Fall Guys: Ultimate Knockout, Devolver Digital, Fall Guys mělo být původně pro 100 malých fazolek

Cheateři ve Fall Guys hráli proti sobě, aniž by to věděli

Vývojáři je potají shlukovali na vlastních ostrovech. Již brzy ale nastoupí ochrana z Fortnite

Zdroj: Devolver Digital
15. 9. 2020
Název: Fall Guys: Ultimate Knockout Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: Datum vydání: 4. 8. 2020

Uniknout úspěchu battle royale arkády Fall Guys: Ultimate Knockout bylo v posledním měsíci těžké. Svižná a pestrobarevná novinka v den spuštění zaznamenala více než milion připojených hráčů a jen během srpna se na Steamu prodalo přes sedm milionů kopií. To s sebou přineslo samozřejmě i stinnou stránku, jež v tomto případě znamená čilou komunitu cheaterů. Vývojáři ze studia Mediatonic v této otázce poměrně mlžili, a až minulý týden vydali prohlášení o tom, že se s podvodníky chystají vypořádat za pomocí velkého updatu. A čerstvě k tomu na Twitteru sdílejí příběh o tom, jak s podvodníky nakládali doposud. Vlákno tweetů je poměrně dlouhé a odhaluje jeden netradiční sociální experiment.

Fall Guys: Ultimate Knockout, Devolver Digital, Hrajeme živě Fall Guys: Ultimate Knockout

Funkční prototyp během jediného dne

Úspěch Fall Guys: Ultimate Knockout je přímo učebnicovým příkladem toho, jak se dá z mála vytěžit maximum a jak snadné je někdy objevení díry na trhu. Příběh vývoje hry a překotné tvorby funkčního prototypu si můžete připomenout v článku z minulého měsíce. Dozvíte se například i to, že původně mělo ve hře běhat až sto fazolek naráz. Vývojáři ale tento nápad zavrhli v obavě před přílišným chaosem.

Ten spočíval v založení specializované série serverů, na které by se mohli připojit pouze ti hráči, kteří byli mechanismy hry označeni za podvodníky. Tomu ale předcházela fáze detekce. Nejprve vývojáři vytvořili systémy, které měly podvádějící hráče označovat. V té době ještě hra ale nic nepodnikala, šlo jen o snahu zmapovat situaci a zjistit, jak velké procento hráčů cheaty používá. V tu chvíli také došlo k založení oddělených serverů – takzvaných Cheater Islands, ty ale ještě zely prázdnotou. Teprve později a až když si byli vývojáři jistí bezchybnou funkčností detekce podvodníků, začali snižovat hranici detekce cheaterů. A tehdy už na tyto servery zavítali první návštěvníci. Zde se sluší dodat, že Mediatonic nerozdávali bany, pouze vytipovaným hráčům zamezovali připojení do standardních her.

Záhy se ale objevily problémy. Detekce podvodníků byla zprvu poměrně benevolentní, což bylo logickým výsledkem snahy nepřiřazovat nálepku cheatera i poctivým hráčům. A vzhledem k tomu, že ve Fall Guys je zapotřebí minimálně 40 hráčů pro start hry, zprvu se běžně stávalo, že cheateři donekonečna jen čekali na hru. Cheater Island totiž pochopitelně nebyl jeden, ale šlo o sérii serverů rozesetých do různých regionů světa, a i v tomto případě bylo zapotřebí spojit minimálně 40 hráčů, byť z řad cheaterů. Postupným snižováním hranice benevolence ale přeci jen došlo k zaplnění prvních serverů a tehdy se také objevila tragikomická videa ukazující odvrácenou stranu hry.

Zábavný sociální experiment začal bavit komunitu na sociálních sítích, nicméně Mediatonic zpětně přiznávají, že pravost těchto videí nelze ověřit. Sami věděli, že tento typ serverů existuje, neměli ale způsob, jak přesně vymezit, které konkrétní to jsou. Existence podobných videí navíc vrhala na hru špatné světlo. Začalo se tedy schylovat k rozhodnutí tento typ serverů raději zrušit, čemuž dopomáhal i nečekaný důvtip komunity nečestných hráčů. Vývojáři v sérii tweetů přiznali, že sázka na poctivost se nevyplatila a překvapilo je, jak vynalézaví někteří hráči byli. Například k obcházení zákazů připojení na klasické severy využívali připojování do her skrze party či za pomocí rodinného sdílení.

Aktuálně se proto hráč označený jako cheater do hry nepřipojí vůbec, u toho ale vývojáři zůstat nechtějí a obrátili se s žádostí o radu a pomoc na Epic Games. Do hry se totiž chystají implementovat pokročilejší ochranu, jakou využívá například Fortnite a přijít by měla už v příštím updatu Big Yeetus and Anti-Cheatus. Vývojáři sice po obsahové stránce update, slibují ale, že jeho součástí bude i významný zásah do ochrany všech poctivě hrajících. Celý příběh je každopádně ukázkou nejen zajímavého pokusu, ale také – bohužel – souboje s větrnými mlýny. A kdoví, třeba jednou tento věčně trvající zápas uvidíme i na Netflixu. Mediatonic totiž v nadsázce v prvním tweetu tuto streamovací platformu označili: „Co kdyby z toho chtěli udělat film nebo seriál?“

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru