Expedition Zero (dříve Lost Expeditions), Český sci-fi horor Lost Expeditions nás vezme na Sibiř

Český sci-fi horor Lost Expeditions nás vezme na Sibiř

Po pádu meteoritu se pokusíme zastavit šíření mimozemské hrozby. Vylepšíme i vlastní DNA

15. 1. 2020
Název: Expedition Zero (dříve Lost Expeditions) Vývojář: Platformy: Žánr: , Datum vydání: 24. 3. 2022

Malé pražské studio Enigmatic Machines tři roky pracuje na titulu, o němž jste pravděpodobně dosud neslyšeli. Jedná se o sci-fi horor Lost Expeditions, jehož demoverze už v únoru zamíří na Steam. Vše odstartuje pád meteoritu, po němž se na Zemi objeví a začne šířit neznámá forma života. Lidstvo má na řešení nově vzniklé krize jen 100 dní, nebo to alespoň předpokládá, a vy se stanete jedním z těch, kteří mají tento úkol na bedrech. Musíte přežít v nehostinném prostředí mrazivé Sibiře, získat cenné vzorky a zjistit, o co tu vlastně jde.

Můžete si vybrat, se kterou postavou hru zahájíte, přičemž každá má trochu jiné schopnosti. Když ale přijde o život, ztratíte ji nadobro a spolu s ní i část svého výzkumu.

Když průzkumník svůj úkol nezvládne, je na jeho místo poslán náhradník, aby pokračoval v započatém výzkumu. Nashromážděné mimozemské vzorky se musíte pokusit dostat v co největším množství ze své nezáviděníhodné pozice vzdálené vědecké stanice vnějšímu světu, aby bylo možné se proti hrozbě efektivně bránit. Smrt je přitom nedílnou součástí hry. Můžete si vybrat, se kterou postavou hru zahájíte, přičemž každá má trochu jiné schopnosti. Když ale přijde o život, ztratíte ji nadobro a spolu s ní i část svého výzkumu. Práce na něm ale musí pokračovat.

Jak už jsme v úvodu naznačili, máte k dispozici jen omezené množství času, pak se mimozemská forma života začne šířit z ochranné zóny. Prostředí samotné má nahánět strach. Bude temné, chladné a opuštěné. Navíc ho neznámá infekce začne pohlcovat a přetvářet včetně zvířat i ztracených výzkumníků. Narazíte tak například na všemožné anomálie. Zatímco si snažíte udržet vlastní příčetnost, pátráte po vzorcích, vytváříte si nástroje, opravujete stroje a pokoušíte se uspíšit váš výzkum. Někdo vás ale přitom neustále bedlivě sleduje.

Nemutuje ovšem jen svět okolo vás, ale i váš hrdina. Můžete najít způsoby, jak mimozemskou DNA začlenit do své vlastní. To může přinést zajímavé výhody, ale i nečekané obtíže. Přežít bez těchto modifikací ale bude velmi obtížné. Lost Expeditions jsou survival sandbox, který kombinuje divokou přírodu se zařízeními inspirovanými sovětskou estetikou. Když postavíme senzor, může nás upozornit na blížící se bouři. Jiný zlepšovák nám pro změnu umožní vidět věci, které lidské oko běžně nespatří.

Další nástroje nám zase dovolí lépe se orientovat ve zrádném prostředí nebo cestovat s využitím lana či masky. Musíte si rovněž vybudovat přístřeší a vylepšovat ho, abyste odolali v tomto nepříznivém světě. Autoři věnují pozornost detailů a hráči by měli také. Prostředí má být radost zkoumat a nejrůznější maličkosti nám mohou napovědět, co se třeba v jakém místě ukrývá.

Firma samotná byla založena už v roce 2014, ale do vývoje vlastní hry se pustila až později.

Vývojáři se podle svých slov snaží vytvořit hru, jejíž mechanismy a design okamžitě pochopíme. Má přinést povědomý, ale současně unikátní zážitek. V Lost Expeditions nemá být nouze ani o zvraty a překvapení. Titul pohání osvědčená technologie Unreal Engine od Epicu.

Lost Expeditions jsou debutem studia Enigmatic Machines. Jde o malý tým, ale má velké ambice. Se svým projektem chce oslovit fanoušky prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Firma samotná byla založena už v roce 2014, ale do vývoje vlastní hry se pustila až později. Její autoři ale v minulosti pracovali pro některé z největších společností na světě.

I když zatím není k dispozici oficiální trailer, nad rámec screenshotů můžete prozkoumat kratší ukázky ze hry třeba na oficiálním Instagramu, abyste si udělali lepší představu o podobě hry.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru