Resident Evil Village, Capcom, Capcom mě zneužil, říká režisér filmu Frankensteinova armáda

Capcom mě zneužil, říká filmový režisér filmu

Podobnost postav v Resident Evil Village není prý náhodná. Upozornili ho na to fanoušci

Zdroj: Momentum Pictures
10. 5. 2021
Název: Resident Evil Village Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: ,
Datum vydání:
7. 5. 2021
2023 (iOS)

Dnes ráno jsme vás informovali, že Režisér filmu Frankensteinova armáda (Frankenstein’s Army) z roku 2013 Richard Raaphorst obvinil na sociální síti LinkedIn vývojáře Resident Evil Village, že bez povolení použili jedno z jeho monster, které vymyslel, v novém pokračování hororové ságy. Později jeden z uživatelů Twitteru upozornil filmaře, že nemusí jít o jediný případ, kdy snímek inspiroval hru, a přidal pár dalších srovnávacích obrázků. Raaphorst na to reagoval s tím, že je to horší, než si myslel. Magazín PC Gamer a Eurogamer se povedlo získat další vyjádření.

Pozor, následují možné spoilery, pokud jste hru ještě nedohráli.

Kolotoč okolo podobnosti postav neskončil. Pro magazín PC Gamer se Raaphorst vyjádřil v tom smyslu, že neví, zda Capcom jednal záměrně, ale nechce věřit tomu, že jde jen o náhodu. Prohlásil také, že pokud by ho vydavatel předem informoval, byl by polichocen. Nechystá se prý podniknout žádné právní kroky, ale zjevně by si přál, aby Capcom jeho příspěvek a zásluhy uznal.

V rozhovoru pro britský Eurogamer pak Raaphorst uvedl, že je to jedna ku jedné s tím, že je celá scéna stejná až na způsob řešení problému. Poukazuje i na to, že v obou případech motor začne hořet a vybuchne. Dokonce vidí podobnost i v tom, jak vše sledujeme. Stejné se mu zdá prostředí i zvolená barevná paleta.

Raaphorst zdůraznil, že Capcom ho nekontaktoval a o podobnosti se dozvěděl až díky fanouškům, kteří ho na věc upozornili, když se Resident Evil Village začal prodávat. I tady – podobně jako předtím v odpovědi na Twitteru – padlo, že byl nejprve naštvaný, pak hrdý a nyní, když vidí všechny reakce, je prý znovu naštvaný a uražený.

“Je velmi těžké přijít se skvělým designem,” uvedl s tím, že podobné nápady se nerodí jen tak. Je za tím podle něj tvrdá práce a Capcom si ji prý vzal a dal prostě ji do hry. Jedná se podle něj o tvůrčí zneužití. Raaphorst údajně neočekává, že dostane nějaký honorář od Capcomu, protože ani nevlastní práva na film Frankensteinova armáda. Ty náleží americké distribuční společnosti MPI Media Group, s níž se kvůli projektu spojil.

Ale i tady zdůraznil, že by chtěl, aby byl jeho přínos uznán. Zkoumá údajně možnosti, jaké má. Povídání znovu zakončil tím, že pokud by jej Capcom oslovil dřív, byl by poctěn a nic by spolupráci nebránilo. Společnost Capcom se k celé situaci stále nevyjádřila.

Mimochodem film Frankensteinova armáda se natáčel v Česku a hrají v něm Karel Roden, Ivana Lokajová či Zdeněk Bařinka.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru