Cartridge pro Mega Drive se stala nosičem nového alba

Cartridge pro Mega Drive se stala nosičem nového alba

Na staré konzole stále vychází nový obsah. Obvykle má ale podobu her

4. 2. 2019

Nebudu předstírat, že se vyznám v elektronické taneční hudbě. Přesto mě nadchla zpráva, že DJ Remute vytvořil nové album za pomoci konzole Mega Drive od Segy a k dispozici je na cartridgi. Srdcem nové desky Technoptimistic se stal zvukový čip herní konzole a má jít o vůbec první album vytvořené výhradně na šestnáctibitovém systému. Zdaleka nejzajímavější ovšem je, že cartridge v tomto případě neslouží jen jako klasický nosič s už zaznamenanou hudbou, jak zjistil britský Eurogamer. Namísto toho obsahuje program, který předává instrukce přímo zvukovému čipu konzole a ten po zasunutí kazety do Mega Drivu začne generovat hudbu v reálném čase.

Čtyřmegová cartridge obsahuje hudební přehrávač, který pomohli napsat některé z legend demo scény. DJ Remute zdůrazňuje, že Technoptimistic je doslova plně elektronické album, protože elektronika živě generuje samotnou hudbu pokaždé, když zapnete zařízení. Pochválil současně čip Yamaha YM2612, který hudbě z Mega Drive dodává jedinečný zvuk. Podle hudebníka připomíná Blade Runner nebo Cyberpunk.

Netradiční nosič nevyužil pro svou tvorbu DJ Remute poprvé. V roce 2017 vydal desku Limited na disketě. Tehdy se podle svých slov úspěšně pokusil dokázat, že 1,44 MB je dost na dobrou hudbu. Sklady ve formátu .mod měly díky kompresi velikost jako dokument ve Wordu a celkem se jich na disketu vejde čtyři až šest. A především se mu povedlo doložit, že překonané hudební technologie a letité formáty nutně ještě nepatří do starého železa, ale lze je úspěšně skloubit s moderní muzikou.

Ukázku z alba Technoptimistic, které vychází 22. března, si můžete pustit na webu Bandcamp. A Eurogamer má pravdu, když píše, že skladba A Warm Feeling Of Total Immersion skutečně zní jako něco, co by se mohlo ozvat ze soundtracku ke hrám na Mega Drive. Totéž si ostatně myslí i magazín The Verge. Remute a kodér Kabuto doporučují k poslechu využít původní Mega Drive nebo Genesis, ale použít lze samozřejmě i modely 2 a 3 i handheld Sega Nomad. Naproti tomu hudebník varuje, že na nejrůznějších klonech konzole nebude album fungovat, respektive znít zcela správně.

Samotná cartridge nemá samozřejmě žádný regionální zámek. V ceně necelých 34 eur je kromě tohoto retro média i možnost streamovat album přes Bandcamp a digitální verze alba ve formátech MP3 i FLAC. Celá deska nabídne 16 skladeb a my můžeme jen hádat, s čím asi přijde kreativní hudebník příště.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru