Blade Runner, Virgin Interactive, Blade Runner od Westwoodu oficiálně znovu vychází

Blade Runner od Westwoodu oficiálně znovu vychází

Ztracená adventura z roku 1997 je zpátky. Digitální verze se objevila na GOGu. Díky komunitě

18. 12. 2019
Název: Blade Runner Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 14. 11. 1997 Platformy: Žánr: Datum vydání: 14. 11. 1997

Ve včerejším vzpomínkovém tématu o zrušené hře Star Trek: Secret of Vulcan Fury jsme zmiňovali adventuru Blade Runner od Westwoodu (Eye of the Beholder, Dune II, Command & Conquer) z roku 1997. Náhoda tomu chtěla, že ve stejný den se hra po dlouhých letech dočkala vydání digitální verze na GOGu. K dispozici je pro Windows, Mac i Linux. Oživení legendy pomohla jednak ochota majitele práv, ale především dřívější úspěch komunity, která dokázala titul zprovoznit s pomocí emulátoru ScummVM. Ten navíc umožňuje přidat původně chybějící titulky. Momentálně jsou k dispozici anglické a francouzské, ale v budoucnu by se klidně mohl objevit i český překlad, pokud se najde šikovný odvážlivec, který se tohoto úkolu ujme.

Jak se Blade Runner skamarádil s emulátorem ScummVM, už jsme psali v nedávném tématu. Věnovali jsme se i tomu, proč je téměř vyloučené, že by se hra mohla dočkat plnohodnotného remasteru nebo dokonce remaku. Nicméně při této příležitosti stojí za to si titul alespoň v krátkosti připomenout. Digitální debut následuje 22 let od premiéry originálu a přenese nás symbolicky do roku 2019. V Los Angeles coby Ray McCoy prožíváme paralelní příběh, který běží souběžně s filmem Ridleyho Scotta z roku 1982 a částečně se s ním prolíná. Navštívíme některá známá místa a potkáme některé známé postavy. Vybraní představitelé filmových hrdinů si tu dokonce zopakovali své role.

Hra obsahuje přes stovku lokací a více než sedm desítek postav. Těšit se můžete na nelineární příběh, v němž se osoby snaží chovat jako ve skutečnosti. Pamětihodný je i soundtrack ke hře. Jak už jsme psali dříve, hra proslula také svým technickým zpracováním, jehož voxelová grafika překvapivě nezestárla tak rychle jako některé jiné hry z této doby. Jinými slovy, na titul se docela pěkně kouká i dnes. Blade Runner také na základě hráčových voleb a rozhodnutí dospěl k jednomu ze 13 různých konců se třemi hlavními tématy, která tak trochu kopírují nejednoznačné finále původního filmu.

Momentálně je Blade Runner na GOGu ve slevě. Pořídíte jej o 10 procent levněji za 9 dolarů. Vzhledem k tomu, že jsem měl možnost přibližně přes měsícem prověřit fungování emulátoru na vlastní kůži, mohu potvrdit, že hra funguje výborně.

Blade Runner, Virgin Interactive, Blade Runner od Westwoodu oficiálně znovu vychází

Proč jsme se nedočkali remasteru či remaku?

Blade Runner si vedl dobře u kritiku i u zákazníků. Prodeje překonaly milion, což byl v devadesátých letech pořád velký úspěch. Není proto divu, že se brzy začalo mluvit o pokračování, nicméně náklady na vývoj byly tak vysoké a předpokládané výdaje na dvojku ještě vyšší, že se projekt ukázal být nerentabilní. Remasteru či remaku zase brání skutečnost, že veškeré zdrojové kódy a assety se ztratily při stěhování Westwoodu z Las Vegas do Los Angeles. A i kdyby se data nějakým zázrakem našla, bylo by vzhledem k jejich objemu a náročnému procesu podle šéfa původního projektu velmi nákladné hru znovu vydat, ne-li nemožné. Louis Castle odhadl, že by to stálo miliony dolarů.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru