Britské CMA se nelíbí postup Evropské komise

Britské CMA se nelíbí postup Evropské komise

Schválení akvizice Activisionu Microsoftem byla chyba, říká CEO regulačního orgánu

Zdroj: Activision
17. 5. 2023

Jednání o akvizici Activisionu Blizzard ze strany Microsoftu není zdaleka u konce. Ačkoliv britské regulační orgány rozhodly, že akvizici na území Velké Británie neschválí, Microsoft se připravuje na antimonopolní řízení s americkými úřady. V něm, ale patrně i v dalším kole jednání se zástupci Velké Británie, se však může nově opřít o verdikt Evropské komise, která akvizici schválila coby jeden ze tří klíčových orgánů a naznačila, kudy by mohla vést cesta za úspěšným dokončením celého navrhovaného sloučení. Evropská komise si nicméně za svůj postoj vysloužila kritické ohlasy, a není překvapivé, že proudily i z Velké Británie.

Britská CMA nicméně ústy CEO Sarah Cardell (přes VGC) uvedla, že Evropská komise pochybila a přehlédla řadu velmi důležitých faktorů. Jedním z nich má být udělení až přílišné výhody Microsoftu na poli cloudového hraní, které se nakonec stalo nejdůležitějším argumentem, proč ve Velké Británii akvizici nepřijali. „Úřad CMA dospěl k závěru, že cloudové hraní musí i nadále zůstat doménou volného konkurenčního trhu, aby se v tomto rychle se rozvíjejícím odvětví mohly prosazovat inovace a výběr pro hráče,“ uvedla pak Cardell a zopakovala tak stanovisko britské komise.

CMA dále uvádí, že Microsoft bude moci po schválení akvizice určovat podmínky pro celé odvětví cloudového hraní po dobu nadcházejících deset let a přinutí tak kontrolní orgány k nežádoucím regulacím. „To je jeden z důvodů, proč skupina nezávislých odborníků CMA odmítla návrhy společnosti Microsoft a zabránila akvizici. Uznáváme a respektujeme, že Evropská komise má právo zaujmout odlišný názor, CMA si však za svým rozhodnutím stojí,“ dodala představitelka CMA.

Z druhé strany je nicméně nutné připomenout, že Microsoft v uplynulých měsících uzavíral nejrůznější partnerství s menšími streamovacími platformami a přislíbil jim poskytování vlastních her, resp. se zaručil o neblokování přístupu. Takových partnerství uzavřel Microsoft hned několik a dá se očekávat, že ve světle aktuálního rozhodování v tom bude pokračovat. Ostatně, záruky svým konkurentům dává už od chvíle, kdy se akvizice projevila jako problém, ačkoliv to podle názorů některých analytiků a nakonec i regulačních orgánů nemusí stačit.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru