pro nastavení správných očekávání. Vydavatel hru nazývá milostným dopisem kultovní klasice devadesátých let a láká nás na příběh Emily Hartwood a Edwarda Carnbyho. Pod novinkou je podepsané švédské studiu Pieces Interactive, které má na kontě Titan Quest: Atlantis nebo Magicku 2. Hrdinové prvního dílu se znovu vypraví na americký jih inspirovaný gotickým hororem a hráči si samozřejmě mohou vybrat, za koho budou hrát. Budeme zkoumat prostředí, řešit hádanky, bojovat s monstry a odhalovat tajemství zdejšího tajuplného sídla.

Emily Hartwood pátrá po svém pohřešovaném strýci a pomáhá jí soukromý detektiv Edward Carnby. Titul má být podle autorů věrný originálu, ale současně představovat novou vizi. Příběh má být úplně nový, ale vývojáři do něj zakomponovali známé postavy, místa, prvky a témata z celé původní trilogie. Ujišťují nicméně, že předchozí tituly není třeba znát, aby si člověk novinku užil. Pamětníkům ovšem bude leccos záměrně povědomé a mohou poznat různé nostalgické narážky.

Tým nás láká na skutečný psychologický příběh, pod kterým je podepsaný scenárista Somy a Amnesie Mikael Hedberg. Autorům navíc pomáhá designér monster a spolupracovník režiséra Guillerma del Tora (nikoli del Toro samotný, jak se chvíli někde objevovalo) Guy Davis. Na hudbě se zase podílí legenda Doom Jazzu Jason Köhnen.

Výsledkem má být podle Pieces Interactive klasický horor zasazený do dvacátých let 20. století inspirovaný lovecraftovskými prvky. Perspektiva obou hrdinů má být odlišná a přinést jiné úrovně i cut scény. Vývojáři slibují surrealistické výjevy i psychologický horor. Vedle povědomých monster narazíme na úplně nové příšery a autoři rozšířili rovněž samotné panství, které bylo dominantou původní hry. Studio se chce vrátit ke klasickému pojetí hororu a atmosféře, zatímco moderní hororové hry jsou podle vývojářů spíš o teroru.

Autoři říkají, že hru si určitě budeme chtít zahrát dvakrát, tedy za obě postavy, abychom z ní vytěžili maximum. Kromě Louisiany se navíc vypravíme portály i na další místa. Budeme používat zbraně na blízko i na dálku, ale občas musíme vzít prostě nohy na ramena a před nebezpečím raději utéct, varuje tým. Narazíme také na NPC, které budou na hráče reagovat různě podle toho, jakou postavu ovládá.

Alone in the Dark míří na PC, PS5 a Xbox Series. Hra má spuštěný oficiální web i profil na Steamu. Vzhledem k tomu, že je teprve v pre-alfa verzi, vydání zřejmě ještě neklepe na dveře. Titul je nicméně ve vývoji už od roku 2019. Mám obrovskou radost, že se tahle moje oblíbená série vrací a držím autorům i sobě palce, aby se comeback povedl. Nicméně po posledních zkušenostech jsem trochu nervózní a bojím se, aby se ze hry nevyklubalo trochu béčko. Alone in the Dark by si zasloužil remake/rebook/reimaginaci, která se může hrdě postavit vedle vylepšených Resident Evilů.

Alone in the Dark v kostce

Alone in the Dark patří mezi hry, které položily základní stavební kameny moderních survival hororů. Výrazně se jím inspiroval třeba slavný Resident Evil. Skvělá série survival hororů debutovala už v roce 1992 a na svědomí ji měla francouzská společnost Infogrames a Frédérick Raynal. Sága se inspirovala Lovecraftem i Gigerem, dočkala se strašných (nikoli strašidelných) filmových adaptací i vlastního komiksu. Od roku 2018 značku vlastní společnost THQ Nordic. Ještě předtím to s ní ale šlo kvalitativně z kopce. Poslední regulérní díl se jmenoval Alone in the Dark, vytvořili ho vývojáři z Eden Games (V-Rally, Test Drive Unlimited) a vyšel v roce 2008. Byl to veskrze průměrný titul. Na opravdové dno se ale značka propadla až v roce 2015 se hrou Alone in the Dark: Illumination, což byla katastrofální 3rd person kooperativní akce zcela popírající duch ságy.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru