Charles Games přináší hru o závislosti na videohrách

Charles Games přináší hru o závislosti na videohrách

DigiStories: Alex otevírá diskuzi na téma her, vlivu influencerů a zanedbávání povinností

Zdroj: Charles Games
20. 11. 2023

Vývojáři z českého studia Charles Games vydávají novou hru, která vznikla ve spolupráci s organizací Člověk v tísni a vzdělávacím programem Jeden svět na školách. Jde o bezplatný titul DigiStories: Alex, který se zaměřuje na témata digitální závislosti, videoher, sociálních sítí, vlivu influencerů a s tím vším spojené zanedbávání povinností a další možné problémy dospívajících. Podobně jako dříve uvedená hra DigiStories: Nela – která se zabývala kyberšikanou – cílí novinka na mladší hráče ve věku 11-15 let a má rovněž sloužit jako výuková pomůcka i s metodikou pro učitele zcela zdarma.

Hra je zpracována jako interaktivní textovka v prostředí simulovaného školního i soukromého chatu, do kterého hráč vstupuje coby 13letý Alex. Podobně jako řada jeho vrstevníků, i on má spoustu koníčků, hraje videohry a tráví čas s kamarády. Hra hned v úvodu nastíní, že nejlepší Alexovou kamarádkou je Lea, společně tráví spoustu času ve škole, mimo ni i během diskuzí na chatu a věnují se společným koníčkům. Mezi ně patří i hraní her včetně fiktivního PesiCraftu, ve kterém Lea od prvních okamžiků očividně tráví až příliš času. Kromě nestíhání školních povinností ale začnou na povrch ze strany Ley vyplouvat i další problémy a ze zpráv, které začnou přicházet po školním výletu, je zjevné, že je ve značné psychické nepohodě. Hráč pak může v roli Alexe svoji kamarádku správně nasměrovat, ale zdá se, že bude možné sehrát celý příběh i tak, že problémy bude do značné míry přehlížet, i to by pak zřejmě mělo pomoci ve výuce a při snaze poukázat, kam až mnohdy přehlížené závislosti na hrách či sociálních sítích mohou dojít.

„Otevřít diskuzi o závislostech na hraní videoher pomocí videoherního média nebyl snadný úkol,“ poznamenává pak spoluautor scénáře Ondřej Trhoň, který zároveň hraje roli „závadného“ influencera Pesiho. „Nechtěli jsme rámovat hry jako apriori problematické. Jejich nebezpečí je hlavně v provázanosti s osobami megalomanských influencerů nebo monetizačními praktikami, které hrají na emoce i vztahy v kolektivu,“ dodává Trhoň. Důležité je pak podle Lucie Formánkové, která se rovněž podílela na scénáři, aby titul mohl pomoci mladým lidem mluvit o svých problémech, což se má i podle spolupracujících učitelů dít. „Víme o případech, kdy po hodině za pedagogem přišel student s obdobnými problémy,“ dodává Formánková.

Hra je bezplatně dostupná v prohlížeči s tím, že na stránkách Jeden svět na školách jsou dostupné i v úvodu zmíněné výukové materiály. Jde o informační texty nebo pracovní listy s možnými otázkami k diskuzi, které se mohou týkat obecně i zdravých návyků v digitálním světě, rozpoznávání závislosti nebo problémů, které souvisí s nadměrným pobytem v digitálním světě. Připomínáme také, že to není poprvé, kdy Charles Games spolupracovali s organizací Človek v tísni – na základě vzájemné podpory vzniknul také projekt Beecarbonize, který jsme na Vortexu rovněž sledovali.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru