Chybí vám Red Dead na PC? Zkraťte si čekání jinými westerny

Postrádáte Red Dead na PC? Zahrajte si jiné westerny

Vydejte se na divoký západ v připravovaných hrách, které míří na Windows

26. 2. 2019

Zatímco čekání na PC verzi westernu Red Dead Redemption 2 nekončí, můžete se vydat na divoký západ v podání konkurenčních titulů. Hry s kovboji odjakživa patřily mezi ohrožené druhy, ale tahle rezervace přeci jen nabízí pár želízek v ohni, na která se můžete těšit bez ohledu na to, zda se Rockstar nakonec rozhoupá a potěší svým majstrštykem i ty, kteří doma neusedají ke konzoli. Rozhodli jsme se pro vás proto vybrat trojici rivalů, kteří se snaží alespoň na poli multiplayeru částečně přiblížit sérii Red Dead. S větším či menším úspěchem. Držte si klobouky, vydáváme se do digitální prérie.

Outlaws of the Old West

Nově oznámený titul Outlaws of the Old West je ve vývoji přes dva roky a dorazit do programu předběžného přístupu na Steamu má už 12. března. Autoři slibují survival MMO s obrovským světem, v něm se hráči pokusí zkrotit divoký západ 19. století. Těšit se prý můžeme na proměnlivé počasí a rozlišná prostředí, která mají mít vliv na zdejší materiály, plodiny i zvířata. Místní divočina bude mít rozlohu úctyhodných 144 kilometrů čtverečních a nadále se bude rozrůstat. Přežít tu nebude snadné. Hráče bude pronásledovat hlad i žízeň a chránit se budou muset před predátory, bandity i dalšími živými lidmi. Stejně jako počasí se bude střídat i den a noc, přičemž vše ovlivní svět okolo vás a dění v něm. Beze zbraní po setmění raději vůbec nevycházejte. Jak se na každý survival sluší a patří, i tady budeme farmařit, těžit, kácet stromy, stavět vlastní přístřeší a vyrábět další předměty. Titul slibuje desítky různých zbraní, s nimiž můžete třeba vyrazit na lov. Podobně jako v Red Dead tu nechybí ani rybolov, přičemž každý váš úlovek můžete využít hned několika různými způsoby.

Na rozdíl od Rockstaru ale novinka slibuje možnost postavit si vlastní chatu, srub či rovnou celý ranč úplně kdekoli. Podle autorů bude proces stavby velmi realistický a detailní. Podobně důkladně přistupují i k oblékacímu systému, který už nyní láká na stovky kousků, kterými bude možné odlišit vaši postavu od ostatních. Ani tady nebude chybět krocení divokých koní, jak byste ostatně chtěli cestovat napříč prérií? Po svých? Samozřejmostí je možnost obchodovat s dalšími hráči. Možnost vyrobit si ale vlastní povoz nebo rovnou dostavník k převozu většího množství zboží – to už se nevídá tak často. Co byste jinak dělali se vším tím natěženým, vypěstovaným a vyrobeným bohatstvím… Ve hře budeme získávat zkušenosti a vylepšovat statistiky našeho hrdiny. Rockstarem se inspirovala novinka i pokud jde o morálku, respektive pověst, kterou ovlivňují vaše činy. Pokud se stanete psancem, půjdou po vás lovci odměn z řad hráčů i NPC. Jeden server pojme až 150 hráčů. Titul nebude obsahovat klasické mise ani naskriptované questy. Vše se bude dít organicky podle chování hráčů. V early accessu stráví hra podle vývojářů přibližně rok, plná verze pak nabídne více prostředí, více oblečení, další zvířata, předměty, dabing i větší mapu. Plná verze má pak dorazit také na konzole PlayStation 4 a Xbox One.

Heat

Velmi podobně se profiluje i konkurenční počin nazvaný Heat. Nabízí ale několik pozoruhodných unikátních vlastností a specialit. Ten už je dokonce v rámci předběžného přístupu dostupný a na Steam dorazil koncem ledna. Jeho hodnocení jsou přesto zatím smíšená. Hra slibuje, že se můžete stát šerifem, náčelníkem kmene, guvernérem a nakonec třeba i prezidentem. S dalším hráčem nebo NPC můžete dokonce založit rodinu a vychovat vlastní virtuální dítě, které roste a dospívá stejně jako ve skutečnosti. Podobá se dokonce svým rodičům. Potomka ale můžete také adoptovat v sirotčinci. Jakmile vyroste, může se stát vaší oporou a chránit vás.

Také Heat láká na odlišná prostředí, konkrétně hned 20 biomů, které se rozprostírají na ploše přes 67 kilometrů čtverečních. Ani tady nechybí farmaření, lov, vaření, výroba předmětů a stavba vlastního přístřešku. Kromě domů mohou hráči budovat také cesty z různých materiálů. K čemu všemu ale ta dřina, když vás stejně jako ve skutečnosti může někdo vykrást, přepadnout nebo rovnou zabít? Už proto byste se měli umět také bránit, zacházet se zbraněmi na blízko i na dálku. Podobně jako v ostatních survival sandboxech nechybí možnost vybrat a upravit vlastní postavu podle svých představ.

I Heat by měl strávit v early accessu asi rok a v plné verzi nabídnout více všeho. Kromě chyb. Těch má naopak ubývat. V tuto chvíli se může světem pohybovat najednou maximálně 32 hráčů. Největším problémem je ale skutečnost, že autoři, kteří za hrou stojí, na kontě už pár podobných pokusů mají. A ty byly nejenže neúspěšné, ale v některých případech dokonce vývojáři čelili nařčením, že se ani nesnaží dané sliby splnit.

Black Powder

O pozornost hráčů se uchází rovněž realistická multiplayerová akce Black Powder. Láká přitom fanoušky westernu na týmová klání a nějaký originální nový mód, v němž má každý zápas odvyprávět svůj vlastní příběh. No uvidíme. Black Powder je komunitní projekt menšího rozsahu než předchozí dva tituly, který se chce soustředit na maximální simulaci, pokud jde o ovládání zbraní i způsobená zranění. Samozřejmostí tak je, že máte jen jeden život na zápas a každý zásah vás tvrdě poznamená, pokud vás rovnou nepošle na pravdu boží. Autoři se spoléhají na technologii Unreal Engine 4 od Epicu a tvrdí, že díky ní bude celé prostředí maximálně interaktivní a půjde ho strategicky využít v boji k získání převahy nad nepřítelem.

V rámci scénářů se máme těšit na přepadávání bank i záchranu klíčových osob, přičemž každý zápas se prý bude dynamicky proměňovat a spolu s ním i úkoly, které je třeba plnit. Protože Black Powder není open world, nesnaží se potenciální zájemce ohromit velikostí map, ale jeho vývojáři tvrdí, že na své si přijdou ti, kdo vyhledávají komornější konflikty i větší prostor. Co navíc nenabídne hra v samém základu, může prý doplnit komunita. Autoři patří mezi zkušené moddery, a tak je pro ně podpora dalších modifikací prioritou, čemuž mají napomoci i uvolněné vývojářské nástroje. Realistický western se neúspěšně ucházel o přízeň hráčů na Kickstarteru, ale autorům to snad chuť do práce nevzalo. Nadále tak platí, že by hra měla vyjít ještě letos.

To má být jako všechno? Vůbec ne

A tím pochopitelně výčet westernových titulů, které v nedávné době vyšly, anebo se teprve chystají na trh, ani zdaleka nekončí. Nejde přitom jen o akce nebo multiplayerové počiny. Na divoký západ chtějí vzít hráče i tituly jako This Land Is My Land, Wild West Online, Take That, 12 is Better Than 6, Colt Canyon, Sierra Madre: The Wild West, Western Province, ale i taktické a strategické hry jako The Feud: Wild West Tactics, Depraved nebo samozřejmě Desperados III.

A na jakou podobnou hru se nejvíc těšíte vy? Podělte se s ostatními o vaše tipy v komentářích.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru