Cenová politika Nvidie prý zaskočila konkurenční AMD

Příznivá cena RTX 30 má srazit ceny karet s RDNA 2. Ty ale nabídnou o něco menší výkon

Zdroj: AMD
8. 9. 2020

S příchodem nové generace herních konzolí se očekává velký skok ve výkonu a možnostech grafického hardwaru, což se samozřejmě týká i hraní na PC. A zatímco Nvidia už karty na stůl vyložila, na odhalení novinek od konkurenční AMD teprve čekáme. O grafických kartách postavených na aktualizované architektuře Radeon DNA (RDNA) se toho ví zatím poměrně málo a týká se to i ceny, kde AMD pravděpodobně zvolilo vyčkávací taktiku. Výsledkem pak má být dle aktuálních spekulací agresivní cenová politika, která má hardware od AMD v očích hráčů jasně zvýhodňovat navzdory očekávanému nižšímu výkonu.

Druhá verze Radeon DNA (RDNA) sice údajně přichází s až o 50 % větší efektivitou, nicméně i ty nejvýkonnější grafické karty osazené čipy od TSMC vyráběné 7nm technologií mají jen o něco málo překročit výkon RTX 2080 Ti.

Právě ten bude při rozhodování pro řadu hráčů klíčový. Pro srovnání lze uvést, že na stejné architektuře budou fungovat i grafická jádra nových konzolí slibující podporu až 4K rozlišení a 60 fps i se zapnutým ray tracignem. Nicméně srovnání s řadou RTX 30 podle hardwarového portálu Coreteks a jeho údajných informací od asijských výrobců nesnesou, a to ani v desktopových verzích, které ve srovnání s těmi pro konzole přinesou kromě větší spotřeby i více výkonu. Druhá verze RDNA má sice přijít s až o 50 % větší efektivitou, nicméně i ty nejvýkonnější grafické karty osazené čipy od TSMC vyráběné 7nm technologií mají jen o něco málo překročit výkon RTX 2080 Ti. Opět ale podotýkáme, že oficiální informace v rukách ještě nemáme a původcem těchto spekulací jsou redaktoři Coreteks.

Server se měl dále dostat k informacím, že ceny nedávno představené trojice karet od Nvidie překvapily nejen hráče, ale dokonce i samotné zaměstnance AMD, a jak je uvedeno výše, hráči z toho nakonec mohou těžit díky nutnosti na cenu za karty od AMD ještě přitlačit.

Jako první přijdou ještě letos na trh tradičně ty nejvýkonnější karty, střední třída by měla následovat v prvním čtvrtletí příštího roku. Letošní novinka by měla z pohledu výkonu nasedat mezi RTX 3070 a RTX 3080. Levnější z karet od Nvidie má v tzv. Founders edici stát přibližně 11 tisíc a dražší karta má přijít na zhruba 15,5 tisíce korun. Novinka od AMD dlouhodobě přezdívaná Big Navi, i když pravděpodobně ponese označení RX 6000, měla původně stát 600 dolarů (v přepočtu 13,5 tisíce korun), po představení karet od Nvidie se ale v AMD měli rozhodnout cenu ještě o 50 dolarů snížit, což by v přepočtu mohlo znamenat doporučenou cenovku jen mírně přesahující 12 tisíc korun.

V minulosti již v AMD minimálně jednou identickým způsobem reagovali.

Server Coreteks ještě původně informoval o existenci karty s 8 GB paměti, tato informace ale byla nakonec vyvrácena a mělo jít jen o chybu v překladu. Web Coreteks přitom o úpravě finální ceny jakožto o formě očekávané reakce na kroky Nvidie informoval již s předstihem. A jak sami zřejmě odhadujete, podobný krok není jakkoliv ojedinělý a v minulosti již AMD přinejmenším jednou identickým způsobem reagovalo. Výsledkem každopádně je, že nejvýkonnější grafika by měla být o citelných 150 dolarů (v přepočtu téměř 3,5 tisíce korun) levnější ve srovnání s RTX 3080. Opakujeme ale, že dle očekávání nemá jít o výkonem srovnatelné grafické karty.

Dá se také předpokládat, že Nvidia nebude jen nečinně přihlížet a na chystané představení grafických karet od AMD odpoví po svém. Trio představených karet RTX 3070, RTX 3080 a RTX 3090 může dle dosavadních úniků doplnit ještě RTX 3080 Ti a především karta RTX 3070 Ti, která by se teoreticky mohla nacházet ve stejné cenové hladině jako novinka od AMD.

Samotný launch by měl dle informací Coreteks proběhnout již začátkem října, spekuluje se konkrétně o 7. říjnu. Tomu by mohly napovídat i náznaky spatřené v nedávné době i ve Fortnite.

Nahlásit chybu v článku

18

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru