Cesta do pravěku. Vyhynulý žralok dostal jméno podle hry

Cesta do pravěku. Vyhynulý žralok dostal jméno podle hry

Japonská automatová klasika Galaga se zapsala do učebnic paleontologie

23. 1. 2019

Galaga je kultovní japonská videohra z roku 1981. Galagadon je nově objevený prehistorický žralok, který dostal jméno právě podle jmenované hry. Důvodem je nápadná podobnost mezi tvarem jeho zubů a vesmírnou lodí z tohoto titulu. Na nápad pojmenovat vyhynulého žraloka právě takhle vědce přivedl učitel Nate Bourne. Pozůstatky pradávného zvířete byly objeveny v Jižní Dakotě a mají být přibližně 67 milionů let staré.

Dnešní území Jižní Dakoty v té době pokrývaly lesy, bažiny a klikatá koryta řek. Drobný zub měří méně než milimetr a byl nalezen na místě, kde předtím vědci objevili kostru Sue, proslulý exemplář Tyrannosaura rexe. Galagadon však nebyl žádný nebezpečný predátor. Namísto toho lovil malý rybky, raky a korýše.  Objevený Galagadon, celým jménem Galagadon nordquistae, nebyl ostatně ani žádný obr. Měřil od 30 do 45 centimetrů a je příbuzný dnešních malotlamců.

Ve své době možná nebyl Galagadon žádný machr, ale z dnešního pohledu má málokterý jeho konkurent tak super jméno. Objev si připsal tým ze státní univerzity v Severní Karolíně, konkrétně Terry Gates a dobrovolnice Karen Nordquist, podle níž dostal Galagadon své druhé jméno. Badatele byli podle svých slov ohromení, když objevili mikroskopické žraločí zoubky. Mají velikost zrnka písku a bez mikroskopu by je člověk snadno přehlédl.

A jak se vlastně učitel Nate Bourne, který žraloka pojmenoval, k objevu nachomýtl? Společně s Gatesem pracují v paleontologické laboratoři v muzeu přírodních věd v Severní Karolíně. Někdy jednoduše stačí být ve správný čas na správném místě a podělit se o vtipný nápad. Nikdy nevíte, kdy se vám všechny ty hodiny u videoher a detailní znalosti digitálních světů budou hodit.

Cesta do pravěku. Vyhynulý žralok dostal jméno podle hry

Co je Galaga

Galaga je původně automatová japonská hra od Namca z roku 1981. Pokračování hitu Galaxian z roku 1979 z hráče udělalo pilota vesmírného korábu, který muset odrážet vlny dotírajících nepřátel. Jde o jednu z nejúspěšnějších her své generace a byla portována na bezpočet platforem. "Zahrála" si ve filmech Válečné hry, Karate Kid, Letadla, vlaky, automobily a Pixely. V seriálu Ztraceni se objevila stejnojmenná ponorka.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru