Češi jsou zase slavní. Prozradili jsme vydání Metroidu?

Češi jsou zase slavní. Prozradili jsme vydání Metroidu?

Zjistili jsme, že informace ve skutečnosti pochází ze Slovenska. Prime 4 má vyjít v listopadu

11. 1. 2019

Netrpělivě očekávaný čtvrtý díl série Metroid Prime stále čeká na oznámení přesného data vydání. Ze hry jsme s výjimkou krátkého nicneříkajícího teaseru nic neviděli a není ani docela jisté, kdo na ní vlastně pracuje. Přesto včera obletěla svět zpráva, že pokračování kultovní série od Retro Studios vyjde 29. listopadu. Prestižní zahraniční média se odvolávají na stejný zdroj – český e-shop SuperGAMER.cz.

Nebylo by to poprvé, kdy došlo k podobnému úniku prostřednictvím některého z obchodníků nebo velkých mezinárodních řetězců. Ale není to dokonce ani poprvé, kdy v údajném úniku mají mít prsty čeští obchodníci. V únoru 2016 se řada světových médií chytila zprávy, že chystaný headset PlayStation VR od Sony bude stát 11 990 korun. Odkud informace pocházela? Z obchodu CZC.cz. Alza zase měla v minulosti vyzradit ceny nových procesorů od Intelu. Jindy se zahraniční novináři chytili náznaku, že Doom pro Switch vyjde 13. prosince. Sliboval to e-shop Kuma.cz. Nakonec akce od id Software vyšla už 10. listopadu. A na Alze se v září 2017 vyloupla také informace o kolekci Shenmue 1 a 2 pro PS4 a Xbox One, která se současně objevila rovněž na slovenských e-shopech getGAME nebo MadGamer.sk.

Podobná informace se všeobecně považuje za dobrou zprávu, proto se rychle a snadno šíří.

Chceme tím jen ilustrovat, že úniky a “úniky” z domácích obchodů mají docela slušnou tradici. Což však neznamená současně, že jde pokaždé o důvěryhodné zprávy, nebo informace, které se pokaždé potvrdí. Právě naopak. Případ Metroidu Prime 4, bez ohledu na to, zda se termín vydání potvrdí, nebo se nakonec ukáže, že jde jen o náhodně zvolené datum, hezky demonstruje, jak jsme my hráči ochotní chytit se každého stébla. Z domácího pohledu se zdá být informace méně pravděpodobná, protože nepochází při vší úctě z žádného prestižního zdroje. To však neznamená, že se skutečně někdo nemohl unáhlit a neodhalil něco, co neměl, když přistoupíte na premisu, že se by podobný e-shop dozvěděl tuto citlivou informaci v předstihu mezi prvními na světě.

Pro zahraniční hráče ale není mezi českými prodejci žádný rozdíl. Neznají je a nedokáží posoudit jejich důležitost. Na tom je pěkně vidět, jak se můžeme nechat dobrovolně vodit za nos, když jsme ochotní věřit každému náznaku, který přijde z druhého konce světa, aniž bychom si mohli zprávu jakkoli ověřit, anebo její důvěryhodnost kriticky zpochybnit. To je jednoduše součást toho, co z nás dělá hráče. Chceme věřit. A podobná informace se všeobecně považuje za dobrou zprávu, proto se rychle a snadno šíří.

Češi jsou zase slavní. Prozradili jsme vydání Metroidu?

Metroid Prime 4

Hra byla oznámena na E3 2017 a míří pochopitelně na Nintendo Switch. Produkci má vést veterán série Prime Kensuke Tanabe, ale namísto původních autorů z Retro Studios se měl vývoje ujmout jiný tým. Loni v únoru se spekulovalo, že na hře dělá Nintendo společně se studiem Bandai Namco Singapore a do projektu mají být zapojení někteří z lidí, kteří původně pracovali na zrušené hře Star Wars 1313. K dispozici je jediný krátký teaser, který ani nezachycuje hru v akci. Navzdory tomu, že podle představitelů Nintenda vypadá hra dobře a dělá pokroky, loni se na E3 vůbec neobjevila. Autoři prý nechtějí fanoušky trápit dalšími teasery na hru, která stejně neměla v roce 2018 vyjít. Reggie Fils-Aime se posléze nechal slyšet, že Nintendo chce odhalovat své hry přibližně 6 měsíců před jejich vydáním. Metroid Prime 4 byl výjimkou, protože chtělo Nintendo ujistit, fanoušky, že hra na Switch míří.

SuperGAMER.cz slibuje, že Metroid Prime 4 vyjde poslední listopadový pátek, přikládá krátký teaser z E3 2017, jinak ale nad rámec známých informací nepřidává nic nového nebo překvapivého. Po celý včerejšek se přesto zpráva držela mezi nejčtenějšími na populárním agregátoru N4G. Mezi prvními si informace všiml web BadFive, odtud už pak zpráva putovala na desítky dalších často velkých a prestižních serverů. I když se o hře skoro nic neví, vývoj probíhá v tichosti a obestírá ho mnoho tajemství, není samozřejmě tak těžké uvěřit, že by další dobrodružství Samus mohlo vyjít letos před Vánoci. Záhy se tak zpráva objevila na webech ComicBook.com, GameRevolution, ScreenRant, Gamereactor, Game Rant, AltChar a odtud se pak rozšířila také mimo anglicky psaná média. O českém e-shopu se píše v Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Portugalsku a mnoha dalších zemích.

Stojí za připomenutí, že loni v prosinci takto média ochotně uvěřila informaci, že na The Game Awards bude představena kolekce Metroid Prime Trilogy pro Switch. Naznačoval to záznam na švédském e-shopu Inet.se s tím, že by hra měla vyjít začátkem letošního roku. Což pochopitelně nepůsobilo s ohledem na další aktivity Nintenda nijak nepravděpodobně. Jednoduše chceme věřit dobrým zprávám.

Český e-shop je nakonec ze Slovenska

Zvedli jsme proto sluchátko a do obchodu SuperGAMER.cz zavolali. Zjistili jsme tak, že jde vlastně o slovenský e-shop s českou doménou, který sídlí také na adrese SuperGAMER.sk, respektive ProGamingShop.sk. Jde o obchod z Banské Bystrice, který má podobně jako mnoho dalších českou mutaci a doručuje samozřejmě také do Česka. A pokud jde o datum vydání samotné hry? Dozvěděli jsme se, že datum vydání u předobjednávek vychází z informací od vydavatele a může se pochopitelně v budoucnu ještě změnit. Naděje umírá poslední a třeba se skutečně 29. listopadu dočkáme. Anebo se alespoň zmíněnému obchodu v posledních dnech pořádně zvedne návštěvnost. Berte v každém případě tuto i všechny podobné informace s velkou rezervou. Jak sami vidíte, pobláznit videoherní svět je docela jednoduché.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru