Bývalý šéf Blizzardu se stydí za aktuální kauzu

Zdá se, že všechno, za co jsem bojoval, je ztraceno. Ženám se moc omlouvám, říká Morhaime

26. 7. 2021

Žaloba, kterou na společnost Activision Blizzard podal Úřad pro spravedlivé pracovní podmínky v Kalifornii, rozpoutala další obrovskou kauzu ohledně firemní kultury a přístupu k ženám ve videoherním odvětví. K závažným nařčením, která měl následně komentovat interním e-mailem i prezident J. Allen Brack, se vyjádřil také bývalý šéf a dlouholetý zaměstnanec Blizzardu Mike Morhaime a ve svém prohlášení nešetřil slovy o ostudě a pošlapání vize, kterou ve společnosti razil. Nedá se ovšem říct, že by se Morhaime distancoval od domnělého dění v dnešním Blizzardu – naopak uvádí, že odpovědnost padá na hlavu vedení a přiznává, že pokud je se ženami skutečně zacházeno tak, jak popisuje žaloba, znamená to, že i on ve své práci selhal.

„Přečetl jsem si celou stížnost na společnost Activision Blizzard a mnoho dalších příběhů. Vše je velmi znepokojující a těžko se to čte. Stydím se za to,“ řekl na úvod svého prohlášení u fanoušků oblíbený videoherní veterán. „Mám pocit, že všechno, co jsem si myslel, že jako člověk zastávám, bylo pošlapáno. Ještě důležitější ale je, že bylo ublíženo skutečným lidem a některé ženy měly velmi nepříjemnou zkušenost,“ uvádí Morhaime. Naráží na řadu konkrétních příběhů, které zmiňuje žaloba, včetně případu sebevraždy jedné ze zaměstnankyň v průběhu pracovní cesty s nadřízeným, který ji měl sexuálně obtěžovat. Společnost Activision nicméně ve své první reakci na stížnost Úřadu pro spravedlivé pracovní podmínky uvedla, že tento případ – byť velmi tragicky a politováníhodný – nemá nijak souviset s vyšetřováním, které dva roky na půdě zmiňované společnosti probíhalo.

Dále Morhaime vysvětluje, že se snažil učinit z Blizzardu místo, které by bylo bezpečné a otevřené pro lidi všech pohlaví a původu. „Věděl jsem, že situace není dokonalá, ale zjevně jsme měli k cíli mnohem dál,“ přiznává bývalý prezident Blizzardu. Podle svých slov je zdrcený z toho, že se ženami bylo tak špatně zacházeno a hlavně, že neměly žádnou podporu, což automaticky znamená, že je společně s tehdejším vedením zklamal. „Nepodařilo se nám zajistit, aby se lidé cítili bezpečně a mohli říct svou pravdu. Není útěchou, že podobným problémům čelily i jiné společnosti. Chtěl jsem, abychom byli jiní, lepší,“ dodává Morhaime. Potvrzuje pak, že obtěžování a diskriminace ve videoherním odvětví nepochybně existuje a jde o rozšířený problém, proti kterému je nutné bojovat. Všem ženám se na dálku omlouvá za to, že je zklamal a slibuje, že coby přední zástupce vývojářů může a pochopitelně bude využívat svůj vliv k tomu, aby prosadil pozitivní změny. „Chci, aby stopa, kterou v této branži zanechám, byla něčím, na co můžeme být všichni hrdí,“ uzavřel Morhaime.

Není útěchou, že podobným problémům čelily i jiné společnosti. Chtěl jsem, abychom byli jiní, lepší, říká Mike Morhaime.

Prezidentem a následně i generálním ředitelem společnosti se stal v roce 1998, do vlastního studia Dreamhaven pak odešel v roce 2019, tedy přesně v době, kdy mělo začít vyšetřování ze strany státních úřadů. Tato souvislost je proto aktuálně Morhaimeovi předkládána coby kritika jeho přístupu a fanoušci se ptají, jak o problémech nemohl vědět, případně proč je přehlížel téměř třicet let, kdy za ně byl zodpovědný. Spoustu žen, které na prohlášení reagují, pak poukazuje na to, že za slova omluvy a vyjmenování chyb, děkují zejména muži, kteří podle mnohých nerozumí, že to nejsou oni, ke komu omluva míří. Celá řada komentářů, přicházejících od žen i mužů, však bývalému prezidentovi společnosti děkuje a věří, že skutečně přijde nějaká změna. Faktem ovšem zůstává, že Morhaime bude nepochybně součástí soudního řízení coby svědek a v tuto chvíli je jisté, že stojíme pouze na začátku dlouhého sporu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru