Co se stane, když Microsoft získá Activision Blizzard

Jaké hry zamíří na PS, jaká studia a IP získá Xbox, zůstane Bobby Kotick a co Game Pass?

Zdroj: Activision
19. 1. 2022

Microsoft včera odpálil oznámením nákupu společnosti Activision Blizzard obrovskou bombu. A ta měla přirozeně další dozvuky, které si alespoň stručně zrekapitulujeme, abyste měli přehled, co se vše stalo a co můžete očekávat do budoucna.

Microsoft pochopitelně plánuje po uzavření obchodu dát na Game Pass maximum her od Activisionu a Blizzardu. A to nejen pro Xbox, ale také pro PC. Půjde o nové tituly, ale také ty starší. Microsoft může získat ceněné značky jako Call of Duty, Warcraft, Overwatch, Crash Bandicoot, Guitar Hero, Candy Crush, Diablo, Skylanders, Spyro nebo Tony Hawk. Jejich obsáhlejší seznam už najdete níže.

Šéf Microsoftu Satya Nadella chválil Bobbyho Koticka za jeho víc než třicetileté vedení a snahu o skutečné změny.

Pokud jde o konkrétní týmy, může se seznam first party studií rozrůst o slavná jména Blizzard Entertainment, Beenox, Demonware, Digital Legends, High Moon Studios, Infinity Ward, King, Radical Entertainment, Raven Software, Sledgehammer Games, Toys for Bob nebo Treyarch. Ve skutečnosti je různých divizí ale ještě mnohem víc.

Fanoušci si také všimli, že zatímco ještě před časem čelil Activision Blizzard a jeho šéf Bobby Kotick poměrně jednoznačné kritice ze strany Microsoftu, Xboxu a jeho šéfa Phila Spencera za poměry uvnitř společnosti, nedávno se objevila diplomatičtější a mírnější prohlášení a nyní šéf Microsoftu Satya Nadella chválil Koticka za jeho víc než třicetileté vedení a snahu o skutečné změny.

Zdroj: Jiří Bigas

Zatím není stoprocentně jasné, zda Kotick zůstane ve vedení firmy i po spojení s Microsoftem, nebo jen do té doby. Šéf Activisionu zmínil v rozhovoru pro deník The New York Times, že nabídl své služby, ale podle zdrojů listu The Wall Street Journal by měl nakonec stejně odejít. Spekuluje se také, že na základě svého podílu by Kotick mohl jen na akvizici vydělat 350 milionů dolarů a dalších přibližně 290 milionů jako odstupné v případě, že by měl společnost opustit.

Řeší se rovněž, zda dohodnutý obchod nenarazí na problémy kvůli obavám z monopolizace trhu. Podobně se vznáší velký otazník také nad budoucností multiplatformních her od Activisionu a Blizzardu. Které značky zůstanou i na PlayStationu či Switchi a které ne. S jistotou nevíme skoro nic a už akvizice ZeniMaxu ukázala, že Microsoft se může o nějaké své „hračky“ podělit s ostatními, ale také nemusí. Podle Bloombergu nějaké hry od Acti-Blizz mohou i v budoucnu zamířit i na PlayStation. Rozhodovat se opět má případ od případu.

Jeff Grubb třeba odhaduje, že Warzone zůstane multiplatformní, zatímco hlavní díly Call of Duty budou exkluzivní, což by nepochybně byla pro příznivce Sony obrovská a dosud těžko představitelná rána.

Phil Spencer jen v rozhovoru pro Bloomberg vzkázal těm, kdo hrají na konzoli od Sony, že není jejich cílem odlákat je od této platformy. Podobně se ale vyjádřil právě i v případě ZeniMaxu. Už nyní ale víme, že některé jejich hry budou jen na PC a Xboxu. Fanoušci PlayStationu se přirozeně obávají o ty největší značky, aby jim nezůstaly jen “zbytky”. Jeff Grubb třeba odhaduje, že Warzone zůstane multiplatformní, zatímco hlavní díly Call of Duty budou exkluzivní, což by nepochybně byla pro příznivce Sony obrovská a dosud těžko představitelná rána.

Po oznámení nákupu spadly akcie Sony na newyorské burze o 7 procent. Jejich cena byla nejnižší za poslední tři měsíce. Je nicméně nutné zdůraznit, že přímý vliv informace je vždy nejasný. Podle analytiků jsou firmy jako Sony nebo Nintendo samozřejmě velmi úspěšné ve svých oborech, ale gigant jako Microsoft se měří spíš s dalšími giganty jako Google, Amazon, Apple nebo Facebook.

Seznam IP, které může Microsoft získat

Blur, Caesar, Call of Duty, Candy Crush, Crash Bandicoot , Diablo, DJ Hero, Empire Earth, Gabriel Knight, Geometry Wars, Guitar Hero, Gun, Hearthstone, Heroes of the Storm, Hexen, Interstate ’76, King’s Quest, Laura Bow Mysteries, The Lost Vikings, Overwatch, Phantasmagoria, Pitfall, Police Quest, Prototype, Quest for Glory, Singularity, Skylanders, Soldier of Fortune, Space Quest, Spyro the Dragon, StarCraft, TimeShift, Tony Hawk’s Pro Skater, True Crime, World of Warcraft, Zork

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru