Cesta do pravěku. Vyhynulý žralok dostal jméno podle hry

Japonská automatová klasika Galaga se zapsala do učebnic paleontologie

23. 1. 2019

Galaga je kultovní japonská videohra z roku 1981. Galagadon je nově objevený prehistorický žralok, který dostal jméno právě podle jmenované hry. Důvodem je nápadná podobnost mezi tvarem jeho zubů a vesmírnou lodí z tohoto titulu. Na nápad pojmenovat vyhynulého žraloka právě takhle vědce přivedl učitel Nate Bourne. Pozůstatky pradávného zvířete byly objeveny v Jižní Dakotě a mají být přibližně 67 milionů let staré.

Dnešní území Jižní Dakoty v té době pokrývaly lesy, bažiny a klikatá koryta řek. Drobný zub měří méně než milimetr a byl nalezen na místě, kde předtím vědci objevili kostru Sue, proslulý exemplář Tyrannosaura rexe. Galagadon však nebyl žádný nebezpečný predátor. Namísto toho lovil malý rybky, raky a korýše.  Objevený Galagadon, celým jménem Galagadon nordquistae, nebyl ostatně ani žádný obr. Měřil od 30 do 45 centimetrů a je příbuzný dnešních malotlamců.

Ve své době možná nebyl Galagadon žádný machr, ale z dnešního pohledu má málokterý jeho konkurent tak super jméno. Objev si připsal tým ze státní univerzity v Severní Karolíně, konkrétně Terry Gates a dobrovolnice Karen Nordquist, podle níž dostal Galagadon své druhé jméno. Badatele byli podle svých slov ohromení, když objevili mikroskopické žraločí zoubky. Mají velikost zrnka písku a bez mikroskopu by je člověk snadno přehlédl.

A jak se vlastně učitel Nate Bourne, který žraloka pojmenoval, k objevu nachomýtl? Společně s Gatesem pracují v paleontologické laboratoři v muzeu přírodních věd v Severní Karolíně. Někdy jednoduše stačí být ve správný čas na správném místě a podělit se o vtipný nápad. Nikdy nevíte, kdy se vám všechny ty hodiny u videoher a detailní znalosti digitálních světů budou hodit.

Co je Galaga

Galaga je původně automatová japonská hra od Namca z roku 1981. Pokračování hitu Galaxian z roku 1979 z hráče udělalo pilota vesmírného korábu, který muset odrážet vlny dotírajících nepřátel. Jde o jednu z nejúspěšnějších her své generace a byla portována na bezpočet platforem. "Zahrála" si ve filmech Válečné hry, Karate Kid, Letadla, vlaky, automobily a Pixely. V seriálu Ztraceni se objevila stejnojmenná ponorka.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru