Cyberpunk 2077, CD Projekt, CD Projekt Red je nejhodnotnější herní společnosti v EU

CD Projekt Red je nejhodnotnější herní společnosti v EU

Polský vydavatel překonal Ubisoft. Stačilo k tomu pár her, Francouzi jich chrlí desítky ročně

Zdroj: TechPowerUp
20. 5. 2020
Název: Cyberpunk 2077 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: , Datum vydání: 10. 12. 2020

Méně někdy znamená více a zatímco například takový Ubisoft chrlí jeden velký titul za druhým a těší se aktuálně pozornosti díky oznámenému pokračování série Assassin’s Creed, tak Polský CD Projekt vydal právě před pěti lety třetí díl Zaklínače a od té doby se staral tak akorát o karetní Gwent a pobláznil herní svět ukázkami z chystaného RPG Cyberpunk 2077. Tyto dvě společnosti přitom dáváme do kontrastu zcela záměrně, neboť obě mají centrálu v Evropské unii, kde jsou zároveň v rámci herního průmyslu těmi největšími, a obě mají podobnou tržní hodnotu. Jenže právě na vydávání her poměrně skoupý CD Projekt dokázal v otázce hodnoty na trhu Ubisoft pokořit.

To je rozhodně úctyhodný kousek, obzvláště pokud vezmeme v potaz fakt, že velká vydání má CD Projekt Red na kontě pouze čtyři (nepočítáme-li mobilní tituly a rozšíření) a všechna se týkají série Zaklínač. V případě Ubisoftu nemá smysl uvádět jakékoli cifry – seznam her je obsáhlý a ročně jde o desítky titulů. Na druhou stranu se ale právě francouzský vydavatel stal terčem kritiky za to, že jednotlivé velké AAA tituly jsou si nezdravým způsobem podobné, což mimo jiné v poslední době přineslo několik odkladů.

Řeč je o mateřské společnosti CD Projekt Group, která vlastní mimo jiné i platformu GOG

Záměrně jsme přitom hned na začátku nezmínili konkrétní divizi CD Projekt Red, která je zaměřená na vývoj her a která konkrétně stojí za sérií s Geraltem, řeč je totiž o mateřské společnosti CD Projekt Group, která vlastní mimo jiné i platformu GOG. Ta hodnotě společnosti výrazným způsobem přidává, nicméně určitě nejde o neférovou výhodu v porovnání s Ubisoftem, který sám vlastní Uplay a který zároveň ještě profituje i z předplatitelské služby Uplay+. Nutno je v tuto chvíli také poukázat na to, že vyšší hodnota na trhu nutně neznamená i vyšší příjmy. Zde je vzhledem k existenci množství on-line titulů s implementovanými mikrotransakcemi patrně ve výhodě právě Ubisoft. Ten přitom na druhé pozici nemusí zůstat příliš dlouho, neboť už v červenci začne na vlastní on-line alternativě ke zrušené E3 tahat esa z rukávu. Tam spadají například odložené tituly Gods & Monsters, Rainbow Six Quarantine a Watch Dogs Legion.

V řeči konkrétních cifer pak jde o to, že hodnota CD Projekt Group aktuálně dosahuje 8,13 miliard amerických dolarů, zatímco hodnota Ubisoftu je těsně pod touto hranicí: 8,12 miliard USD. Pro lepší představu lze uvést srovnání s naším státem: v přepočtu jde zhruba o 204 miliard korun, což už téměř odpovídá částce, kterou Česko dle státního rozpočtu v roce 2020 přiřklo Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Jinými slovy lze tedy s nadsázkou říci, že vyčíslená hodnota CD Projekt Group se téměř vyrovná částce, jež by dokázala rok sponzorovat celou naši vzdělávací soustavu. Stále pochopitelně platí i fakt, že CD Projekt je vedle toho i nejhodnotnější společností celého polského trhu, což navíc týmu značně rozvazuje ruce v otázce další expanze a možnosti čerpat úvěry od bankovních institucí. Pro další srovnání ještě můžeme uvést, že hodnota Take-Two (kam spadá například i Rockstar) se v korunách blíží půl bilionu, EA se přibližuje hranici jednoho bilionu korun a Activision Blizzard téměř dosahuje 1,5 bilionu. A zpětně ke srovnání se státním rozpočtem: plánované příjmy Česka by tento rok měly přesahovat právě 1,5 bilionu korun.

Polské společnosti nezbývá než pogratulovat a vyhlížet, co bude dál. Zde je přitom ten nejbližší plán jasný, Cyberpunk 2077 vyjde v září, dodatečně se pak můžeme těšit i na příchod multiplayeru a na next-gen verzi hry. Zároveň víme i to, že CD Projekt Red současně připravuje více titulů zasazených do tohoto univerza.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru