Apex Legends, Electronic Arts, Cheaty do Apex Legends se prodávají až za 10 tisíc korun

Cheaty do Apex Legends se prodávají až za 10 tisíc korun

Hit od Respawn za pouhý měsíc zkusilo 50 milionů hráčů. Drtí jej ale podvodníci

5. 3. 2019
Název: Apex Legends Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 4. 2. 2019

Jen za první měsíc přilákala battle royale free-to-play first person akce Apex Legends přes 50 milionů hráčů. Není divu, že v této raketově rostoucí komunitě se najde pár černých ovcí, které z nějakého důvodu tak prahnou po vítězství, že jim chuť z něj nezkazí ani skutečnost, že jej dosáhly nepoctivými metodami. Server Abacus se zaměřil na cheatovací nástroje a další software, který poskytuje podvodníkům všechny obvyklé výhody – automatické zaměřování, schopnost vidět skrze zdi i nulový zpětný ráz při střelbě ze zbraní. V Číně se podle něj s těmito programy čile obchoduje a některé se prodávají až za 450 dolarů, tedy více než 10 tisíc korun. Ano, tolik jsou hráči ochotní utratit za banální výhru ve videohře, navzdory tomu, že takové vítězství nemá žádnou hodnotu.

Brendan Greene, autor jiného battle royale hitu PUBG v minulosti prohlásil, že drtivá většina odhalených cheaterů jsou Číňané.

Na druhé straně cheatovací nástroje pro Apex Legends se dají v Číně koupit už za méně než dolar, píše Abacus. Není to nic těžkého, on-line prodejci se nemusí ani nijak zvlášť skrývat. A poptávka je očividně velká. Konkrétně na portálu Taobao jsou zakázány termíny jako cheat a hack, takže zákazníci hledají “asistenci” k Apex Legends. Podobné nabídky lze nalézt i na čínských sociálních sítích, dalších komerčních portálech a aukčních službách. Právě z Číny má také pocházet nejvíce podvodného softwaru a podvádějících hráčů. Brendan Greene, autor jiného battle royale hitu PUBG v minulosti prohlásil, že drtivá většina odhalených cheaterů jsou Číňané.

Odtud také většina podvodných nástrojů pochází, takže není divu, že nabídka odpovídá poptávce. Čínská policie se už dříve na tento druh kyberkriminality zaměřila a za výrobu a prodej podobného softwaru hrozí odhaleným hříšníkům dokonce vězení. Nejde však pochopitelně výhradně o čínský problém, podvádějí pochopitelně hráči po celém světě. A tyto nástroje se také po celém světě prodávají. Kdo by kupříkladu odolal nabídce “neodhalitelného” aimbota za 25 dolarů na 30 dní? A kromě výše zmíněných cheatů jsou populární i nástroje, které zprostředkovávají podvodníkům další dodatečné informace například o nepříteli. Na pravděpodobný nárůst podvodů v Apexu upozornil v těchto dnech i web International Business Times s tím, že minimálně v Asii se prý situace spíš zhoršuje než naopak a stávající systém boje je neefektivní.

Na prodej nástrojů poskytujících neférové výhody se zaměřil i list South China Morning Post. Podle něj lze objevit takový software i s pomocí klíčového slova “podpora” v kombinaci s názvem hry. Mluvčí Taobao přitom slíbil, že provozovatel bude v součinnosti s vývojáři a vydavatelem odstraňovat podobné nabídky. Podle South China Morning Post se většina cheatů prodává v přepočtu asi za 4 dolary za den. I tento list si všiml, že jde ale jen o špičku ledovce a takové služby lze najít na celé řadě dalších míst v rámci čínského internetu.

A spokojení zákazníci si v komentářích programy pochvalují. “Velmi užitečné. Jediný problém je, že jsem teď až příliš silný,” píše jeden z nich. A to tu přitom zatím hra ani oficiálně nevyšla. To by se ale mohlo brzy změnit. Zájem vydat tu hru má čínský gigant Tencent, který už v minulosti pomohl na zdejší trh PUBG. Zasadil se také o boj s podvodníky v PUBG a pomohl policii některé z nich vypátrat, takže je možné, že se bude aktivně podílet na boji proti cheaterům v Apex Legends.

„Velmi užitečné. Jediný problém je, že jsem teď až příliš silný.“

Ne že by se samotné studio Respawn Entertainment nesnažilo s podvodníky zatočit. Jen za první dva týdny autoři zablokovali přes 16 tisíc hříšníků, ale zdá se, že šlo o kapku v moři. Těžko soudit, kolik jich uvízlo v síti od té doby a kolik jich uniklo. Hráči mají samozřejmě možnost nahlásit podezřelé kolegy. Vývojáři dokonce žádají o nahrání nějakého důkazu, ale jsou schopní “proklepnout” si i potenciálně podezřelý účet jen na základě jména. Nicméně tato metoda není podle fanoušků dostatečně efektivní a komunita volá po účinnějších in-game reportovacích systémech.

Kdyby bylo hlášení jednodušší a intuitivnější, boj proti lidem, kteří porušují pravidla, by se podle většiny hráčů zefektivnil. Lidé by byli motivovaní proti cheaterům více aktivně vystupovat a upozorňovat na ně. Konkurenční tituly, které jsou na trhu déle, podobné systémy obsahují a zpravidla se osvědčily, ačkoli pochopitelně nikdy nedokáží podvodníky zcela vymýtit. V Apex Legends ale dost možná někteří poškození po skončení zápasu na svou újmu “zapomenou”, než by se namáhali se systémem, který není dostatečně přímočarý.

Autoři v minulosti potrestali podvodníky tak, že jim vyčlenili zvláštní komunitu, kde mohli hrát jen s dalšími cheatery. Tenhle kreativní tah Respawn nazval Wimbledon of Aimbot Contests.

Podobný systém by mohl dávat hráčům i zpětnou vazbu, zda jsou jejich hlášení vyslyšena jako oprávněná. Mechanismus by navíc mohl sloužit nejen v boji proti cheaterům, ale šlo by upozorňovat na další porušování pravidel nebo třeba obtěžování a rasistické komentáře přes voice chat. Autoři hry se už ostatně nechali před pár týdny slyšet, že in-game systém je dobrý nápad a určitě se nad ním zamyslí. Takže se zdá, že jde spíš o otázku času, než stávající kritizovaný webový formulář ustoupí do pozadí.

Stojí přitom za připomenutí, jak vtipně se vývojáři z Respawn v minulosti s cheatery vypořádali u Titanfallu. Namísto toho, aby je zcela vyřadili ze hry, potrestali autoři podvodníky tak, že jim vyčlenili zvláštní komunitu, kde mohli hrát jen s dalšími cheatery. Tenhle kreativní tah Respawn nazval Wimbledon of Aimbot Contests a vzkázal hříšníkům, že mohou doufat, že aimbot cheat, za který zaplatili, je ten nejlepší, jinak budou pravděpodobně v těchto zápasech podvodníků dost frustrovaní. Palec nahoru za takový přístup a komický protiútok.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru